Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Ogólnopolskie Warsztaty Zacisze 2008 - relacja

Printer Friendly and PDF

Wiodącą tematyką szesnastych Ogólnopolskich Warsztatów – Systemy Sygnalizacji Pożarowej Zacisze 2008 była integracja instalacji bezpieczeństwa pożarowego. Takie instalacje obejmują dziś już nie tylko centralę systemu sygnalizacji pożarowej (SSP) wraz z czujkami, ręcznymi ostrzegaczami pożarowymi i urządzeniami służącymi do transmisji pożarowych sygnałów alarmowych, ale i systemy oddymiania, gaszące czy dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO). Powiązane z nimi mogą być systemy oświetlenia awaryjnego, sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu, telewizji dozorowej, a także dźwigi osobowe lub schody ruchome i systemy wentylacji oraz klimatyzacji. W związku z tym istotny staje się problem kompatybilności współpracujących ze sobą urządzeń, które wchodzą w skład tego rodzaju instalacji. Temu zagadnieniu był poświęcony jeden z referatów, a kolejny – możliwościom i ograniczeniom integracji instalacji bezpieczeństwa pożarowego. Dwa inne także dotyczyły współpracy różnych systemów z SSP. W jednym z nich omówiono zadania systemów kontroli dostępu i telewizji dozorowej w sytuacji zagrożenia pożarowego, wynikające z zasad ogólnych, opracowanych dla zintegrowanych systemów bezpieczeństwa i zebranych w Specyfikacji Technicznej CLC/TS 50398:2002. W drugim – problematykę praktycznej integracji systemów DSO i SSP.
W wielu referatach odnoszono się do obowiązujących w zakresie bezpieczeństwa pożarowego przepisów, które ulegają szybkiemu rozwojowi. Przykładowo, w grupie norm EN 54 pojawiły się już normy dotyczące urządzeń transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych oraz central i głośników używanych w DSO.

Podczas warsztatów przedstawiono także produkty związane z ich tematyką: wielodetektorowe czujki Polon-Alfa, optyczne bezkomorowe czujki dymu Bosch (wraz z licznymi wynikami badań porównawczych), system oświetlenia awaryjnego firmy Hybryd, ssący system bardzo wczesnej detekcji dymu VESDA oraz oprogramowanie InPro BMS do wizualizacji stanu systemów bezpieczeństwa i ich integracji.

W dniach 29–31.05.2008 na zaproszenie organizatorów, Zakładu Urządzeń Dozymetrycznych Polon-Alfa , których reprezentował Jerzy Karczewski, do Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Suchej przyjechali zaproszeni goście, wybitni specjaliści, wśród których znaleźli się między innymi mgr inż. Janusz Sawicki, mgr inż. Jerzy Ciszewski, dr Waldemar Wnęk, dr Jerzy Sobstel i dr Andrzej Ryczer.

Wygłoszono jedenaście referatów:

1. Efektywność instalacji SAP w świetle obowiązujących przepisów – Lech Światły, Polon-Alfa
2. Kompatybilność urządzeń tworzących pożarowe instalacje bezpieczeństwa – Janusz Sawicki, ITB
3. Integracja instalacji bezpieczeństwa pożarowego – możliwości i ograniczenia – Jerzy Ciszewski, ITB
4. Optyczne bezkomorowe czujki dymu w świetle badań testowych – Waldemar Wnęk, SGSP
5. Urządzenia transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych w centrali monitoringu pożarowego – Jerzy Sobstel, Noma 2
6. Problemy wynikające z integracji systemów DSO z instalacjami SAP – Leszek Demidowicz, Ambient System
7. Zadania systemów kontroli dostępu i telewizji dozorowej w sytuacji zagrożenia pożarowego – Andrzej Ryczer, Politechnika Warszawska
8. Demonstracje generatorów dymu i symulatorów pożaru – Janusz Jagodziński, Compact
9. Funkcjonowanie oświetlenia awaryjnego w razie pożaru – Andrzej Krzesiński, Hybryd
10. Problemy wizualizacji i nadzoru instalacji bezpieczeństwa pożarowego – Jerzy Taczalski, Ifter
11. Systemy wczesnej detekcji dymu – integracja z systemem sygnalizacji pożarowej – Mariusz Konik, Vision Polska

W kuluarach warsztatów odbywały się zwyczajowe dyskusje, a kilka firm zaprezentowało swoje produkty. Wśród nich znalazły się:

Ambient System – dystrybutor, producent i projektant systemów obiektowych: nagłośnieniowych, pożarowych i komunikacyjnych,
Compact – firma zajmująca się serwisem i sprzedażą gaśnic, znaków ewakuacyjnych, węży hydrantowych itp.,
Hybryd – producent opraw i systemów oświetlenia awaryjnego,
IPS – firma zajmująca się zagadnieniami związanymi z przemysłowymi instalacjami palnikowymi oraz systemami detekcji i zwalczania zagrożeń gazowych i pożarowych w przemyśle,
Vision Polska – firma specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie bardzo wczesnej detekcji dymu, opartych na technologii VESDA,
Polon-Alfa – obecnie największy w Polsce producent systemów sygnalizacji pożarowej.

Organizatorzy tradycyjnie już zadbali o dostarczenie uczestnikom warsztatów wiedzy, a w czasie wolnym dużej dawki zabawy i relaksu.
Do stałych punktów programu należą uroczysta kolacja z tańcami do świtu, rejs polonowską Nivą oraz ognisko, podczas którego każdy ma okazję do zaprezentowania swoich zdolności wokalnych.
W „pojedynku gladiatorów” – konkursie dla odważnych – oprócz panów udział wzięły jak zwykle nieustraszone i waleczne panie. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło podczas wieczornego ogniska.

Cel warsztatów – integracja instalacji bezpieczeństwa pożarowego oraz integracja zaproszonych gości – został osiągnięty.

Dziękujemy organizatorom za wspólnie spędzony czas i...do zobaczenia za rok. Mamy nadzieję, że pogoda i dobry humor dopiszą.

Teresa Karczmarzyk

 

www.zabezpieczenia.com.pl


Zapraszam na fotoreportaż

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony