Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery stworzone do pracy w najcięższych warunkach

Printer Friendly and PDF

boschProdukty Bosch Security Systems sprawdzają się w przemyśle górniczym.

 

 

Bosch_gornictwo_500

Strefy zagrożone wybuchem, działanie substancji żrących i gazów palnych, skrajne temperatury, zmienne warunki oświetleniowe, rozległy teren – to wyzwania dla systemów ochrony w kopalni. Rozwiązania Bosch Extreme pozwalają skutecznie chronić mienie i życie ludzkie w tak ekstremalnym środowisku.

Specjalna, iskrobezpieczna i przeciwpłomieniowa konstrukcja kamer obrotowych serii MIC i stacjonarnych serii EX pozwala na stosowanie ich w tych miejscach w kopalni, gdzie nagromadzenie łatwopalnych gazów może powodować samozapłon, a następnie wybuch. Obudowa kamery jest tak skonstruowana, aby zwarcie w jej wnętrzu nie spowodowało przeskoku iskry elektrycznej do środowiska zewnętrznego. Technologia bezszczotkowa w kamerach obrotowych dodatkowo minimalizuje ryzyko powstania iskrzenia mogącego być przyczyną wybuchu.

Kopalnia odkrywkowa to rozległy, nieoświetlony obszar, którego ochrona wymaga zastosowania kamer będących w stanie zidentyfikować zagrożenia z dużych odległości. Tylko kamery z ekstremalnie dużym zoomem obiektywu mogą patrolować teren kopalni odkrywkowej. Odpowiedzią na te wyzwania jest kamera Bosch GVS1000, której zasięg monitorowania dochodzi nawet do pięciu kilometrów. Zastosowanie w tej kamerze oświetlaczy podczerwieni pozwala prowadzić dozór kamerowy nawet w całkowitych ciemnościach.

W ochronie obwodowej rozległych obszarów, takich jak kopalnia odkrywkowa, często stosuje się kamery z dodatkowym detektorem termowizyjnym. Kamera Bosch MIC widzi przez mgłę, dym, deszcz, śnieg oraz listowie dzięki czemu jest niewrażliwa na niekorzystne warunki pogodowe czy środowiskowe – podkreśla Marek Pyc, specjalista Bosch Security Systems.

Kamery Bosch mogą być również wykorzystane jako „dodatkowa para oczu” dla operatora koparki. Osoba obsługująca koparko-ładowarkę często nie widzi, co dzieje się bezpośrednio pod maszyną lub na jej drugim końcu. Operator mając do dyspozycji kamerę obrotową, może sięgnąć „okiem kamery” w dowolne interesujące go miejsce bez opuszczania kabiny. Kamery obrotowe serii MIC oraz AutoDome doskonale sprawdzają się na maszynach w kopalniach „Turów” i „Bełchatów”.

Monitoring wizyjny marki Bosch można również spotkać w kopalni „Bogdanka”, gdzie kamery wraz z systemem rejestracji są wykorzystywane do ochrony mienia i życia ludzkiego całego obszaru „nad ziemią”.

Bezpośr. inf. Katarzyna Staroń
katarzyna.staron@pl.bosch.com
Robert Bosch

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony