Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Warsztaty w Borach Tucholskich

Printer Friendly and PDF

Zakład Urządzeń Dozymetrycznych Polon-Alfa zorganizował w tym roku piętnaste już, a więc jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty - Systemy Sygnalizacji Pożarowej Zacisze 2007. W dniach 31.05-02.06 2007, na zaproszenie organizatorów, których reprezentował prezes zarządu Jerzy Karczewski, do Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Suchej przybyli wybitni specjaliści z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej z Józefowa (Eugeniusz Wojciech Roguski - dyrektor naczelny CNBOP, Janusz Sawicki, Jerzy Ciszewski, Rafał Turkiewicz), ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (Waldemar Wnęk), komendant PSP województwa kujawsko-pomorskiego - Tomasz Leszczyński, Krzysztof Dąbrowski - prezes stołecznego oddziału SITP reprezentujący prezesa SITP Bronisława Skaźnika, dyrektor Izby Rzeczoznawców SITP - Ryszard Małolepszy, przedstawiciel „Polalarmu" - Alojzy Pawelczak, komendant miejski PSP w Bydgoszczy - Wojciech Gmurczyk, komendant powiatowy PSP w Nakle n.Notecią, a także przedstawiciele firm projektowo-instalacyjnych, które zajmują się również konserwacją systemów sygnalizacji pożarowej. W warsztatach uczestniczyli także zagraniczni partnerzy firmy Polon-Alfa: Bogdan Kupowicz - BK Company Ukraina, Giedrius Taraskievicius - LEVORISKIS Litwa, Stieła Czawdarowa - EVROTUR Bułgaria.

Zdjęcie grupowe uczestników Warsztatów Grzechem byłoby nie opisać choćby w kilku zdaniach miejsca, do którego raz do roku, od kilkunastu już lat, przyjeżdżają ludzie z całej Polski, aby z dala od zgiełku miasta, od głównych dróg, polityki, zbędnych emocji pogłębić wiedzę oraz wymienić doświadczenia z zakresu instalowania i projektowania systemów sygnalizacji pożarowej.

Ośrodek Doskonalenia Kadr SW Zacisze k/Klonowa, w którym od 1993 roku organizowane są warsztaty, znajduje się na półwyspie otoczonym wodami Zalewu Koronowskiego w sercu Borów Tucholskich. Na obszarze regionu przeważa bór sosnowy. Zachowały się jednak również szczątki dawnej Puszczy Pomorskiej, gdzie spotkać można polodowcowe relikty, takie jak brzoza karłowata, cis pospolity, brekinia. Na obszarze regionu znajduje się ponad 900 jezior. Są tu także sztuczne zbiorniki, do których zalicza się między innymi Zalew Koronowski, oraz malownicze rzeki, z których największe, Brda i Wda, uchodzą za jedne z piękniejszych tras spływów kajakowych.

Wybór miejsca okazał się strzałem w dziesiątkę. Komfortowe warunki doskonale przystosowanego do organizacji tego typu imprez ośrodka oraz diametralnie różny od wielkomiejskiego krajobraz za oknem sprzyjały chłonięciu wiedzy serwowanej przez wybitnych specjalistów - znawców tematu.

Uroczystego rozpoczęcia warsztatów dokonał prezes zarządu ZUD Polon-Alfa, Jerzy Karczewski.

W warsztatach wzięło udział 160 osób. Zainteresowanie szkoleniem przerosło najśmielsze oczekiwania, a w związku z ograniczoną liczbą miejsc (brak dostatecznie dużej bazy noclegowej) nie można było przyjąć wszystkich chętnych.

Nie sposób nie zauważyć, jak wielki postęp dokonał się w dziedzinie techniki w ciągu ostatnich lat. Mimo to problemy związane z wykonawstwem i utrzymaniem instalacji w sprawności pozostają wciąż te same - błędy projektowe, źle wykonane i nie konserwowane instalacje. Jak twierdzą specjaliści, przyczyną tego stanu jest między innymi nieprecyzyjność lub całkowity brak odpowiednich przepisów, a także brak obowiązku certyfikacji firm świadczących usługi projektowe, instalatorskie i serwisowe. Dlatego tegoroczne warsztaty poświęcone były przede wszystkim zagadnieniom wykonywania instalacji, organizacji procesów instalowania, odbioru oraz utrzymania instalacji.

Przygotowany program był napięty i wypełniony po brzegi różnego typu zajęciami. Wygłoszono w sumie dziesięć referatów - pierwszego dnia - trzy:

1. Nowości wdrożone w Polon-Alfa (Przegląd czujek wielodetektorowych produkowanych w Polon-Alfa) - dyr. Lech Światły

2. Błędy popełniane przez projektantów instalacji sygnalizacji pożarowej i automatyki pożarniczej - Mariusz Sobecki, SITP, Oddział Katowice, Koło Legnica

3. Wybrane problemy projektowania i instalowania systemów sygnalizacji pożarowej - Jerzy Ciszewski, CNBOP, Józefów

Ukoronowaniem pierwszego dnia była uroczysta kolacja, podczas której za szczególne zasługi dla firmy nagrodzeni zostali Złotymi Odznakami 50-lecia Polon-AlfaJerzy Ciszewski i Janusz Sawicki z CNBOP oraz Stefan Śwituła - dyrektor biura handlowego Polon-Alfa. Pożegnano również przechodzącego na emeryturę wybitnego specjalistę w dziedzinie zabezpieczeń, a także normalizacji obejmującej zakres systemów sygnalizacji pożarowej - Władysława Markowskiego (w tym roku był po raz 12 moderatorem warsztatów).

W rytm gorącej muzyki goście bawili się do białego rana, dając dowód na to, że to właśnie w Zaciszu odbywają się jedne z najlepszych branżowych imprez.

Drugiego dnia wygłoszono kolejne siedem referatów:

1. Prawne i praktyczne aspekty odbiorów instalacji sygnalizacji pożarowej - Adam Somerlik, SITP, Oddział Katowice

2. Zasady prowadzenia przeglądów i obsługi technicznej instalacji urządzeń przeciwpożarowych - Janusz Sawicki, CNBOP

4. Wpływ osłon przeciwwietrznych na czas zadziałania systemów sygnalizacji pożarowej - Waldemar Wnęk, SGSP

7. Systemy podtrzymania funkcji OBO-Bettermann - Tomasz Marszałek

6. Technologie połączeń oraz asortyment WAGO dla instalatorów - Michał Grabowski, WAGO ELWAG

3. Systemy sieciowe w sygnalizacji pożarowej - Rafał Turkiewicz, CNBOP

5. Kable sensoryczne firmy LISTEC jako liniowe czujki ciepła - Arkadiusz Waligóra, CREATIO Business Development

Atrakcją drugiego dnia był niewątpliwie rejs statkiem pasażerskim, w tym dniu pod banderą Polon-Alfa. Aby było jeszcze przyjemniej, kapitan serwował kawę po kapitańsku.

Wieczorem zorganizowano konkurs „Złap byka za rogi" - wszyscy odważni, a było ich wielu, stanęło w szranki z szalejącym, na szczęście tylko elektrycznym, bykiem. Należy wspomnieć, że panie dawały sobie świetnie radę - przy olbrzymim dopingu uplasowały się na bardzo wysokich miejscach.

Na zakończenie wszyscy wzięli udział w ognisku. Był to również czas dzielenia się wrażeniami po zakończonych warsztatach i zdobytym doświadczeniem. Śpiewom i rozmowom nie było końca. Najwytrwalsi dotrwali do wczesnych godzin rannych.

Trzeciego dnia był już tylko relaks i ładowanie akumulatorów przed powrotem do codziennych obowiązków. Odbyła się wycieczka do największego w Europie rezerwatu cisów w Wierzchlesie, nazywanego skarbem Borów Tucholskich (nazywając rezerwat cisów imieniem Leona Wyczółkowskiego oddano hołd pamięci artysty, który spędził w nim w okresie międzywojennym wiele czasu, znajdując tu spokój i natchnienie). W tym malowniczym uroczysku, które ochrzcił mianem „świętego gaju", wykonał w sumie ponad 100 prac. Jego dzieło przedstawiające najstarszy w rezerwacie cis „Chrobry" (obwód 232 cm, wiek około 600 lat) uzyskało na wystawie w Wenecji I nagrodę. Niektóre prace można do dzisiaj podziwiać w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Jeżeli ktoś lubi atmosferę tajemniczości, zadumy, lubi poczuć tchnienie minionych wieków, to namawiam do odwiedzenia tego prawdziwie bajkowego lasu.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali komplet materiałów informacyjnych, w skład których weszła m.in. broszura zawierająca referaty poświęcone tematowi wiodącemu warsztatów.

W kuluarach warsztatów nieustannie toczyły się rozmowy, nawiązywano nowe kontakty, spotykano dawno nie widzianych znajomych. Można było również obejrzeć prezentacje firmOBO BETTERMANN, IP&S (Industrial Products & Services), WAGO ELWAG,Polon-Alfa.

Podczas warsztatów firma OBO BETTERMANN zaprezentowała szereg praktycznych systemów - prostych w montażu i sprawdzonych na zgodność z wymaganiami normy DIN 4102-12 w zakresie prowadzenia przewodów i kabli o odporności ogniowej PH90. Omówiono zastosowanie koryt kablowych, drabin poziomych i pionowych oraz uchwytów i obejm wraz z certyfikowanymi kotwami. Podano informacje techniczne na temat produktów OBO stosowanych w systemach ochrony przeciwpożarowej.

Firma IP&S przedstawiła adresowalny system Eagle Quantum Premier. Jest on produkowany przez Detector Electronics z USA, której firma IP&S jest autoryzowanym dystrybutorem. System ten służy do wykrywania niebezpiecznych stanów w instalacjach przemysłowych, w strefach zagrożonych wybuchem oraz do sterowania urządzeniami infrastruktury bezpieczeństwa (systemy sygnalizacji, gaszenia, wentylacji, blokad awaryjnych, wizualizacji itp.). Do systemu można wprowadzić dowolne sygnały z czujek pożarowych, gazowych, ciśnienia, temperatury, sygnalizatorów przekroczenia zadanych parametrów, wyłączników krańcowych itp. Moduły wejściowe systemu akceptują sygnały zarówno analogowe, jak i dwustanowe. Centrala systemu umożliwia zaprogramowanie dowolnej logiki sterowania sygnałami wyjściowymi. Centrala i główne elementy liniowe są certyfikowane przez TÜV i przeznaczone do stosowania w systemach o poziomie nienaruszalności bezpieczeństwa SIL-2.

Uczestnicy zapewnili, że przyjadą tu znów za rok.

Teresa Karczmarzyk

Fotoreportaż - Warsztaty Szkoleniowe Zacisze 2007 - dzień pierwszy

Fotoreportaż - Warsztaty Szkoleniowe Zacisze 2007 - dzień drugi

Fotoreportaż - Warsztaty Szkoleniowe Zacisze 2007 - zdjęcia nadesłane przez uczestnika - Macieja Odolaka

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony