GE Security wprowadza na rynek zabezpieczeń nowy produkt z serii Comfort. Centrala CS375 zastąpi dotychczasowe modele CS175 oraz CS275.
Wyprzedzając wymagania projektantów, instalatorów i użytkowników, produkty GE Security zaspokajają zapotrzebowanie na małe i średnie systemy na rynku zabezpieczeń. Dowolność konfiguracji, rozbudowy i modyfikowania ustawień systemów umożliwia zastosowanie urządzeń z serii Comfort w każdym obiekcie i w każdych warunkach.
Aby ułatwić instalatorom pracę z centralą CS375, inżynierowie GE przygotowali system do pracy, dokonując ustawień fabrycznych. Po wprowadzeniu czterech danych, o które system sam nas zapyta, i podaniu kodu kraju w ustawieniach centrali system jest gotowy do działania:
- wejścia centrali są określone jako linie dualne 2-EOL,
- wszystkie linie wejściowe na płycie są przydzielone do obszaru pierwszego,
- wejście Z1 w centrali oprogramowane jest jako linia wejścia/wyjścia,
- wejścia Z2–Z8 oprogramowano jako włamaniowe,
- wyjścia sygnalizatorów aktywują się w chwili wykrycia zdarzenia typu alarm lub sabotaż z linii,
- kod użytkownika głównego jest przydzielony do obszaru pierwszego.
Za pomocą klawiatury CS5500 LCD, współpracującej ze wszystkimi centralami serii Comfort, lub programu Udx75 można dowolnie konfigurować ustawienia systemu. W zależności od potrzeb, można zmieniać atrybuty linii lub tworzyć własne typy linii, dowolnie konfigurować kody, przydzielać je do obszarów, w łatwy sposób sterować wyjściami centrali lub funkcjami modułu głosowego, który umożliwia przesyłanie 18 różnych informacji o zdarzeniach alarmowych pod zaprogramowany numer telefonu.
Centrala CS375 współpracuje z każdym urządzeniem z serii Comfort, a więc można rozbudować ją za pomocą 3-żyłowej magistrali na odcinku do 800 metrów o np.: moduł wejść CS216, dający do dyspozycji kolejne szesnaście wejść lub moduł wyjść CS507, w którym dowolnie programuje się pięć wyjść OC i dwa przekaźnikowe. Dwukierunkową weryfikację zdarzeń w chronionym obiekcie bądź możliwość sterowania podstawowymi funkcjami systemu (rozbrojenie/zazbrojenie) umożliwia moduł głosowy CS534. Funkcje są realizowane za pomocą telefonu z wybieraniem tonowym.
Podłączenie urządzeń bezprzewodowych, w skład których wchodzą czujki stłuczenia szkła, czujki dymu, przyciski napadowe, czujki inercyjne, czujki ruchu lub czujki magnetyczne, można wykonać bez trudu przy pomocy odbiorników radiowych, pracujących w paśmie 433 MHz lub 868 MHz.
Komunikację ze stacją monitorowania alarmów zapewnia wbudowany komunikator, który obsługuje wszystkie formaty transmisji, oraz moduł GSM. Nowością w serii Comfort jest nadzorowanie central za pomocą modułu TCP/IP. Połączenie w sieci LAN lub WAN zapewnia możliwość nadzoru wielu systemów z poziomu komputera klasy PC, a co za tym idzie – ograniczenie kosztów wynikających z usługi monitorowania obiektu.
Parametry techniczne Centrali CS375
- 8 linii przewodowych,
- maksymalnie do 24 linii radiowych lub przewodowych,
- 4 obszary,
- 4 wyjścia programowalne,
- maksymalnie 16 manipulatorów LED/LCD,
- możliwość przypisania linii do dowolnej kombinacji obszarów,
- 20 typów linii z możliwością programowej konfiguracji,
- zintegrowany dialer telefoniczny (Franklin 4/2, Contact ID, dźwięk syreny i inne – razem 20 protokołów transmisji),
- rejestr 512 zdarzeń,
- współpraca z komputerem,
- interfejs RS232 wbudowany na płycie centrali,
- maksymalnie 98 użytkowników; dodatkowo kod napadowy oraz kod instalatora,
- procedury automatycznego zazbrojenia oraz ponownego odliczania czasu na wyjście,
- dynamiczny test akumulatora,
- monitorowanie (napięciowe i prądowe) linii telefonicznej,
- 2 niezależne czasy wejścia/wyjścia,
- 2 oddzielne wyjścia (monitorowane) zewnętrznego i wewnętrznego sygnalizatora na płycie, sterowane napięciowo (12 VDC) lub z wewnętrznego generatora akustycznego,
- obsługa dwóch lub czterech przewodowych czujek pożarowych,
- współpraca z 16 adresowalnymi modułami (rozszerzenia sprzętowe),
- obsługa podstawowych funkcji związanych z ochroną pożarową, kontrolą dostępu oraz sterowanie za pomocą programowalnych wyjść.

Serdecznie zachęcam do przeczytania kolejnych artykułów, w których omówione zostaną ciekawe rozwiązania wykorzystujące centrale serii Comfort.
Witold Bach
GE Security Polska
Zabezpieczenia 5/2006