Eksperci z polskiego oddziału firmy Kroll Ontrack przestrzegają przed „specjalistami”, którzy nie tylko mogą zniszczyć nasze nośniki danych i tym samym uniemożliwić odzyskiwanie plików na zawsze, lecz także narazić na wyciek danych osobowych lub poufnych dokumentów przedsiębiorstw. Wskazują też, jak sprawdzić czy firma, której powierzamy nasze dane jest godna zaufania.
– Zaawansowanie technologiczne dzisiejszych komputerów, smartfonów czy tabletów wymaga profesjonalnego sprzętu i technologii w zakresie przywracania cyfrowych informacji. Tymczasem niewłaściwe otwarcie dysku w procesie przywracania plików lub też jego porysowanie przez osoby nieposiadające do tego właściwych kwalifikacji, może spowodować sytuację, w której nie tylko nie odzyskamy naszych danych, lecz dodatkowo stracimy możliwość ich przywrócenia nawet przez profesjonalistów – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack. – Dodatkowym zagrożeniem jest to, że z uwagi na brak statusu prawnego domowych „laboratoriów”, w przypadku odzyskania plików nasze dane osobowe lub strategiczne dokumenty firmowe mogą dostać się w niepowołane ręce – dodaje Paweł Odor.
Jak wskazują specjaliści Kroll Ontrack, jeśli utrata danych nie jest spowodowana fizycznym zniszczeniem naszego nośnika i posiadamy nawet niewielką wiedzę informatyczną, użytkownicy mogą szukać ratunku w programach do odzysku danych dostępnych między innymi w ofercie profesjonalnych firm. Przypominają także, że można zadzwonić do specjalistycznego laboratorium, którego konsultanci w pierwszym etapie poproszą o informacje na temat przyczyn awarii i udzielą bezpłatnej porady co do dalszych kroków w przypadku utraty danych.
Specjaliści Kroll Ontrack przypominają, że wybierając firmę odzyskującą dane, zarówno użytkownicy prywatni, jak i środowiska biznesowe powinny przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy firma oferująca swoje usługi posiada odpowiednie certyfikaty, czy jej laboratorium posiada status kancelarii prawnej (co gwarantuje ochronę prawną naszych danych i to, że nie zostaną one upublicznione) oraz czy jest w stanie przedstawić listę dokumentów, jakie jest w stanie odzyskać jeszcze przed rozpoczęciem procesu przywracania plików.
Wskazówki dotyczące wyboru profesjonalnej firmy świadczącej usługi odzyskiwania danych:
Wybieraj firmę, która oferuje kompleksowe usługi. Szukaj firmy, która oferuje szereg produktów i usług odpowiadających różnorodnym przyczynom utraty danych – od programów służących do samodzielnego odzysku danych, po możliwość skorzystania z profesjonalnego laboratorium. Ponadto, przed podjęciem decyzji o odzyskiwaniu danych, wybrana firma powinna przedstawić wyniki ekspertyzy, która wykazuje, które dane jest w stanie odtworzyć.
Dokładnie sprawdź cennik firmy odzyskującej dane. Wybierz dostawcę, który oferuje bezpłatne konsultacje telefoniczne i umożliwia ci rozmowę z inżynierem zajmującym się odzyskiwaniem danych. Ponadto, uzyskaj na piśmie aktualną ofertę cenową bazujacą na określeniu poziomu trudności przeprowadzenia takiej usługi i wskazania plików, które można odzyskać. W przypadku nieprofesjonalnych firm przywracających pliki, reklamowana jednolita stawka za odzyskiwanie danych jest tylko ceną początkową, tymczasem firmy te podnoszą cenę w trakcie usługi, dodając do kwoty wyjściowej ukryte koszty.
Upewnij się, że firma posiada odpowiednią politykę bezpieczeństwa. Upewnij się, że specjaliści, z usług których chcesz skorzystać, posiadają odpowiednie polityki bezpieczeństwa oraz procedury prawne i są w stanie odzyskać dane w bezpiecznym środowisku, na przykład w komorze laminarnej. Upewnij się, czy firma ta informuje także o swoich protokołach bezpieczeństwa i czy pasują one do twojej polityki bezpieczeństwa.
Szukaj dostawców, którzy dopasują swoją ofertę do twoich potrzeb. Dobry dostawca usług odzyskiwania danych powinien przywrócić utracone informacje niezależnie od ich rozmiaru, sprzętu, na którym zostały zapisane lub użytego systemu operacyjnego. Szukaj takiego dostawcy usługi, który ma doświadczenie w odzyskiwaniu danych ze skomplikowanych spraw, jak również najnowszych typów urządzeń, takich jak nośniki w technologii Flash/SSD.
By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack, zapraszamy do odwiedzenia strony www.krollontrack.com.
Bezpośr. inf. Piotr Dembiński
Imago PR
p.dembinski@imagopr.pl