Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Schrack Seconet Polska - pokaz premierowy INTEGRAL EVOLUTION

Printer Friendly and PDF
Schrack Seconet Integral Evolution Nowości z firmy Schrack Seconet - centrala systemu sygnalizacji pożarowej Integral Evolution wraz z nową, wielosensorową czujką Cubus MTD 533 - zostały zapowiedziane na III kwartał br. już w czerwcu, podczas Ogólnopolskiego Szkolenia Projektowego 2007. 26 września 2007 roku odbył się w Warszawie pokaz premierowy tego systemu, połączony z konferencją prasową. Pokaz zaszczycił swoją obecnością ambasador Austrii – dr Alfred Längle. W tym wydarzeniu uczestniczyło łącznie ok. 60 gości, reprezentujących głównie partnerów Schrack Seconet Polska. Przybyło 14 przedstawicieli dziesięciu wydawnictw branżowych. Obecna była także liczna grupa pracowników firmy Schrack Seconet Polska na czele z prezesem zarządu Grzegorzem Ćwiekiem oraz przedstawiciel siedziby głównej (Schrack Seconet AG Austria) – Herbert Hübl.

NoveKino PRAHA, gdzie odbył się pokaz, umożliwiło pokazanie na dużym ekranie filmu, prezentującego system Integral Evolution. Można było także obejrzeć z bliska zarówno samą centralę, jak i nowa czujkę. Przed filmem prezes Ćwiek przywitał zgromadzonych gości, po czym oddał głos ambasadorowi Längle, który w języku polskim przypomniał historię firmy Schrack Seconet oraz przedstawił w skrócie jej obecne dokonania. Powiedział m.in.: Firma Schrack jest wspaniałym przykładem pełnej sukcesów działalności austriackich firm w Polsce. Jest obecna zarówno w wymianie handlowej oraz inwestycjach. Wymiana handlowa wyniosła w roku ubiegłym 4 mld Euro. Łącznie austriackie inwestycje w Polsce od roku 1989 do dzisiaj wynoszą ok. 3 mld Euro. Firma ma przedsiębiorstwa-córki w Polsce, Szwecji i na Węgrzech oraz przedstawicielstwa w Słowacji i w Rosji.

Grzegorz Ćwiek i Alfred Längle Początki przedsiębiorstwa przypadają na okres wielkiej rewolucji przemysłowej XIX wieku, kiedy to na terenie dzisiejszej Austrii i Niemiec powstawały pierwsze zakłady produkujące urządzenia elektrotechniczne, stanowiące podwaliny dzisiejszych koncernów nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Pierwowzorem obecnych systemów sygnalizacji pożarowej były urządzenia produkowane przez Radiolaboratorium doktora Eduarda Schracka już w pierwszych latach XX wieku. Po przerwie wywołanej zniszczeniami II wojny Światowej ta produkcja jest kontynuowana do dnia dzisiejszego. (na podstawie materiałów prasowych Schrack Seconet)

Oczywiście jest to już produkcja innych urządzeń. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w firmie Schrack powstała jedna z pierwszych na świecie sterowana mikroprocesorowo centrala sygnalizacji pożarowej. Produkt ten przez lata ulegał ewolucji, aby dziś, pod nazwą Integral Evolution, mógł poszczycić się także zmianami, które można nazwać rewolucyjnymi. Mówił o nich prezes Ćwiek, już po zakończeniu prezentacji filmowej. Jedną z nich jest wprowadzenie do systemu zupełnie nowej czujki Cubus MTD 533, która zastąpi dotychczas stosowane w systemie elementy detekcyjne. Spełnia ona wymagania całego zakresu testów, dotyczących różnych typów pożaru (od TF1 do TF9) i, w związku z tym, może być używana w każdych zastosowaniach z zakresu SSP. Firma Schrack Seconet uzyskała na nią odpowiednie certyfikaty europejskie, czujka przeszła także pozytywnie badania w CNBOP.

Schrack Seconet Polska powstała w 1998 roku, stając się od tej pory jedynym bezpośrednim reprezentantem producenta w naszym kraju. O ciekawych aspektach kontaktów firmy Schrack Seconet z profesjonalistami z Polski opowiedział, już po prezentacji filmu, jej przedstawiciel z Wiednia – Herbert Hübl. Inżynierowie firmy Schrack Seconet wnieśli wielki wkład w rozwój systemów bezpieczeństwa także dzięki pracy profesjonalistów z naszego kraju, w których znaleźli oni bardzo kompetentnych partnerów. Obecnie pierwszym krajem eksportowym dla Schrack Seconet są Niemcy, a spośród pozostałych 20 partnerów handlowych Polska generuje 15% eksportu, zajmując zaszczytną drugą pozycję. Dotychczas sprzedano w Polsce ok. 1350 systemów sygnalizacji tej firmy.

Kolejną częścią spotkania, po wystąpieniu Herberta Hübla, były pytania i odpowiedzi, których udzielał dyrektor techniczny Schrack Seconet Polska – Krzysztof Kunecki oraz prezes Grzegorz Ćwiek, który na które wstępie wyjaśnił, jakie są istotne różnice pomiędzy dotychczas oferowanym modelem centrali Integral, a wyglądającym z zewnątrz bardzo podobnie jej nowym obliczem – Integral Evolution.

Sama obudowa uległa niewielkim zmianom, jest teraz bardziej wyoblona, niż przed wprowadzeniem 2 lata temu tych zmian, ale wewnątrz niej znajdują się obecnie nowe karty, w tym karta z procesorem AMD, zapewniającym 400 razy szybszą pracę systemu niż dotychczas stosowany. O 40% bardziej wydajny jest nowy zasilacz, co przekłada się na obniżenie kosztów budowy systemu gdyż można teraz podłączyć do niego większą liczbę urządzeń. Bufor zdarzeń, gromadzony na dołączanej dodatkowo karcie pamięci SD, pomieści ich aż 65.000, przez co centrala Integral Evolution spełnia ostatnio wprowadzone w życie wymagania w tym zakresie (od sierpnia br. minimalna pojemność powinna wynosić 9999 zdarzeń) i staje się bezkonkurencyjna wśród innych produktów tego typu na rynku. W samej centrali można wykorzystać łącznie do 160 wyjść przekaźnikowych, nie licząc tych, które są podłączane na pętlach.

 Nowe rozwiązania są tworzone w Schrack Seconet przez kolejne pokolenia inżynierów. Wiele z tych rozwiązań powstało z inicjatywy polskich specjalistów i było odpowiedzią na wysokie wymagania, formułowane przez inwestorów, budujących nowe obiekty w Polsce (pod tym względem rynek polski należy do najbardziej wymagających na świecie). Dzięki ciągłości myśli technicznej bez trudu zapewniono kompatybilność wstecz, co nie jest powszechne wśród tego typu systemów. Nawet niektóre elementy systemu sprzed 30 lat są w stanie nadal współpracować z nowymi centralami (na lotnisku Schwechat pod Wiedniem działa system, składający się m.in. z ok. 50 central czterech różnych generacji). Nowy zasilacz może być z powodzeniem stosowany w systemach z centralami BMZ Integral. Duża elastyczność systemu, podwójna redundancja (sprzętowa i programowa) i inne cechy systemu Integral Evolution sprawiają, że, według słów prezesa Ćwieka, nie ma obecnie algorytmów, które nie mogłyby zostać w nim zrealizowane.

W dyskusji, jaka wywiązała się podczas sesji pytań i odpowiedzi, wzięli udział specjaliści w dziedzinie SSP.

Pierwsze z pytań dotyczyło zakresu wprowadzonych w Integral Evolution zmian, w tym odnoszących się do transmisji sygnałów. Prezes Ćwiek wyjaśnił, że chociaż najistotniejsze zmiany dotyczą oprogramowania systemu, to, zgodnie z filozofią firmy Schrack Seconet, nakazującą aby do doskonałości dochodzić w sposób ewolucyjny, dzisiejsze zmiany nie powodują żadnych kłopotów osobom programującym nowy model centrali, a sam protokół komunikacyjny pozostaje na razie w takim samym stadium. Serwisanci i programiści systemu już od sześciu miesięcy znają nowe funkcje serwisowe i użytkowe. W przypadku Integral Evolution można mówić o kompatybilności nie tylko wstecz ale i w przód, gdyż nowe oprogramowanie jest dostosowane także do planowanych funkcji przyszłościowych.

Wieloletni były prezes zarządu Schrack Seconet – Piotr Pajor spytał o możliwości i ograniczenia nowego systemu – ile obiektów można nim nadzorować, ile czujek podłączyć i czy istnieją takie wymagania w projektach realizowanych w kraju i za granicą, że Schrack Seconet nie może ich spełnić. Odpowiedź na te pytania zawiera się w jednym stwierdzeniu Grzegorza Ćwieka: „Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń”. W jednym rozległym systemie można podłączyć do sześćdziesięciu kilku tysięcy central, ale jest to ograniczenie teoretyczne. Liczba central w największych obiektach umieszczonych na liście referencyjnej Schrack Seconet to kilkadziesiąt, a nawet ponad sto, ale to nadal liczby bardzo odległe od granic teoretycznych. Poza nielicznymi wyjątkami nie powstają na ogół ani w Europie Zachodniej, ani w Azji tak skomplikowane obiekty jak w Polsce. Polscy specjaliści zgłaszali wymagania, które w innych krajach nie występowały, wnosząc w ten sposób wkład w rozwój systemów. Mają w tym udział zarówno polscy eksperci, jak i strażacy.

Odpowiedź na kolejne pytanie – czy Integral Evolution ma dopuszczenie do sterowania urządzeniami gaszenia brzmiała: „Tak, to jedyny system umożliwiający integrację z SUG, należy w tym celu umieścić w centrali specjalną kartę i ewentualnie panel informacyjny, co jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż instalacja odrębnego systemu.

Następne pytanie związane było z wizualizacją stanu i pracy rozbudowanych systemów, gdy panel obsługi w centrali nie jest wystarczający. W takich przypadkach stosowana jest nowa wersja systemu komputerowego o nazwie Secolog, obsługującego jeden albo dwa duże, kolorowe wyświetlacze LCD.

 Zdaniem Herberta Hübla z siedziby głównej Schrack Seconet, który także zabrał głos w dyskusji, Polska ma jedne z najlepszych standardów przeciwpożarowych na świecie. Właściwe zabezpieczenie wymaga jednak niezawodnych rozwiązań, choć nie są one najtańsze. Ważne jest, aby pieniądz nie rządził i nie decydował o rozwiązaniach technicznych, aby poziom instalacji SSP był utrzymywany na najwyższym możliwym poziomie. W przeszłości systemy Schrack Seconet nie były konkurencyjne cenowo. Dzięki temu, że firma ta od lat nie podnosi cen swoich wyrobów, a 2 lata temu dokonała obniżki cen central o 40%, co było możliwe w wyniku istotnego wzrostu sprzedaży w Polsce – obecnie poprzez sieć ok. 30 autoryzowanych partnerów – dziś ceny są porównywalne także z produktami krajowymi.

Ostatnie z pytań dotyczyło sposobów integracji Integral Evolution z systemami zarządzającymi typu BMS (Building Management Systems). Taka integracja jest możliwa nie tylko z produktami takich firm jak Honeywell, Johnson Control czy Siemens, ale praktycznie także z dowolnymi innymi. Wprawdzie firma Schrack Seconet nie rozpowszechnia z zasady swojego protokołu komunikacji, ale może udostępnić fachowcom gotowe, już wypracowane procedury integracyjne, a nawet, gdy istnieje taka potrzeba, także sam protokół. Dzięki, że temu partnerzy Schrack Seconet mają już opracowane i sprawdzone rozwiązania integracyjne wykorzystujące platformę BACnet oraz serwer OPC, wystarczy zgłosić się do firmy i ustalić warunki przekazania tych rozwiązań, zamiast tworzyć od podstaw własne rozwiązania.

Po części informacyjnej przybyli goście mieli okazję spróbować specjałów kuchni egzotycznej w restauracji BABALU Kuchnie Świata, mieszczącej się nieopodal miejsca, w którym zorganizowano pokaz.

Relację przygotował: Adam Bułaciński


Fotoreportaż z pokazu 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony