Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka Szkoły Beata Bekulard, szkoła wygrała grant, z którego finansuje budowę wozu. Pojazd nazwano Żubr Argus; jego konstrukcją zajmuję się firma AMZ Kutno, która jest producentem zabudów specjalnych do pojazdów użytkowych. Zakończenie prac planuje się w drugiej połowie tego roku.
Opancerzone auto może być wykorzystywane w czasie zabezpieczania imprez masowych podwyższonego ryzyka. Bekulard podkreśliła, że do tej pory policjanci dowodzący akcjami znajdowali się najczęściej w pewnym oddaleniu od strategicznego miejsca, natomiast opancerzony pojazd pozwala dowódcom wjechać w samo centrum akcji i stamtąd kierować działaniami ratowniczymi czy antyterrorystycznymi.
Wóz może być także przydatny podczas blokad dróg, pościgów czy poszukiwań osób.
Żubr wyposażony jest w systemy łączności i informatyczne oraz maszt z kamerą; jest ognioodporny i kuloodporny. W środku może znajdować się pięć osób, w tym dowódca i operatorzy systemów informatyczno-łącznościowych oraz monitoringu.
Prototyp ma pojemność silnika prawie 6 tys. cm3, moc 279 KM, napęd na cztery koła, a zbiornik mieści do 280 litrów paliwa. Waży 15 ton.
PAP – Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl