Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Warsztaty Axisa – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

axisDnia 16 listopada w Hotelu Hayatt Regency w Warszawie odbyło się spotkanie pod hasłem „Nadzór wizyjny w trudnych warunkach oświetleniowych z Axis Communications”, zorganizowane przez firmę Axis, na które zaproszeni zostali przedstawiciele firm projektowych, instalacyjnych, dystrybucyjnych, a także prasy branżowej.

Axis_2011_konferencja_newsW

W pierwszej części tego spotkania Agata Majkucińska omówiła asortyment produktów firmy Axis, kładąc szczególny nacisk na innowacyjność niektórych rozwiązań. Asystował jej Daniel Lesisz, który uzupełniał prelekcję szczegółowymi informacjami technicznymi, odpowiadał na pytania publiczności i demonstrował działanie wybranych urządzeń wizyjnych firmy Axis. Na spotkaniu była obecna Edyta Tomczak z centrali w Lund w Szwecji.

Największą atrakcją tej części spotkania była prezentacja odznaczającej się bardzo dużą czułością nowej kamery sieciowej firmy Axis. Po zasłonięciu okien okazało się, że na sali nadal jest zbyt widno i trzeba zastosować środki pomocnicze w postaci tekturowego kartonu, w którym umieszczono kamerę, kolorową maskotkę stanowiąca obserwowany obiekt i najważniejszą rzecz – czuły luksomierz, którego wskazania można było obserwować na ekranie monitora. Ten prosty eksperyment dowiódł, że prezentowana kamera doskonale odwzorowuje barwy, nawet przy oświetleniu spadającym poniżej 0,1 luksa. Udowodnił także, że prezenterzy potrafią znakomicie prowadzić tego typu spotkania, gdyż wszystko przebiegło niezwykle sprawnie.

Po przerwie wystąpił Dmitry Moroz, przedstawiciel wschodnioeuropejskiego oddziału firmy AXXONSOFT, który zaprezentował publiczności osiągnięcia tej firmy w dziedzinie oprogramowania zarządzającego dużymi systemami monitoringu wizyjnego. Wszystkim zaimponowały liczby – 180 tysięcy kamer w samej Moskwie, obsługiwanych przez 10 tysięcy serwerów, tworzących całkowicie automatyczny system monitoringu, który w powiązaniu z gigantycznymi bazami danych jest zdolny do nieprzerwanego patrolowania ulic tego miasta i do wykrywania potencjalnych zagrożeń, poszukiwania określonych samochodów na podstawie ich cech charakterystycznych i numerów z tablic rejestracyjnych czy poszukiwania osób na podstawie analizy wyglądu ich twarzy. Prezenter nie ukrywał, że nawet tak rozbudowany system nie jest w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwa mieszkańcom tak ogromnego obszaru, jakim jest Moskwa, jednak jest w stanie znacznie ułatwić pracę policji, służb ratunkowych i porządkowych, dostarczając danych dotyczących ruchu ulicznego, lokalizując groźne incydenty, wypadki etc. Na przykładzie funkcji automatycznego rozpoznawania poszukiwanych osób prelegent wyjaśnił, że system dostarcza głównie danych statystycznych, to znaczy określa częstotliwość pojawiania się danej osoby na jakimś obszarze, stopień podobieństwa tej osoby do wzorca pobranego z bazy danych oraz szacunkową stopę błędów podczas tych obserwacji.

Całość imprezy umiliły przerwy na kawę i znakomity obiad, podczas którego nie cichły dyskusje na temat zaprezentowanych nowości. Spotkanie należy uznać za bardzo udane.

Andrzej Walczyk
Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony