Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezpieczeństwo dzięki aplikacjom mobilnym

Printer Friendly and PDF

Od kilku lat urządzenia mobilne są w fazie swojej technicznej dojrzałości. Ich możliwości okrzepły, przestały nas już zaskakiwać nowymi funkcjami i rozwiązaniami. Wraz z osiągnięciem tej fazy rozwoju zaczęły znajdować coraz więcej profesjonalnych zastosowań.

Czym są te urządzenia, bez których ciężko wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie w dzisiejszych czasach? W dużym uproszczeniu są to przenośne komputery wyposażone w wysokowydajne jednostki obliczeniowe, wyświetlacze i kamery o dużych możliwościach, jednostki geolokalizacyjne oraz liczne interfejsy komunikacyjne. Przybierają one postać telefonów i tabletów, które są przystosowane do wielogodzinnej autonomicznej pracy bez zasilania zewnętrznego. Tak jak w przypadku komputerów, o funkcjonalności urządzeń mobilnych decyduje oprogramowanie, które możemy na nich uruchomić – tak zwane aplikacje mobilne.

Jeszcze kilka lat temu w branży technicznej ochrony mienia panowała swego rodzaju stagnacja. Brakowało spektakularnych zmian technologicznych, które miałyby szansę zrewolucjonizować rynek. Producenci sprzętu przez wiele kolejnych lat wytwarzali urządzenia o podobnych funkcjach, zaś w sektorze usług trwała wykańczająca rynek wojna cenowa o najniższe stawki gwarantowane w umowach – często niższe od całkowitych kosztów własnych.

Rys. 1. Aplikacja do zdalnej obsługi systemu alarmowego

 

Na szczęście fala cyfrowej rewolucji, która porwała również tę z pozoru konserwatywną branżę, przyniosła świeży powiew. Zmiany, które dostrzegają chyba wszyscy, dotyczą w dużej mierze upowszechnienia się wykorzystania cyfrowych danych.

Doskonałym przykładem grupy produktów, które zostały przeobrażone w związku z upowszechnieniem się wykorzystania urządzeń mobilnych i danych cyfrowych, są systemy alarmowe. Przez wiele lat kolejne modele central alarmowych oferowały jedynie obsługę większej niż wcześniej liczby wejść czy wyjść. Ich codzienna obsługa sprowadzała się do korzystania z manipulatorów (początkowo używano prostych klawiatur z wskaźnikami LED, potem pojawiły się również wyświetlacze LCD). Bardziej zaawansowane urządzenia miały intuicyjne w obsłudze graficzne interfejsy użytkownika, jednak w dalszym ciągu sterowanie systemem wymagało podejścia użytkownika do manipulatora. Obecnie systemy alarmowe, które nie współpracują z aplikacjami mobilnymi służącymi do ich zdalnej, wygodnej obsługi, to z reguły konstrukcje przestarzałe. Tak jak piloty do zdalnego sterowania odmieniły na zawsze obsługę telewizorów i innych podobnych urządzeń, aplikacje mobilne do systemów alarmowych powodują zmianę sposobu wykorzystywania tych systemów. Prosta, czytelna i intuicyjna w obsłudze aplikacja sprawia, że system alarmowy przestaje być postrzegany jako coś skomplikowanego. Oczywiście czytelny manipulator z wyświetlaczem jest w dalszym ciągu niezastąpiony w zarządzaniu systemem, ale podstawowa obsługa może być nie tylko prostsza, ale i wygodniejsza, gdy zamiast manipulatora skorzystamy z odpowiedniej aplikacji. Taka obsługa to nie tylko włączanie czy wyłączanie czuwania systemu alarmowego. Nowoczesne centrale alarmowe coraz częściej mają dodatkowe funkcje, np. umożliwiają sterowanie oświetleniem, podnoszeniem i opuszczaniem rolet czy otwieraniem bramy. Takie funkcje mogą być dostępne także dzięki aplikacjom mobilnym oferowanym przez producentów innych nowoczesnych urządzeń. Zmieniają one smartfony w wygodne, uniwersalne urządzenia do zdalnego sterowania.

Fot. 1. Mobilna konsola dla ekip patrolujących (fot.: NEXT! s.c.)

 

W nowoczesnym systemie zarządzania stacją monitorowania, w którym odbierane są sygnały z chronionych obiektów, transmitowane są strumienie wizyjne i przekazywane są informacje od pracowników patrolujących teren, możliwości jest jeszcze więcej. Aplikacje mobilne mogą być rozszerzeniem takiego systemu. Dzięki skorzystaniu z aplikacji mobilnej można na przykład mieć wgląd w wysyłane do stacji monitorującej powiadomienia o zdarzeniach alarmowych, informacje o włączeniu albo wyłączeniu czuwania, o awarii itp. Jeśli użytkownik widzi, że sygnały prawidłowo docierają do operatora stacji monitorującej, ochrona staje się dla niego bardziej weryfikowalna, co z jego punktu widzenia może potwierdzać realną wartość usługi i umacnia zaufanie do usługodawcy.

W przypadku zaawansowanych central alarmowych umożliwiających pełną integrację z systemami stacji monitorujących możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniami z poziomu aplikacji mobilnej. Dzięki uruchomieniu alarmu za pomocą urządzenia mobilnego można szybko wezwać pomoc wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Na dodatek, dzięki geolokalizacji, dostępna będzie informacja o położeniu urządzenia przenośnego i jego użytkownika, który wzywa pomoc.

Równie istotna dla użytkowników jest funkcja umożliwiająca błyskawiczne odwołanie interwencji w sytuacji, gdy sygnał alarmowy został wywołany z powodu błędu użytkownika. Dzięki temu klient nie zostanie obciążony kosztami interwencji, a agencja ochrony może bardziej optymalnie zarządzać swoimi zasobami.

Aplikacje mobilne to nie tylko narzędzia dla osób korzystających z usług firm ochrony. Odpowiednie rozwiązania software'owe wykorzystujące możliwości mobilnych terminali internetowych mogą być świetnymi narzędziami usprawniającymi funkcjonowanie agencji. Dzięki takim aplikacjom ekipy patrolowe mogą mieć na bieżąco aktualizowane, szczegółowe informacje o obiekcie, w którym ma być przeprowadzona interwencja. Narzędzia nawigacyjne wykorzystujące GPS umożliwiają szybsze dotarcie na miejsce interwencji dzięki uwzględnieniu warunków drogowych, a także ułatwiają uzyskanie informacji o położeniu pozostałych załóg interwencyjnych wówczas, gdy potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Ważna może być również możliwość komunikacji z operatorami stacji, którzy mogą przekazywać ekipom patrolowym dodatkowe, potrzebne do sprawnej realizacji interwencji informacje. Również późniejsze raportowanie, dzięki rejestrowaniu i dokumentowaniu w urządzeniach przenośnych, może zapewnić bogatszy materiał operacyjny.

Fot. 2. Integracja danych z systemów alarmowych i wizyjnych systemów dozorowych w aplikacji stacji monitorującej (fot.: DMSI SOFTWARE Sp. z o.o.)

 

Aplikacje mobilne muszą być wspierane nie tyko przez infrastrukturę telekomunikacyjną, ale także przez systemy gwarantujące błyskawiczny dostęp do niezbędnych informacji. Mogą korzystać z chmury obliczeniowej. Urządzenia stają się wówczas multimedialnymi terminalami dla użytkowników, a dane są przetwarzane na zewnątrz przez systemy informatyczne usługodawców, w centrach przetwarzania danych (które muszą być odpowiednio zabezpieczone przed atakami hakerskimi). 

Jaki będzie kierunek dalszego rozwoju aplikacji mobilnych w branży zabezpieczeń? Z pewnością urządzenia przenośne w dalszym ciągu będą ułatwiać zdalne sterowanie. Mogą też w jeszcze większym stopniu usprawniać pracę techników i serwisantów. Prawdopodobnie będą odgrywały ważniejszą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa osobistego – w połączeniu z urządzeniami nasobnymi (ang. wearables) aplikacje umożliwią na przykład monitorowanie zachowań osób starszych lub wymagających kontroli ze względu na stan zdrowia. Dostęp za pomocą smartfonów do tzw. rozszerzonej rzeczywistości pozwoli na przeniesienie działań ekip interwencyjnych na zupełnie inny, nieosiągalny wcześniej poziom. Interwencja fizyczna w obiekcie połączona z przesyłaniem na żywo obrazu termowizyjnego z drona to już teraźniejszość. Ciekawe, co przyniesie nam przyszłość.

Michał Konarski

 

Zabezpieczenia 2/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony