W dniach 2 i 3 października 2008 roku odbyło się XI Seminarium Forum Monitoringu Polskiego organizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem Polalarm. Tegoroczna impreza odbyła się w Centrum Szkoleń i Konferencji Geovita w Jadwisinie, które położone jest nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego. Malownicza okolica stworzyła klimat zarówno do pracy, jak i odpoczynku, a organizatorzy imprezy mogą pochwalić się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników.
W tym roku forum było podzielone na trzy panele tematyczne:
- Zagadnienia prawno-organizacyjne wpływające na efektywność biznesową SMA;
- Zagadnienia techniczne w monitoringu alarmowym obiektów stacjonarnych i ruchomych;
- Zagadnienia techniczne w monitoringu wizyjnym.
Powitali gości i omówili program seminarium dr inż. Andrzej Ryczer i mgr inż. Krzysztof Ciesielski, który w tym roku pełnił rolę Koordynatora Merytorycznego forum.
Podczas pierwszego panelu uczestnicy mogli wysłuchać m.in. prezentacji dra inż. Jerzego Pawlika na temat „Aktualnych wymagań KG Policji dotyczących zabezpieczenia stacji monitorowania alarmów oraz wyposażenia operatorów stacji monitorowania w broń palną w oparciu o plan ochrony”. W kolejnych wystąpieniach poruszono problemy związane z ochroną danych osobowych oraz doświadczenia praktyczne we wdrażaniu systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, które przedstawił słuchaczom dr inż. Andrzej Wójcik. Na temat systemu zarządzania bezpieczeństwem w bankach wypowiedzieli się mgr inż. Andrzej Starnawski i mgr inż. Krzysztof Białek. Prowadzenie wspólnej polityki bezpieczeństwa fizycznego i IT, standaryzacja systemów bezpieczeństwa i umów z podmiotami zewnętrznymi to jedne z ważniejszych składowych systemu zarządzania bezpieczeństwem w bankach. Te elementy przyczyniają się nie tylko do podniesienia systemu bezpieczeństwa informacji, czy też gotówki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa ludzi.
Drugi panel seminarium otworzył dr inż. Andrzej Ryczer. Tematem jego wykładu były „Wymagania projektu Normy Europejskiej prEN50118-1:2008 Centrum monitoringu i odbioru alarmu – Część 1: Wymagania dotyczące lokalizacji i konstrukcji. Zastosowanie do oceny bezpieczeństwa fizycznego alarmowego centrum odbiorczego ACO”.
Porównanie stanu polskich stacji monitorowania alarmów ze standardami przyjętymi w innych krajach przedstawił mgr inż. Daniel Kamiński. Warto pamiętać, że przy wprowadzeniu nowych rozwiązań musimy zawsze pamiętać o potrzebach klienta, które są coraz wyższe. O niezawodności systemu informatycznego mówił mgr inż. Piotr Małecki z firmy AD INFO.
Tematem kolejnej prezentacji był „Nowoczesny system monitorowania oraz nowe podejście do aspektów monitoringu klientów indywidualnych”, prelegentem był mgr inż. Daniel Kossman z firmy Qitio. Ostatnia prezentacja w tym panelu należała do firmy Gorke.
Pierwszy dzień forum zakończył się kolacją i doskonałą zabawą w kasynie.
Drugi dzień seminarium, a także ciąg dalszy drugiego panelu tematycznego rozpoczął się od wykładu „Charakterystyka systemów GPS do monitorowania obiektów i osób” firmy Keratronik. Ostatnia prezentacja w tym panelu należała do mgr inż. Krzysztofa Ciesielskiego.
Brak sygnału GPRS to bardzo duży problem dla stacji monitorowania alarmów. Na pewno ostatni wykład podczas tego panelu, zarówno jak i wcześniejsze oraz dyskusja moderowana z prelegentami pozwoliły słuchaczom wyciągnąć odpowiednie wnioski dotyczące monitoringu alarmowego obiektów stacjonarnych i ruchomych.
Panel trzeci składał się z prezentacji firm, które oferują produkty do monitoringu wizyjnego. O sieciowych kamerach IP wysokiej rozdzielczości Mobotix mówił Witold Faber z firmy Linc. Dr Kazimierz Bulandra – prezes zarządu firmy KABE przedstawił nowoczesne systemy radarowo-kamerowe, zasady ich funkcjonowania oraz zalety wynikające z ich zastosowania.
Podczas tego panelu pojawiła się również prezentacja firmy Wincor-Nixdorf. Mgr inż. Jakub Wnuk przedstawił sposoby walki z coraz bardziej popularnym w naszym kraju zjawiskiem skimmingu, czyli kopiowaniem paska magnetycznego karty, którą wykorzystujemy w bankomacie. Dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość zapoznania się z wnętrzem bankomatu, który został przywieziony przez przedstawicieli firmy Wincor-Nixdorf. Możliwość poznania mechanizmów działania bankomatu, a tym samym sytuacji sprzyjających skimmingowi mamy nadzieje, że przyczyni się do powstania lepszych zabezpieczeń tych urządzeń, z których korzystają miliony Polaków.
Na zakończenie trzeciego panelu tematycznego, a tym samym zakończenie seminarium odbyło się podsumowanie i rozdanie Zaświadczeń potwierdzających uczestnictwo w Seminarium.
W imieniu redakcji czasopisma Zabezpieczenia bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w XI Seminarium Forum Monitoringu Polskiego.
Ela Końka, Redakcja
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu