Rys. 1. Czujka dualna RXC-DT ma takie same wymiary jak czujka PIR serii RX CORE
W obudowie identycznej jak w modelu RXC-ST znajduje się teraz czujka dualna PIR+mikrofala. Połączenie dwóch technik detekcji rozszerza zastosowanie czujki o pomieszczenia z gwałtownymi zmianami temperatury (przeciągi) czy silnym oddziaływaniem światła widzialnego na piroelement.
Układ pasywnej podczerwieni wykorzystuje cyfrowy algorytm detekcji CORE, który potrafi rozpoznać rodzaj zmiany promieniowania podczerwonego i zakwalifikować go jako pochodzący od człowieka lub innego źródła. Brak reakcji na ruch małych zwierząt zapewnia ustawienie zwory algorytmu detekcji w położenie „L”.
Kanał detekcji mikrofalowej jest obsługiwany przez dedykowany moduł skonstruowany przez OPTEX z przeznaczeniem do czujek ruchu (więcej informacji Zabezpieczenia 3/2013). Założeniem konstruktorów było osiągnięcie obszaru detekcji precyzyjnie dopasowanego do zasięgu PIR oraz wieloletnia praca w trudnym otoczeniu bez pogorszenia parametrów detekcji. Zasięg mikrofali ustawiany jest na krótki lub długi za pomocą zwory w zależności od wielkości pomieszczenia.
Obszar detekcji 12 m x 12 m (kąt 85°) podzielony jest na 78 stref, wysokość montażu 1,5 – 2,4 m, maksymalny pobór prądu 15 mA. Niewielką obudowę wykonano ze wzmocnionego polistyrenu i, podobnie jak w RXC-ST, wyposażono w obrotowy uchwyt ścienno/sufitowy. Dioda sygnalizacyjna umieszczona jest pod soczewką dzięki czemu obudowa pozbawiona jest rzucających się w oczy kontrastowych elementów.
Czujka spełnia wymagania dla stopnia 2 wg normy EN 50131.
Szczegółowa specyfikacja techniczna RXC-DT dostępna jest na stronie www.optex.com.pl.
Bezpośr. inf. Jacek Wójcik
OPTEX Security