Urządzenia dostępne są w wersji 1-, 2- lub 4-kanałowej.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na „inteligencję w urządzeniu końcowym”, Bosch Security Systems wprowadza nową serię sieciowych nadajników wizyjnych o wysokich parametrach – VideoJet X SN. W celu oszczędzania zasobów systemowych, analiza obrazu przenoszona jest do urządzenia końcowego w sieci.
W nadajniki wbudowane jest oprogramowanie do wizyjnej analizy obrazu Bosch IVA 3.5. Dzięki temu nadajniki są w stanie samodzielnie wykrywać podejrzane zachowanie, np. długotrwałe przebywanie w określonym obszarze, pozostawienie obiektu w scenie, usunięcie obiektu oraz przekroczenie linii. Wspomniane funkcje, dostępne jako opcja wymagająca licencji, bazują na wcześniejszych wersjach oprogramowania. Możliwości wykrywania w nadajnikach VideoJet X SN zostały jednak znacznie poszerzone, m.in. o nowe możliwości filtrowania zdarzeń w oparciu o kolor obiektu. Kolor obiektu, a nawet kombinacja kolorów, może stanowić kryterium wykrywania. Zestaw filtrów został rozszerzony także o nowe wszechstronne funkcje w rodzaju alarmu przekroczenia linii oraz filtrowania trajektorii obiektu. W celu wyeliminowania fałszywych alarmów wywoływanych np. przez małe zwierzęta, można użyć także filtru wielkości i prędkości.
W połączeniu z kamerami analogowymi i cyfrowymi rejestratorami wizyjnymi, nowe nadajniki zapewniają najnowocześniejszą „analizę obrazu na miejscu” – prosty sposób na wprowadzenie inteligencji do istniejących systemów CCTV opartych na kamerach analogowych.
Nadajniki dostępne są w wersji 1-, 2- lub 4-kanałowej. Urządzenia przesyłają przez sieć sygnał wizyjny w formacie MPEG-4 z maksymalną pełną prędkością 25 obrazów (PAL) lub 30 obrazów (NTSC) na sekundę, w rozdzielczości 4CIF na każdy kanał wizyjny.
VideoJet X SN oferuje również kilka opcji zapisu, począwszy od lokalnego zapisu na kartach pamięci Compact Flash czy zewnętrznych dyskach twardych dołączonych przez port USB, po zapis w sieciowych macierzach RAID za pośrednictwem interfejsu iSCSI (Internet Small Computer System Interface) lub w scentralizowanym sieciowym rejestratorze wizyjnym NVR (Network Video Recorder). Opcja zapisu iSCSI RAID oferuje zasadnicze korzyści: pełną elastyczność w rozmieszczeniu urządzeń iSCSI w sieci oraz łatwą skalowalność systemu. Oznacza to prostszy i znacznie bardziej niezawodny łańcuch zapisu w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami opartymi o sieciowe rejestratory wizyjne.
Nadajniki serii VideoJet X SN są kompatybilne z oprogramowaniem Bosch Video Recording Manager (VRM). Oprogramowanie to zapewnia pełną kontrolę nad dyskami macierzy iSCSI RAID, w tym, w przypadku awarii napędu, automatyczne przekierowanie zapisywanego sygnału wizyjnego do alternatywnych urządzeń iSCSI. Dodatkowo oprogramowanie VRM umożliwia inteligentne wyszukiwanie metadanych na potrzeby dowodowe, tj. ciągów tekstowych składających się ze słów kluczowych opisujących określone scenariusze. Przesyłane są one razem z obrazem na nośnik zapisu. Wyszukiwanie na potrzeby dowodowe z użyciem metadanych jest znacznie szybsze niż żmudne, wielogodzinne przeglądanie zapisanego materiału. Stanowi to jedną z kluczowych zalet przesunięcia inteligencji do urządzenia końcowego.
Najnowocześniejsze nadajniki VideoJet X SN zastępują nadajniki serii VideoJet 10. Nowe modele mają profil przybliżony do starszej serii, dzięki czemu pasują do tego samego systemu umieszczonego w szafie typu Rack. Zapewniają jednocześnie zwiększenie funkcjonalności systemu monitoringu oraz jego dalszą rozbudowę.
Bezpośr. inf. Bosch Security Systems