Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Systemy sygnalizacji pożarowej Schrack Seconet w obiektach dydaktyczno-naukowych

Printer Friendly and PDF

schrack_seconet_logotyp_200W minionym roku doszło do pożaru w jednym z największych i najważniejszych zbiorów naukowych w Polsce – Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Wyposażenie obiektu w najnowsze systemy sygnalizacji pożarowej Schrack Seconet zapobiegło rozprzestrzenieniu się pożaru i pozwoliło na przeprowadzenie szybkiej i skutecznej akcji gaśniczej. Sygnał z centrali został błyskawicznie przekazany do straży pożarnej, która na miejscu zdarzenia pojawiła się w kilka minut.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat działalności w Polsce firma Schrack Seconet Polska zabezpieczyła zaawansowanymi systemami sygnalizacji pożarowej kilkadziesiąt obiektów naukowych. W ostatnim roku lista referencyjna poszerzyła się o kilka kolejnych, będących również zabytkami architektury.

W roku 2011 Schrack Seconet zabezpieczył m.in. Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu. Cały obiekt składa się z trzech budynków stanowiących zabytki architektury oraz nowego budynku głównego, scalającego w jednym miejscu księgozbiory i zespoły funkcjonale. Biblioteka została wyposażona w doskonałe systemy bezpieczeństwa, w tym również systemy sygnalizacji pożarowej Schrack Seconet. W obiekcie zostało zainstalowanych w sumie prawie 1,6 tys. inteligentnych, multisensorowych czujek CUBUS MTD 533, wykrywających wszystkie pożary testowe (TF1-TF9). Co więcej, mogą być one zastosowane jako czujki dymu, ciepła lub jako czujki dualne dymu/ciepła, a dzięki zastosowanej technice interaktywnego działania CUBUS Nivellierung mogą dostosowywać swoją czułość działania do zmieniających się warunków otoczenia. System składa się z pięciu modułowych central sygnalizacji pożarowej Integral IP, których architektura została oparta na idei 100% redundancji sprzętowej i programowej, a każda centrala posiada zdolność zapamiętania do 65 tys. zdarzeń. Praca poszczególnych komponentów nadzorowana jest przez efektywny system wizualizacji i zarządzania SecoLOG – wielostanowiskowe, efektywne narzędzie graficzne z przyjaznym użytkownikowi interfejsem, umożliwiający przegląd zarejestrowanych zdarzeń oraz obsługę całego systemu sygnalizacji pożarowej.

W roku 2011 do listy obiektów referencyjnych Schrack Seconet o charakterze naukowym dołączyły również dwa kolejne zlokalizowane w Kielcach: Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego oraz Politechnika Świętokrzyska. Wszystkie obiekty uniwersyteckie to 25 budynków dydaktycznych o łączne powierzchni około 77 tys. m², częściowo wyposażone w systemy sygnalizacji pożarowej Integral IP oraz ponad 300 innowacyjnych, optyczno-temperaturowych czujek CUBUS MTD 533. Politechnika Świętokrzyska, będąca najstarszą wyższą uczelnią w tym regionie, w roku 2011 zyskała kolejny budynek dydaktyczny, charakteryzujący się przede wszystkim innowacyjnością, nowatorskimi rozwiązaniami pozyskiwania i akumulowania ciepła oraz nowoczesnymi technologiami informacyjnymi dla celów sterowania i monitoringu. Najwyższy poziom bezpieczeństwa budynku zapewniają również innowacyjne systemy sygnalizacji pożarowej Schrack Seconet Integral IP oraz system wczesnej detekcji AirSCREEN ASD 535.

W ubiegłym roku, do wspomnianych obiektów, dołączyły również: Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (kontynuacja) oraz Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. W trakcie realizacji są kolejne obiekty m.in. na terenie Warszawy, daje to jednoznaczną informację, że zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa ludziom i dobrom, również w obiektach naukowych, staje się celem nadrzędnym.

Bezpośr. inf. Marta Nowak
Schrack Seconet Polska
marta.nowak@schrack-seconet.pl

Krzysztof Kunecki
Schrack Seconet Polska
krzysztof.kunecki@schrack-seconet.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony