Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Warsztaty SAMURAI 2009 na temat wymagań użytkowników Inteligentnych Systemów Wizyjnych

Printer Friendly and PDF

2009 SAMURAI Workshop on User Requirements for Intelligent Video Systems

W dniach 5–6 listopada 2009 r. zaproszony przez firmę ESAProjekt przedstawiciel stowarzyszenia POLALARM Krzysztof Ciesielski (wiceprezes POLALARM) oraz Teresa Karczmarzyk (redaktor naczelny czasopisma Zabezpieczenia) wzięli udział w organizowanej przez konsorcjum projektu SAMURAI konferencji, która miała miejsce w Londynie. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele ESAProjekt – Rafał Dunal (dyrektor handlowy w ESAProjekt) i Maciej Kotok (kierownik projektu w ESAProjekt).

Firma ESAProjekt od lat należy do grona czołowych na rynku polskim firm informatycznych zajmujących się produkcją oprogramowania oraz integracją systemów informatycznych. W swojej ofercie ESAProjekt posiada m.in. nowatorskie rozwiązania służące do inteligentnego monitoringu wizyjnego i autorski system do automatycznego rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych – CARBER. Od kilku lat firma czynnie uczestniczy w programach badawczych Komisji Europejskiej, w ramach których współpracuje z wiodącymi europejskimi ośrodkami naukowo-technicznymi oraz innymi nowatorskimi firmami z branży IT.

Efektem tej współpracy jest obecnie realizowany w ramach 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej projekt SAMURAI (ang. Suspicious and Abnormal Behaviour Monitoring Using a Network of Cameras for Situation Awareness Enhancement).

SAMURAI ma na celu opracowanie innowacyjnej technologii do ciągłego monitoringu krytycznej infrastruktury obiektów, takich jak lotniska, stacje metra, dworce kolejowe, centra handlowe, szpitale itp., pod kątem podejrzanego i nienormalnego zachowania osób w nich przebywających. Jednym z głównych założeń projektu SAMURAI jest stworzenie inteligentnego systemu nadzoru wizyjnego opartego na sieci rozproszonych sensorów różnego typu, kamer statycznych i ruchomych, odbiorników GPS oraz nasobnych (czyli noszonych „na sobie” przez personel dozorowy) sensorów audio/wideo. Projekt jest realizowany przy współpracy przedsiębiorstw i instytucji naukowych z Europy:

  • Queen Mary University of London (Wielka Brytania) – lider projektu,
  • University di Vero (Włochy),
  • Elsag Datamat (Włochy),
  • Waterfall Solutions (Wielka Brytania),
  • Borthwick Pignon Solutions (Estonia),
  • ESAProjekt (Polska),
  • Syndicat Mixte des Transports pour le Phone et l’Agglomeration Lyonnaise (Francja),
  • BAA Limited (Wielka Brytania).

W ramach konsorcjum firma ESAProjekt jest odpowiedzialna za część prac związanych z integracją systemów dostarczanych przez pozostałych członków konsorcjum oraz stworzenie graficznego interfejsu użytkownika, zawierającego m.in. wizualizację 3D monitorowanego obiektu.

Podczas wizyty w Londynie uczestnicy konferencji odwiedzili Queen Mary University of London oraz lotnisko Heathrow należące do BAA (British Airport Authority) – gospodarza całego wydarzenia. Pierwszego dnia odbyły się ciekawe prezentacje i wykłady. Uczestnicy mieli także jedyną w swoim rodzaju okazję do odwiedzenia laboratoriów QMUL, w których opracowywane są nowatorskie rozwiązania związane z inteligentnym monitoringiem wizyjnym. Drugiego dnia spotkanie miało miejsce na lotnisku Heathrow, gdzie zaprezentowano wybrane rozwiązania z dziedziny zabezpieczeń, które są na nim stosowane, oraz oprowadzono uczestników po otwartej części jednego z terminali pasażerskich.

Po powrocie z Londynu odbyła się prezentacja technologii rozwijanych w ramach projektu SAMURAI podczas XII Forum Monitoringu Polskiego organizowanego przez stowarzyszenie POLALARM. Stowarzyszenie blisko współpracuje z firmą ESAProjekt w ramach projektu SAMURAI i będzie na bieżąco informować o postępach związanych z nim prac.

Rafał Dunal
ESAProjekt


W kilku zdaniach postaram się przybliżyć Czytelnikom sam projekt. Zadanie przede mną niełatwe, bo trudno jest pokrótce opisać to, nad czym pracuje sztab naukowców, ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin i co nawet dla inżynierów zajmujących się na co dzień telewizją dozorową czy monitoringiem nie jest proste.

Celem projektu SAMURAI jest rozwinięcie i zintegrowanie innowacyjnych, inteligentnych systemów dozoru przeznaczonych do monitorowania aktywności (działań i zachowań) ludzi i pojazdów, zarówno w obrębie ważnych obszarów publicznej infrastruktury, jak i wokół nich. Konsorcjum, które tworzy projekt SAMURAI, składa się z ośmiu przedsiębiorstw („partnerów”), pochodzących z różnych miejsc w Europie, a jego przewodniczącym i koordynatorem projektu jest profesor Shaogang Gong. W celu zapewnienia skutecznego monitoringu wizyjnego projekt SAMURAI oferuje istotne innowacje, które wyróżniają go na tle innych tego typu projektów nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na całym świecie.

Do monitorowania podejrzanych i odbiegających od normy, potencjalnie niebezpiecznych zachowań SAMURAI wykorzystuje nie tylko sieć kamer, rozpatrywanych jako sensory stałe, ale i komplementarne źródła informacji, którymi są sensory mobilne. Są to sensory, w które jest wyposażony poruszający się na chronionym terenie personel dozorowy i które dostarczają rozmaitych sygnałów wizyjnych i dźwiękowych. Wszystkie te sygnały – zarówno z sensorów stałych, jak i mobilnych – są przesyłane do centrum operacyjnego w celu dalszej analizy, która przewiduje nie tylko automatyczne rozpoznanie podejrzanego obiektu na podstawie opracowanych z wykorzystaniem zdobyczy różnych dziedzin nauki modeli behawioralnych, ale i działania operatora centrum dozoru, który podejmuje bardziej efektywne decyzje na podstawie różnych źródeł informacji. Jest to przykład synergicznego zbierania danych oraz ich analizowania „w locie”, co odróżnia projekt SAMURAI od funkcjonujących dotychczas systemów dozoru, które bazują na przetwarzaniu sygnałów z sensorów.

Zastosowanie połączonych w sieć heterogenicznych sensorów zamiast samych pojedynczych kamer CCTV i połączenie różnych źródeł informacji gwarantuje uzyskanie lepszej wizualizacji chronionych obszarów użyteczności publicznej. Inne istniejące systemy, koncentrujące się na analizie zarejestrowanego obrazu wideo, często niejednoznacznego, używają z góry określonych, sztywnych reguł/norm, nierzadko generując fałszywe alarmy. SAMURAI ma rozwinąć charakteryzowanie zachowań w czasie rzeczywistym i adaptacyjny system detekcji zachowań odbiegających od normy w celu ostrzegania przed zdarzeniami alarmowymi i przewidywania rozwoju zagrożenia, przy znacznym zmniejszeniu liczby fałszywych alarmów.

W imieniu redakcji czasopisma Zabezpieczenia dziękuję firmie ESAProjekt za możliwość uczestniczenia w konferencji. Dla mnie osobiście była ona doskonałą okazją do poznania kulis tak dużego projektu i ludzi, którzy posiadają ogromną wiedzę i chęć dokonania czegoś szczególnego w dziedzinie bezpieczeństwa, są otwarci na nowe wyzwania, kreatywni, a przy tym niezwykle skromni i sympatyczni. Przyznaję, że ogrom przedsięwzięcia i liczba uczestniczących w nim firm, uczelni i osób jest naprawdę imponująca. Warto podkreślić, że bierze w nim udział także polska firma. W imieniu swoim i całej redakcji życzę wszystkim zaangażowanym w projekt wielu sukcesów.

Teresa Karczmarzyk

Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu
www.zabezpieczenia.com.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony