Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Polacy twórcami przełomowego systemu kontroli pojazdów

Printer Friendly and PDF

Polscy elektronicy i programiści ze spółki IPP (Idea Projekt Produkt) stworzyli mobilny system pozwalający na bieżąco kontrolować pojazdy podczas jazdy Mobilny OCR. System automatycznie wykrywa wszystkie zapisane w bazie pojazdy, co może być wykorzystane zarówno w branży usługowej (logistyce, spedycji, transporcie miejskim), jak i służbach publicznych, kontrolujących pojazdy (policji, straży granicznej czy inspekcji transportu drogowego). Dzięki temu rozwiązaniu możliwa stała się szybsza i skuteczniejsza kontrola samochodów – nawet w trakcie jazdy.

 

Mobilny OCR jest wyjątkowy z wielu względów. Po pierwsze – potrafi samodzielnie odczytać numery tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów. Po drugie – automatycznie je weryfikuje, porównując z autami zarejestrowanymi w bazie. Po trzecie – dzięki bezprzewodowym sygnałom GPRS, EDGE bądź UMTS może zdalnie przekazywać zebrane dane do dowolnego urządzenia stacjonarnego lub przenośnego, załączając zdjęcie i zarejestrowane dotychczas zastrzeżenia. Kolejną przydatną funkcją Mobilnego OCR jest samodzielne tworzenie bazy przejeżdżających aut wraz ze zdjęciami samochodów.

– System ten może stać się prawdziwą rewolucją w pracy służb publicznych – policji, straży granicznej, straży miejskiej czy inspekcji transportu drogowego oraz firm logistycznych i transportowych – mówi Piotr Naszkowski, dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług w spółce IPP.

Jeśli chodzi o pracę służb mundurowych, główną zaletą Mobilnego OCR jest automatyczne weryfikowanie pojazdów zastrzeżonych (skradzionych lub takich, których kierowcy popełnili wykroczenie w zadanym okresie) za pomocą przenośnej kamery z urządzeniem odczytującym tablice rejestracyjne. Stojący przy drodze Mobilny OCR na bieżąco kontroluje przejeżdżające samochody i weryfikuje je z zapisaną w nim bazą lub – zdalnie – z bazą zawartą w innym urządzeniu. Jeśli wykryje pojazd figurujący w niej, wówczas wysyła zgłoszenie do wytypowanej jednostki. System dostarcza pełną wiedzę na temat pojazdu: numer rejestracyjny, jego zdjęcie oraz szczegółowe informacje: kiedy i za co w przeszłości auto było zatrzymane lub dlaczego jest poszukiwane. W ten sposób np. policyjny radiowóz, który stoi w dowolnej odległości od urządzenia, może zatrzymać podejrzany samochód do kontroli, na podstawie informacji zapisanych w kartotece pojazdu. Urządzenie stworzone przez zespół ze spółki IPP może monitorować drogę o szerokości do 12 metrów, czyli jednocześnie dwa pasy jezdni.

mobilna_kamera_web.jpg


W przypadku firm logistycznych czy spedycyjnych system dostarcza informacje nt. każdego wjazdu i wyjazdu pojazdu w dowolnym miejscu przedsiębiorstwa (brama, wjazd, parking itp.). Co istotne – samo urządzenie można przenosić w różne miejsca bez ponoszenia wydatków na instalację okablowania. Mobilny OCR może być również wykorzystywany przez zarządców środków transportu miejskiego, podmiejskiego czy międzymiastowego do kontroli punktualności pojazdów (a więc i rzetelności rozkładów jazdy oraz solidności kierowców). Urządzenie Mobilny OCR można wypożyczyć na określony czas.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Taki sposób monitorowania pojazdów może być szczególnie przydatny w miejscach o podwyższonym zagrożeniu osób i mienia, np. na parkingach przed miejscami zbiorowych imprez – rozgrywek sportowych (stadiony), koncertów muzycznych itp. Za pomocą Mobilnego OCR bardzo szybko można ustalić obecność pojazdów, których kierowcy już kiedyś brali udział w zamieszkach czy kradzieżach. Dzięki funkcji automatycznego tworzenia bazy pojazdów, które znalazły się na monitorowanym obszarze, bardzo szybko można zgromadzić dane uczestników imprez zagrażających bezpieczeństwu i w przyszłości wykorzystać je jako podstawę do weryfikacji ich obecności podczas kolejnych kontroli.
Kolejną funkcją tego systemu jest możliwość bardzo dokładnego zbadania pomiaru natężenia ruchu pojazdów na poszczególnych trasach (m.in. przejazdowych przez miasto), a tym samym zmierzenia ich przepustowości. Ułatwi to znacznie pracę centralnych jednostek administracji publicznej i samorządów lokalnych, odpowiedzialnych za drogi.

Bezprzewodowa transmisja danych

Rozwiązanie autorstwa IPP działa na zasadzie współpracy kilku urządzeń – kamery mobilnej ze specjalnym oprogramowaniem OCR, przekaźnika sieci bezprzewodowych oraz dowolnego urządzania (stacjonarnego lub przenośnego), który jest adresatem sygnału.

Mobilny TF-OCR może przekazywać sygnał na dwa sposoby. Na bliższą odległość za pomocą sieci WLAN bezpośrednio do odbiorcy sygnału (np. radiowozu) lub też poprzez przekaźnik GPRS, EDGE albo UMTS na dowolną odległość. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie redukuje się koszty generowane przez założenie sieci stacjonarnych.

Z korzyścią dla wszystkich

– Nasz system jest pierwszym rozwiązaniem, które automatycznie dostarcza w tak kompleksowy sposób odpowiednim służbom dane o zbliżającym się poszukiwanym pojeździe – tłumaczy Piotr Naszkowski z IPP. – Dzięki Mobilnemu OCR służby mundurowe, jak np. policja, już nie muszą zdawać się na przypadek czy własną intuicję, by „złapać” dane auto, lecz mają skuteczne narzędzie zwiększające liczbę wykrywanych przestępstw czy wykroczeń i odnajdywania skradzionych aut. A to z kolei jest korzystne dla nas wszystkich.

Bezpośr. inf. Agnieszka Orlińska
Nowe Media PR

www.ipp.com.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony