Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Securex 2008 - REMINISCENCJE

Printer Friendly and PDF

www.zabezpieczenia.com.pl Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Zabezpieczeń SECUREX, z uwagi na zmianę cyklu odbywania się na dwuletni, była dłużej oczekiwana niż poprzednim razem, w 2006 roku. Warto było poczekać – organizowane po raz siedemnasty targi okazały się rekordowe pod względem liczby zwiedzających (należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że liczba zwiedzających dotyczy nie tylko Securexu, ale również Instalacji i SAWO), a liczba wystawców, zwłaszcza zagranicznych, znacząco wzrosła, w porównaniu z liczbą czynnych uczestników poprzedniej edycji.

Dokładne dane liczbowe dotyczące tej imprezy zostały opublikowane przez jej organizatora i są dostępne m.in. na naszym portalu www.zabezpieczenia.com.pl. Poniżej kilka uwag i spostrzeżeń dotyczących targów Securex 2008, niekoniecznie traktujących o zagadnieniach najważniejszych, ale być może także wartych uwagi.

Zdaniem wielu ekspertów w branży zabezpieczeń cykl dwuletni gwarantuje, że wielu wystawców będzie miało do zaprezentowania prawdziwe nowości. Nie każdy producent w tej branży przygotowuje co roku warte zaprezentowania rozwiązania, a więc i nie każdy dystrybutor, nawet z pierwszej krajowej dziesiątki, decydował się dotychczas na czynne uczestnictwo w targach odbywających się co roku. Przed kilku laty można było wręcz zaobserwować trend wystawiania się na targach Securex co dwa lata. Decyzja organizatora targów rozwiąże w wielu przypadkach potencjalnie występujący dylemat – czy przygotowywać się jako wystawca na bieżącej imprezie, czy dopiero następnym razem. Być może następne targi okażą się znów rekordowe?

Z pewnością istnieją dziedziny przemysłu zabezpieczeń, które rozwijają się bardzo dynamicznie i w ciągu roku są w stanie wprowadzić na rynek interesujące i nowatorskie rozwiązania. Przykładem może być telewizja dozorowa. W epoce masowego rozwoju otwartych rozwiązań bazujących na protokole internetowym (IP) tempo jej rozwoju dostosowało się do szybkości zmian, jakie zachodzą w technologiach komputerowych. A przecież nowości w zakresie telewizji dozorowej dotyczą nie tylko sposobu przesyłania obrazu i jego analizy.

Jeszcze w co najmniej dwóch dziedzinach systemów zabezpieczeń widać wyraźnie ekspansję rozwiązań IP. Jedna z nich to systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN). Wprawdzie główny nurt nowości związany jest raczej z technologiami bezprzewodowymi, ale już od kilku lat każdy szanujący się producent tego typu systemów ma w swojej ofercie moduły współpracujące z centralami alarmowymi, umożliwiające monitorowanie przez Internet. Pojawiają się także systemy kontroli dostępu (SKD), w których kontrolery mogą być łączone ze sobą nie tylko za pomocą „tradycyjnych” interfejsów szeregowych, ale i przez Ethernet. W wielu przypadkach ułatwia to prowadzenie instalacji, a dla systemów rozległych pozwala na łatwe ominięcie ograniczeń, jakie narzucają interfejsy szeregowe. Rozwiązania sieciowe zaczynają również dominować w zintegrowanych systemach nadzoru, zarówno przeznaczonych do integracji urządzeń i systemów różnych producentów, jak i obejmujących całościowe propozycje jednego producenta. W systemie, zintegrowanym, z którym można było zapoznać się podczas targów Securex 2008 m.in. podczas oddzielnej, obszernej prezentacji, zarządzanie systemem odbywa się z wykorzystaniem przeglądarki internetowej poprzez sieć. Głównym kierunkiem rozwoju SKD wydają się jednak nie rozwiązania komunikacyjne, ale biometria, oferująca coraz doskonalsze rozwiązania w zakresie identyfikacji osób na podstawie ich unikatowych cech osobistych.

W związku z członkostwem naszego kraju w Unii Europejskiej (UE) renesans przeżywają systemy zabezpieczeń zewnętrznych. Zgodnie z dyrektywami UE ochronie podlegają obiekty szczególnie ważne w organizacji życia społecznego, tzw. obiekty infrastruktury krytycznej, np. porty lotnicze i morskie, zakłady przemysłowe, elektrownie itp. Takim obiektom należy zapewnić obecnie nie tylko ochronę obwodową (zwaną też perymetryczną), co było dotychczasowa praktyką, ale i to, co znajduje się na terenie chronionego obiektu (samoloty, statki, pociągi, magazyny, zbiorniki itd.). Trendy techniczne i technologie stosowane w ochronie infrastruktury krytycznej były tematem dwóch referatów, wygłoszonych podczas odbywającej się podczas targów Securex 2008 konferencji „Urządzenia i sposoby zabezpieczenia mienia” (Zabezpieczenia były patronem medialnym konferencji, która już od 17 lat towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Zabezpieczeń i, jak zapewnia Kazimierz Skrzypczak – przewodniczący Komitetu organizacyjnego, należy do jednej z największych imprez w kraju poświęconym szeroko rozumianemu bezpieczeństwu, ochronie osób i zabezpieczeniu mienia). Przejawem zainteresowania się Polską, jako potencjalnym rynkiem zbytu systemów zabezpieczeń zewnętrznych, jest pojawienie się na targach przedstawicieli rosyjskiego producenta takich systemów. Istniejąca i od lat ustabilizowana oferta sprzętowa w tym zakresie ma szanse poszerzenia się o urządzenia nieznane wcześniej na polskim rynku.

Jak co roku Zabezpieczenia były również patronem medialnym Konkursu „Polski Mistrz Techniki Alarmowej 2008”. Podczas targów Securex 2008  uroczyście ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom XII edycji konkursu. Wielkim zwycięzcą, a zarazem laureatem głównej nagrody – Złotej Zbroi – za Agentowe systemy roju, czyli nową architekturę systemów alarmowych, przedstawioną na przykładzie systemu Novator, jest firma Alarmtech Polska z Gdańska.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Z przyjemnością objęliśmy również patronatem medialnym, rozgrywane po raz pierwszy w historii Securexu I Mistrzostwa Polski Instalatorów Systemów Alarmowych, których organizatorem były Międzynarodowe Targi Poznańskie i Polska Izba Systemów Alarmowych.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy i kunsztu instalatorskiego ekip, które zakwalifikowały się do finału. Gratulacje w imieniu całej redakcji! Szersze omówienie przebiegu mistrzostw znajdą Państwo w relacji Henryka Dąbrowskiego, dyrektora Biura Organizacyjnego I MPISA.

Wszystkich zainteresowanych fotoreportażami z imprez targowych i wystawy zapraszamy na naszą stronę www.zabezpieczenia.com.pl.

W imieniu całego zespołu redakcyjnego dziękujemy prezesowi Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysławowi Trawie oraz dyrektorowi Projektu Securex Bartoszowi Zajdlerowi za serdeczne gratulacje z okazji 10-lecia redakcji Zabezpieczeń i za dotychczasową współpracę.

Teresa Karczmarzyk
Adam Bułaciński

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony