Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zintegrowana platforma do zarządzania bezpieczeństwem (PSIM) zmieni oblicze rynku zabezpieczeń

Printer Friendly and PDF

frostsullivan_logo_250Firmy dostarczające systemy monitoringu i zabezpieczeń powinny nawiązać współpracę z dostawcami rozwiązań PSIM.

Zintegrowana platforma typu Physical Security Information Management (PSIM) jest wprawdzie dosyć nowym rozwiązaniem na rynku, jednak jako gotowy produkt komercyjny (ang. commercial of the shelf, COTS) przedstawia ogromny potencjał. Wiedza na temat PSIM oraz świadomość korzyści z zastosowania tego rozwiązania jest na rynku coraz większa i według Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, popularność PSIM w skali globalnej w najbliższych latach znacząco wzrośnie.

Według najnowszej analizy Frost & Sullivan pt. "Globalny rynek PSIM", w 2011 roku sektor ten osiągnął przychody w wysokości 142,9 mln USD. Przewiduje się, że do 2021 roku wartość ta wzrośnie do 2,79 mld USD. W ciągu prognozowanego okresu zmieni się także wysokość generowanych przychodów z poszczególnych branż. Analiza Frost & Sullivan dotyczy następujących sektorów: infrastruktury krytycznej, pierwszej pomocy (policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna itp.), przedsiębiorstw oraz armii.

Rozwiązanie PSIM jest następstwem globalizacji, a ponieważ jest to system jednolity, postrzegany będzie jako bardzo cenne rozwiązanie – zauważa Krzysztof Rutkowski, analityk z warszawskiego biura Frost & Sullivan. – Zrozumienie możliwych korzyści z jakiegokolwiek rozwiązania dotyczącego bezpieczeństwa jest niezbędne do jego wdrożenia, zatem rosnąca świadomość na temat PSIM spowoduje przekształcenie do końca dekady tego wartego obecnie miliony dolarów rynku w rynek wart miliardy.

PSIM nie tylko pomaga użytkownikom końcowym w zidentyfikowaniu zagrożeń oraz określeniu ich źródeł, ale pomaga w reagowania na niebezpieczne zdarzenia poprzez analizę sytuacji i związanych z nimi zasad. Tego typu szczegółowe informacje są kluczowe dla utrzymania najwyższego stopnia bezpieczeństwa.

Obecnie największym problemem jest niedojrzałość rynku PSIM. Branża bezpieczeństwa wciąż boryka się z przestawieniem na integrację/konwergencję i Internet Protocol (IP), stąd większość firm nie wie o istnieniu PSIM. Brak nowych projektów również negatywnie wpływa na efekty tzw. marketingu szeptanego i spowalnia przyjęcie się tego rozwiązania.

Większość integratorów ds. bezpieczeństwa skupia się na rozwiązaniach, do których są przyzwyczajeni, a ich niechęć do poznawania branży komputerowej i wdrażania produktów na bazie oprogramowania ogranicza rynek PSIM – wyjaśnia Rutkowski. – To duże wyzwanie, ponieważ integratorzy systemów nie zwiększają świadomości klientów.

Pozycja ustabilizowanego gracza na rynku PSIM i zabezpieczeń ma kluczowe znaczenie dla sukcesu branży. Produkty o wartości dodanej zdobędą większy udział w rynku.

Rozpoznawalność w branży to pozytywny komunikat dla klientów na temat doświadczenia i przyszłej niezawodności w zakresie instalacji oraz wsparcia technicznego – twierdzi Rutkowski. – Kolejnym kluczowym dla sukcesu aspektem jest wartość, jaką dostawca PSIM może dodać do rozwiązania, tzn. opcja komputerowego wspomagania dowodzenia (computer-aided dispatch – CAD) czy centrum dowodzenia i kierowania (C2).

Bezpośr. inf. Joanna Lewandowska
Corporate Communications – Europe
joanna.lewandowska@frost.com

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony