Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery serii MIC firmy Bosch podglądają naturę

Printer Friendly and PDF

boschOd blisko dziesięciu lat kamery serii MIC firmy Bosch Security Systems umożliwiają odwiedzającym Szkockie Centrum Ptactwa Morskiego wgląd w życie przyrody tamtejszego wybrzeża, normalnie niedostępnego człowiekowi. Pozwala na to wzmocniona konstrukcja z funkcją obrotu/pochylenia/zoomu, która skutecznie opiera się trudnym warunkom klimatycznym. Organizacja Outersight (UK) z Plymouth specjalizuje się w projektowaniu systemów do obserwacji dzikiej przyrody w odległych i niebezpiecznych lokalizacjach. Peter Barlow, dyrektor generalny organizacji od ponad dziesięciu lat współpracuje ze szkockim centrum, dla którego zaprojektował w tym czasie infrastrukturę do obserwacji przyrody. Szkockie Centrum Ptactwa Morskiego to jedna z głównych atrakcji turystycznych tej części Wysp Brytyjskich. Wielokrotnie nagradzane, pod względem wykorzystania kamer do obserwacji jest liderem w skali świata. Podgląda m.in. bieliki, głuptaki, maskonury czy foki szare.

Bosch_MIC_500

Odwiedzający centrum goście oglądają materiały filmowe na dużych ekranach; za pomocą joysticka mogą też sami sterować dziesięcioma kamerami, regulować obrót i pochylenie, przybliżać bądź oddalać obraz. Przypatrują się zatem temu, co ich interesuje. Kamery serii MIC dokonują automatycznie regulacji zoomu i przysłony, co doskonale optymalizuje obraz. Podgląd dostępny jest również przez okrągłą dobę na stronie internetowej centrum.

Wysoką renomę kamery serii MIC zawdzięczają wytrzymałej konstrukcji i trwałości, cechom niezbędnym w przypadku urządzeń pracujących w odległych lokalizacjach. – Wiele interesujących miejsc jest niedostępnych w okresie lęgowym, inne znajdują się np. na klifach – żeby do nich dotrzeć w razie awarii kamery potrzebny byłby specjalistyczny sprzęt – tłumaczy Peter Barlow. – Ponieważ Szkockie Centrum Ptactwa Morskiego jest organizacją charytatywną, wydatki na działalność muszą pochodzić od darczyńców bądź ze sprzedaży biletów, zatem redukcja kosztów utrzymania jest dla nas sprawą kluczową.

Sprzęt narażony jest na podmuchy porywistego wiatru wiejącego z prędkością ponad 160 km/h, uderzenia fal i piasku oraz korozję będącą wynikiem osadzania się pyłu wodnego, ale, przywołując słowa Petera Barlowa – z podobnymi niedogodnościami kamery serii MIC radzą sobie niezawodnie.

Ogromnie istotne w całym przedsięwzięciu jest niezakłócanie spokoju ptaków poprzez obecność kamer. – Bezszczotkowa konstrukcja sprawia, że kamera porusza się prawie bezszelestnie, ptaki budują w jej pobliżu gniazda, a zwiedzający mają unikalną możliwość podglądania zwierząt z bliska.

Pierwszą kamerę serii MIC zainstalowano na wyspie May w roku 2001. Sygnały wizyjne docierały wtedy do centrum poprzez kabel światłowodowy i analogowe łącze mikrofalowe. Rok po udanej próbie unowocześniono kamery zainstalowane na wyspie Bass Rock, a w 2003 roku kolejną kamerę umieszczono na tarasie widokowym Szkockiego Centrum Ptactwa Morskiego. Od tego czasu w różnych lokalizacjach zainstalowano jeszcze sześć kamer serii MIC.

Zwarta konstrukcja kamer serii MIC ogranicza napór wiatru, co z kolei zmniejsza wibracje przy dużym zbliżeniu. – Dzięki opływowemu kształtowi kamery nie przeszkadzają ptakom, a przy odpowiednim kamuflażu właściwego koloru farbą wtapiają się w tę urokliwą scenerię, z daleka będąc ledwie zauważalne. – Zależy nam, by ptaki nie odczuwały obecności kamer – mówi Peter Barlow.

Kamery serii MIC pozwalają na sterowanie obrotem w zakresie pełnych 360° oraz pochyleniem w zakresie 320°, co pozwala odwiedzającym szkockie centrum podziwiać widoki w pełnej okazałości. Wzmocnione, płaskie okno oraz wbudowana wycieraczka zapewniają niemal idealny obraz, bez względu na warunki pogodowe, a jeden z najlepszych w branży stopień ochrony IP68 jest gwarantem tego, że kamery serii MIC są w stanie oprzeć się największym wyzwaniom pogodowym szkockiego wybrzeża.

Osoba kontaktowa: Emilia Dobies
emilia.dobies@pl.bosch.com

Więcej informacji: www.boschsecurity.pl.

Bezpośr. inf. Bosch Security Systems

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony