Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Z kamerami wśród zwierząt

Printer Friendly and PDF

leadPod koniec października 2012 roku firma Sprint zawarła umowę z Zarządem Zieleni Miejskiej w Łodzi na budowę systemu zabezpieczeń w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Prace związane z przygotowaniem projektu, instalacją okablowania, zakupem oraz instalacją urządzeń niezbędnych do uruchomienia systemu trwały dziewięć miesięcy i zakończyły się w lipcu tego roku. W ramach realizacji kontraktu zainstalowano nowoczesny system dozoru wizyjnego wraz z systemem powiadamiania głosowego. Ponadto na terenie ogrodu zainstalowane zostały czujki ruchu dalekiego zasięgu i oświetlacze. Wszystkie te elementy są nadzorowane i sterowane z centralnego punktu, za pomocą dedykowanego oprogramowania.

W ramach realizacji projektu wybudowano światłowodową sieć transmisyjną. Sieć ma topologię pierścienia, a do jej instalacji użyto urządzeń aktywnych – sieciowych przełączników przemysłowych Moxa serii EDS-510A. Punkty kamerowe zostały wyposażone w wysokiej rozdzielczości kamery obrotowe Axis Q6035-E oraz stacjonarne Axis P1346, generujące obraz o wyjątkowej ostrości, kolorystyce i rozdzielczości Full HD. Dodatkowo w ogrodzie zainstalowano zestawy do powiadamiania głosowego składające się z głośników tubowych i mikrofonów pojemnościowych Monacore. System uzupełniono o czujki ruchu dalekiego zasięgu Redwall SIP (do alarmowania oraz do pozycjonowania kamer obrotowych) oraz zdalnie sterowane oświetlacze emitujące białe światło.

Całość jest zarządzana w centralnym punkcie dozorowym, który znajduje się w budynku ochrony. Operatorom udostępniono oprogramowanie służące do sterowania systemem nadzoru wizyjnego oraz do zarządzania innymi elementami systemu. W punkcie dozorowym można korzystać ze wszystkich funkcji systemu – przeglądać obrazy z kamer, sterować kamerami, nadawać komunikaty głosowe, które są odbierane w wybranych punktach, weryfikować sygnały z czujek ruchu i mikrofonów oraz sterować oświetleniem.

fot3
fot4
fot5
fot6
fot7
fot2

System ma kilka funkcji dodatkowych. Należą do nich podgląd i rejestracja obrazów z kamer przenośnych, ustawianych na statywach, służących do monitorowania życia zwierząt (na wybiegach oraz w szpitalu dla zwierząt), oraz automatyczna analiza obrazu z dedykowanych kamer dla celów statystycznych. Analizowane jest natężenie ruchu osób zwiedzających zoo.

Punkty kamerowe zostały rozmieszczone w głównych ciągach komunikacyjnych, między innymi w pobliżu wybiegów dla zwierząt niebezpiecznych (tygrysów, gepardów i niedźwiedzi) i wrażliwych (żyraf). Urządzenia zlokalizowano w taki sposób, aby każde wtargnięcie intruza na teren ogrodu zoologicznego zostało wykryte przez czujki ruchu i skutkowało zarejestrowaniem obrazu z kamer obserwujących miejsce zajścia. Kamery zostały umieszczone także w zabudowaniach, w których nocują zwierzęta. Wybór lokalizacji kamer był podyktowany koniecznością prowadzenia całodobowej kontroli terenu pod kątem detekcji osób postronnych oraz monitorowania zachowania zwierząt w nocy.

Przetarg na budowę systemu został ogłoszony kilka miesięcy po incydencie, jakim było wtargnięcie wandali na teren ogrodu zoologicznego. Zdarzenie miało miejsce w nocy. Chuligani zdewastowali wybieg dla tygrysów, zniszczyli infrastrukturę ogrodu i przestraszyli dwie żyrafy, które zdechły wskutek stresu wywołanego tym zdarzeniem. Wkrótce po tym zajściu zdecydowano, że konieczne jest zainstalowanie systemu wykrywającego intruzów i służącego do nadzoru wizyjnego nad terenem zoo. Nowoczesny system dozoru wizyjnego odstraszy potencjalnych chuliganów i tym samym zapobiegnie podobnym sytuacjom w przyszłości.

Po godzinach, w których ogród jest dostępny dla zwiedzających, system gwarantuje wykrycie osób przebywających na jego terenie, a także umożliwia dokumentację zdarzeń i identyfikację sprawców wykroczeń. W ciągu dnia, gdy zwierzęta są narażone na przykład na dokarmianie, operatorzy systemu korzystając z kamer i głośników zapobiegają tego typu zdarzeniom. Zainstalowane urządzenia umożliwiają całodobową obserwację życia podopiecznych łódzkiego zoo i podejmowanie natychmiastowych działań w razie wypadku. Już w pierwszym tygodniu działania systemu, dzięki stałemu podglądowi obrazów z kamer, udało się uratować dwie mary patagońskie, których matka padła podczas porodu.

Dzięki zaprojektowaniu i uruchomieniu nadmiarowej sieci transmisyjnej można zainstalować nowe punkty kamerowe i punkty dozorowe, a także zwiększyć liczbę kamer przenośnych i dowolnie je ustawiać. Sieć transmisyjna może zostać wykorzystana do wdrożenia innych systemów teleinformatycznych, które planuje się uruchomić. Zastosowane oprogramowanie umożliwia wykorzystanie dodatkowych czujników, czujek i modułów wejść/wyjść alarmowych.

W przyszłości planuje się podłączenie systemu dozoru wizyjnego łódzkiego zoo do miejskiej sieci światłowodowej, a tym samym do miejskiego systemu dozoru wizyjnego, i udostępnienie zarówno bieżących obrazów, jak i materiałów archiwalnych operatorom systemów bezpieczeństwa w policji i Straży Miejskiej. Planuje się też udostępnienie wysokiej jakości strumieni wizyjnych z kamer szerokiej publiczności – użytkownikom Internetu.

Łódzkie zoo jest pierwszym ogrodem zoologicznym w kraju, w którym wybudowano tak nowoczesny system zabezpieczeń. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań i zainstalowaniu wysokiej klasy urządzeń znanych i sprawdzonych producentów system zainstalowany w łódzkim zoo przez wiele lat będzie służyć jego pracownikom i gościom, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo zwierzętom.

 

Maciej Mroszczak

 

Zabezpieczenia 6/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony