Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

System DCN firmy Bosch w norweskim parlamencie

Printer Friendly and PDF

boschDoskonałe połączenie technologii XXI wieku z historyczną architekturą wnętrza

Interaktywne rozwiązanie DCN (Digital Congress Network) zapewniło norweskiemu parlamentowi sprawne głosowanie i doskonałe nagłośnienie. Ergonomiczne i wydajne stacje robocze zastąpiły dotychczasowy system kongresowy. Radykalnie udoskonalony został również system nagłośnienia, wskutek czego zapewnia obecnie znacznie lepszą jakość dźwięku. Co ważne, wszystkie unowocześnienia wprowadzono bez zmiany historycznego wystroju i dostojnego charakteru wnętrza. Wprowadzenie nowego systemu było niezbędne, ponieważ procedury dyskusji, zarządzania obradami, sumowania i przedstawiania wyników głosowania stały się powolne i niewydajne. Nie wszyscy prelegenci byli wyraźnie słyszani w całej sali oraz trudno było podczas sesji informować o zmianach w porządku obrad. Posłowie musieli czekać kilka minut na zliczenie głosów i ogłoszenie wyników, zanim mogli przejść do następnego punktu obrad. Nie mieli też dostępu do sieci zawierającej informacje przydatne w trakcie debat.

Bosch_Norwegian_Parliament_

Rozwiązaniem tych problemów była instalacja jednego z najnowocześniejszych na świecie systemów wspomagających dyskusje i głosowania – DCN Interactive Discussion System firmy Bosch. Każdy parlamentarzysta posługuje się obecnie ekranem dotykowym, przyciskiem głosowania, mikrofonem i głośnikiem. Na ekranie może sprawdzić porządek obrad, nazwiska posłów, którzy zabierają głos w danym dniu, oraz zegar informujący ile czasu pozostało do końca wystąpienia. Wyniki głosowania są widoczne natychmiast po oddaniu głosów. Korzystając z funkcji dotykowego ekranu, poseł może uzyskać również inne dane, np. informacje o osobie, która w danej chwili przemawia. Złącza USB umożliwiają podłączenie do systemu dodatkowych urządzeń elektronicznych. Ponadto nowe komputery są wyposażone w mikrofony, słuchawki i głośniki, co pozwala posłom zabierać głos bezpośrednio ze swoich miejsc.

Łatwy dostęp do informacji oraz włączania się do dyskusji pozwala parlamentarzystom aktywnie uczestniczyć w debatach. Szybkie i sprawne zarządzanie obradami przyczynia się do efektywniejszej pracy parlamentu. Liczba trzyminutowych wystąpień znacznie wzrosła, ponieważ teraz każdy może łatwo zgłosić zamiar zabrania głosu z określonym limitem czasu.

Bosch_Norwegian-Parliament_

Wszyscy są zadowoleni
Wszyscy są bardzo zadowoleni z nowego systemu – powiedział Arild Øverby, starszy inżynier i kierownik projektu w dziale teleinformatycznym norweskiego parlamentu. – Zależało nam nie tylko na lepszym nagłośnieniu, ale również na możliwości wysyłania posłom nowych informacji bezpośrednio na pulpity oraz udostępniania im innych ważnych danych.

Bosch wdrożył w norweskim parlamencie system nagłośnienia i obsługi głosowania, korzystając z pomocy swojego partnera – spółki Siv.ing. Benum AS. Firma ta zainstalowała wszystkie urządzenia wraz z okablowaniem tak, aby nie były one widoczne. Dzięki temu sala obrad zachowała swój wyjątkowy, historyczny charakter. – Z początku chcieliśmy stworzyć własne rozwiązanie dla pulpitów – mówi Arild. – Bosch i jego partnerzy przedstawili nam jednak wyjątkową ofertę. Ich system zapewniał wszystkie potrzebne nam funkcje, a równocześnie zajmował niewiele miejsca. Zaakceptowaliśmy go niemal natychmiast. Projekt został dokładnie przetestowany w celu sprawdzenia, czy kable, monitory i urządzenia dźwiękowe można zainstalować zgodnie z wymogami Dyrektoriatu ds. Dziedzictwa Kulturowego.

Pełna integracja
Kable wszystkich systemów elektronicznych są umieszczone w ścianach bocznych. Cały system jest połączony z centralną jednostką kontrolną (Central Control Unit – CCU), która przetwarza przychodzące sygnały na postać cyfrową; specjalnie w tym celu firma Bosch stworzyła odpowiednie oprogramowanie. Jednostka CCU jest podłączona do sieci własnej budynku parlamentu za pomocą niestandardowego oprogramowania opracowanego przez firmę Cap Gemini. W ten sposób wszystkie potrzebne komponenty zostały zintegrowane w jednym systemie. Projekt obejmuje również specjalną witrynę internetową, za pośrednictwem której publiczność może śledzić prace parlamentu.

Osoba kontaktowa: Emilia Dobies
emilia.dobies@pl.bosch.com

Więcej informacji: www.boschsecurity.pl.
Bezpośr. inf. Bosch Security Systems

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony