Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

RFID w zautomatyzowanym systemie parkingowym

Printer Friendly and PDF

Potrzeba zabezpieczenia terenów firm przed nieuprawnionym dostępem powoduje, że coraz częściej stosuje się systemy kontroli dostępu oraz ewidencji ruchu osób i pojazdów.

Ręczne wypisywanie przepustek to czynność czasochłonna, często zakłócająca płynność ruchu na danym terenie. Denerwuje się każdy, kto musi czekać na wjazd, a także pracownicy ochrony, którzy tracą cenne minuty na papierową ewidencję. Powoduje to wrażenie chaosu organizacyjnego, a więc może nawet zniechęcić potencjalnych klientów czy partnerów biznesowych.

Fot. 1. System parkingowy na jednym z katowickich osiedli

 

Automatyczny system parkingowy wykorzystujący technikę RFID może wyeliminować wady tradycyjnej metody ewidencji ruchu. Przepustki papierowe zostają zastąpione znacznikami RFID UHF. System daje możliwość wydawania różnych przepustek. Typ przepustki zależy od przyznanych uprawnień. Mogą to być przepustki stałe, tymczasowe, VIP – całość jest w pełni konfigurowalna. Kontrola ruchu na parkingu za pomocą systemu RFID umożliwia łatwe ustalanie czasu parkowania i ewentualne egzekwowanie opłat za wjazd – system automatycznie uniemożliwi uzyskanie dostępu za pomocą karty lub etykiety, która utraciła ważność.

Fot. 2. Czytnik RFID dalekiego zasięgu

 

System parkingowy, w którym wykorzystuje się znaczniki RFID, zabezpiecza przed nieuprawnionym wjazdem oraz umożliwia raportowanie liczby osób przebywających na terenie objętym działaniem tego systemu. Rejestruje także zużycie dróg wewnętrznych przez pojazdy o dużym tonażu. Co ważne, system kontroli ruchu wykorzystujący znaczniki RFID wspomaga lub zastępuje personel zajmujący się ochroną danego terenu.

Wszystkie wymienione wyżej funkcje kontroli ruchu są realizowane dzięki wykorzystaniu szlabanów, bram, kołowrotów oraz odpowiednich czytników dalekiego zasięgu. Wjazd oraz wyjazd przez szlaban jest kontrolowany dzięki zdalnej identyfikacji osób oraz pojazdów. Umożliwia ona pełną ewidencję wejść i wyjść osób, a także kontrolę wjazdów i wyjazdów samochodów. Gdy stosowane są znaczniki RFID UHF, nie ma konieczności wychodzenia z samochodu czy otwierania szyby przez kierowcę w celu identyfikacji – wystarczy posiadać kartę lub etykietę naklejoną na szybie.

Fot. 3. Brama parkingowa z czytnikiem RFID

 

System parkingowy, w którym wykorzystuje się znaczniki RFID, umożliwia pełne raportowanie dzięki rejestrowaniu wszystkich zdarzeń. Informuje o tym, kto w danej chwili znajduje się na chronionym terenie, co staje się bardzo ważne w przypadku konieczności ewakuacji. Ponadto skalowalność systemu jest możliwa na każdym etapie wdrażania i eksploatacji.

Fot. 4. System parkingowy RFID

 

Dzięki znacznikom RFID możliwa jest nawet pełna automatyzacja systemu kontroli dostępu. W efekcie pracownicy oszczędzają czas, a ruch odbywa się płynnie i może być w pełni ewidencjonowany.

Jacek Krywult

 

Zabezpieczenia 2/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony