Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Pozytywne oceny udziału Polski w targach CeBIT w Hanowerze

Printer Friendly and PDF

Cebit_150Polscy i niemieccy organizatorzy oceniają pozytywnie przebieg tegorocznych targów branży informatycznej CeBIT w Hanowerze, których Polska jest strategicznym partnerem. Uczestniczące firmy też doceniają możliwość pokazania się na ważnym niemieckim rynku.

 
W piątek, w przedostatnim dniu największych na świecie targów branży informatycznej i nowych technologii, na stoisku polskiego Ministerstwa Gospodarki panował nadal wielki ruch.

Rzucające się w oczy dzięki biało-czerwonej kolorystyce pomieszczenia w samym centrum hali nr 6 opuściła w południe delegacja Austrii, a już w kolejce czekał premier Saksonii Stanislaw Tillich, który przyszedł porozmawiać o wspólnych projektach na terenach położonych nad polsko-niemiecką granicą.

Wspaniała prezentacja – powiedział Tillich dziennikarzowi PAP po zakończeniu spotkania. Polska jest krajem sukcesu, ma wykształconych informatyków i może mierzyć się w tej branży z najlepszymi – podkreślił polityk CDU. Jego zdaniem nie tylko krakowski Comarch, będący już potentatem na niemieckim rynku, lecz także wiele mniejszych firm jest wizytówkami Polski, świadczącymi o wielkich możliwościach kraju.

W hanowerskich targach bierze udział blisko 200 polskich wystawców. Jedną z hal zdominowało Mobilne Centrum Dowodzenia, opracowane przez naukowców z Politechniki Poznańskiej. Stalowy kolos o wymiarach dużej ciężarówki ma zapewnić resortowi spraw wewnętrznych skuteczne kierowanie operacjami antyterrorystycznymi i antykryzysowymi. Integralną częścią instalacji jest bezzałogowy dron służący do rozpoznania zagrożeń. Ten system pozwala na maksymalną koordynację działań – opowiadał jeden z twórców projektu, Mikołaj Barański. Samochód naszpikowany jest techniką pozwalającą chociażby na szybkie rozpoznanie rodzaju pożaru dzięki analizie dymu.

W porównaniu z dziełem poznańskich naukowców raczej skromnie prezentuje się pokazywany obok podobny projekt niemieckiej Bundeswehry. W ramach programu Proteus, w którym oprócz poznańskiej uczelni uczestniczy też Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, powstała też seria małych robotów, służących do rozpoznawania i likwidacji zagrożeń.

Ale nie tylko duże projekty przyciągają uwagę odwiedzających targi. Furorę, szczególnie wśród młodzieży, robi projekt kilku zapaleńców z Poznania – trójwymiarowa drukarka 3D. Zaczynaliśmy w garażu w trzy osoby – opowiadał jeden z twórców firmy, Bartosz Barłowski. Obecnie na kupno kosztującej 1500 euro drukarki trzeba czekać sześć tygodni. Z PLA – plastiku na bazie skrobi kukurydzianej, sprawiającej wrażenie plastikowego drutu, powstają trójwymiarowe przedmioty, zaprogramowane wcześniej w komputerze. Pracę drukarki filmowały ekipy kilku zagranicznych telewizji.

Polska spełniła nasze oczekiwania z nawiązką – powiedział PAP rzecznik targów Hartwig von Sass. Jego zdaniem polscy organizatorzy podnieśli bardzo wysoko poprzeczkę dla wszystkich krajów, które przejmą funkcję strategicznego partnera w kolejnych latach.

Byliśmy zafascynowani powagą i pasją, z jaką Polska podeszła do organizacji swojego występu – podkreślił rzecznik, dodając, że Polska zaskoczyła publiczność, prezentując bardzo nowoczesny i kreatywny sektor IT. Słyszymy bez wyjątku pozytywne opinie – ocenił von Sass.

Rzecznik wskazał na sektor gier komputerowych, który uważany jest za domenę polskich firm. Podkreślił też dobry system kształcenia informatyków. Widać, że Polska dysponuje dobrą siecią uniwersyteckiego kształcenia – chwalił von Sass.

Wskazując na fakt, że w Niemczech brak jest informatyków, powiedział, że dobrzy specjaliści z Polski mogą przebierać w ofertach pracy w Niemczech. Jedną z firm zabiegających o polskich informatyków jest Volkswagen. W Niemczech będzie w najbliższym czasie brakować 20 tys. informatyków.

Gry komputerowe to sztuka – powiedział Arkadiusz Cymulski z Krajowej Izby Gospodarki Cyfrowej. Pytany przez PAP o przyczyny sukcesów odnoszonych przez polskich producentów, wyjaśnił, że w tej dziedzinie liczą się nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim kreatywność, pomysł. Dlatego nawet małe polskie firmy potrafią konkurować z firmami zagranicznymi – niemieckimi, japońskimi, koreańskimi.

Słowa krytyki pod adresem polskich organizatorów padły kilka dni temu ze strony największej polskiej firmy na niemieckim rynku – Comarchu. Jej szef Janusz Filipiak ocenił w rozmowie z Deutsche Welle polską prezentację jako słabą. Polska jest w tej chwili raczej jednym wielkim centrum zasobów informatycznych, gdzie obce korporacje lokują swoje oddziały, bo mają dostęp do ludzi – powiedział Filipiak.

To z gruntu fałszywa teza – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan. Wskazał na cały szereg polskich projektów, świadczących o innowacyjności polskich naukowców. Jesteśmy nie tylko przedsiębiorczy, lecz także utalentowani i potrafimy zamienić ten talent na rzeczy praktyczne i konkurencyjne na rynkach międzynarodowych – podkreślił Bogdan.

Jego zdaniem Polska osiągnęła w Hanowerze więcej, niż się spodziewaliśmy. Wskazał na oceny PAIiIZ-u, z których wynika, że w najbliższych dwóch latach w Polsce dojdzie do co najmniej 15 dużych inwestycji w branży IT, a tym samym do powstania wielu dobrze płatnych miejsc pracy.

Na targach CeBIT współpraca polsko-niemiecka rozwijała się nie tylko w dziedzinie telekomunikacji i nowych mediów. Sześciu polskich policjantów pomagało niemieckim kolegom utrzymać na terenie targów porządek, uczestnicząc wraz z nimi we wspólnych patrolach – powiedział rzecznik CeBIT von Sass.

Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyli targi w Hanowerze w poniedziałek. CeBIT zakończy się w sobotę.

Z Hanoweru Jacek Lepiarz (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony