Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowy wymiar ochrony Nowa rodzina czujek EVIX

Printer Friendly and PDF

Dzięki nowej serii czujek dualnych EVIX zabezpieczenie trudno dostępnych miejsc staje się prostsze. Urządzenia te mogą mieć różne charakterystyki detekcji – dookolną i kurtynową – i są przeznaczone do zastosowań specjalistycznych.

Każdy model nowej serii wyróżnia się czymś unikatowym, o czym będzie mowa w dalszej części tego artykułu. Detekcja bazuje na wykorzystaniu podczerwieni oraz mikrofal (technik PIR i MW), dzięki czemu jest niezawodna. Na serię składają się urządzenia do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Modele EV-CL4D oraz EV-CL360D to czujki przeznaczone do instalacji wewnątrz pomieszczeń, a modele EV-CL6DAM, EV-WL12DAM oraz EV-WL24DAM są przystosowane do instalacji zewnętrznych.

EV-CL4D to czujka dualna o charakterystyce kurtynowej. Jej obudowa ma bardzo małe rozmiary. Jest to cecha umożliwiająca np. bezproblemowe zabezpieczenie wnęk okiennych i drzwiowych. W takich miejscach czujka powinna być instalowana od góry. Urządzenie będzie mało widoczne i nie będzie przeszkadzać w normalnym użytkowaniu chronionych obszarów. Maksymalna wysokość mierzona od podłoża, na jakiej może być zainstalowana czujka, wynosi aż cztery metry, dzięki czemu czujka ta może znaleźć zastosowanie również w kontroli przejść do poszczególnych stref w wysokich pomieszczeniach.

EV-CL360D to czujka dualna o charakterystyce dookolnej (360°). Maksymalna wysokość instalacji urządzenia wynosi aż 4,8 m, przy tej wysokości średnica pola detekcji wynosi około dziesięć metrów. Czujka może pracować w trybie AND lub OR. Sprawdzi się w miejscach, w których tradycyjne czujki o charakterystyce szerokokątnej nie pokrywają w pełni obszarów dozorowanych. Przykładem takich miejsc są magazyny, gdzie regały często zasłaniają pole widzenia czujek szerokokątnych. Kolejnym atutem czujki jest wbudowana funkcja braku reakcji na małe zwierzęta (do 12 kg), dzięki której czujka nie będzie generować fałszywych alarmów, np. na skutek obecności gryzonia w składzie, na hali czy w magazynie. Warunkiem jej działania jest instalacja urządzenia na wysokości powyżej 3,5 m. Czujki EV-CL4D i EV-CL360D umożliwiają zabezpieczenie obiektu w stopniu drugim (Grade 2 według PN-EN 50131-2-4).

 

Fot. 1. Wewnętrzne czujki dualne EVIX (EV-CL4D i EV-CL360D)

 

Modele EV-CL6DAM, EV-WL12DAM oraz EV-WL24DAM to czujki o charakterystyce kurtynowej, przystosowane do instalacji na zewnątrz obiektów. Gwarantują doskonałą niezawodność działania nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych, ponieważ elektronika urządzeń została poddana procesowi tropikalizacji. Proces ten polega na wygrzaniu elektroniki w celu pozbycia się całej wilgoci, a następnie polakierowaniu jej odpowiednim środkiem. Ciekawostką jest fakt, że podobnym zabiegom poddaje się elektronikę urządzeń instalowanych na statkach morskich.

Wspomniane modele mają również zaawansowane funkcje, które na ogół trudno znaleźć w urządzeniach wykorzystywanych do ochrony zewnętrznej – funkcję blokady urządzenia oraz funkcję pamięci alarmów. Obie są ze sobą powiązane i aktywuje się je przez podanie odpowiedniego sygnału na wyznaczone wejście czujki. Proces ten można zautomatyzować, wykorzystując wyjścia programowalne oraz funkcję centrali alarmowej. Działanie funkcji polega na tym, że jeżeli czujka wykryje intruza, próbę jej zasłonięcia lub naruszenie jednego z sensorów PIR/MW, to po aktywacji wyznaczonego wejścia zablokuje swoje działanie i wyświetli zapamiętane zdarzenia za pomocą odpowiednich diod LED. Jeżeli urządzenie nie wykryło wcześniej żadnego zdarzenia, a funkcja zostanie zaktywowana, czujka zablokuje swoje działanie, ale żadna z diod nie będzie świecić. Podczas aktywnej blokady czujka będzie w dalszym ciągu wykrywać próby zasłonięcia.


Czujki wyposażono także w zaawansowany system dualnego antymaskingu, dzięki czemu umożliwiają one zabezpieczenie obiektu w stopniu trzecim (Grade 3 zgodnie z PN-EN 50131-2-4). Antymasking oznacza, że czujki wykorzystują układy oraz algorytmy wykrywające obiekty zasłaniające ich pole detekcji. Dualny antymasking polega na tym, że urządzenia mogą wykryć zasłonięcie zarówno czujników PIR, jak i czujników MW. Za pomocą odpowiednich przełączników można dowolnie określać, który z układów antymaskingu będzie aktywny (PIR, MW lub obydwa). Zasięg działania antymaskingu wynosi siedem centymetrów od obudowy dla obu sensorów. Umożliwia to wykrycie nie tylko takiego obiektu zasłaniającego, który przylega do obudowy, ale również takiego, który znajduje się przed czujką (nie ma fizycznego kontaktu). Urządzenia mogą pracować w trybie AND lub OR, a ich zasięgi detekcji są regulowane za pomocą potencjometrów (dla PIR i MW).

Fot. 2. Zewnętrzne czujki dualne EVIX (EV-CL6DAM, EV-WL12DAM i EV-WL24DAM)

 

 

Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom można z powodzeniem instalować czujki EV-CL6DAM i EV-WL12DAM wewnątrz obiektów. Mogą być wykorzystane np. do ochrony ekspozycji w muzeach, do ochrony korytarzy w archiwach, do zabezpieczenia przestrzeni między regałami w magazynach.

EV-CL6DAM to czujka, która może być zamontowana na wysokości do sześciu metrów. Przy takiej wysokości długość kurtyny wynosi osiem metrów. Czujka jest przeznaczona do ochrony drzwi i okien, a dzięki specyficznemu kształtowi może być zainstalowana np. pomiędzy roletą a oknem. Tak jak w przypadku EV-CL4D urządzenie to powinno być zainstalowane u góry, a jego soczewka powinna być skierowana w stronę chronionej przestrzeni. W zestawie z czujką są uchwyty dwóch rodzajów – płaski oraz kątowy (90°). Prawidłowe wykorzystanie uchwytów zapobiegnie przedostawaniu się owadów do wnętrza urządzenia. Uchwyt kątowy umożliwia zainstalowanie czujki na ścianie lub nadprożach, co zwiększa zakres zastosowań urządzenia.

EV-WL12DAM to czujka, która powinna być instalowana na wysokości około 2,1 m. Przy takiej wysokości jej zasięg wynosi 12 metrów. Do urządzenia dołączony jest uchwyt płaski oraz uchwyt kątowy (90°). Dostępne są również opcjonalne akcesoria, takie jak pokrywa chroniąca przed deszczem i nasłonecznieniem, a także uchwyt umożliwiający skierowanie czujki w dowolnym kierunku. EV-WL24DAM to czujka zbudowana z dwóch czujek EV-WL12DAM dzięki wykorzystaniu specjalnej obudowy. Wewnątrz niej znajduje się płytka elektroniki łącząca sygnały z obu czujek, dzięki czemu urządzenia możemy podłączyć na jednej linii dozorowej. Czujka ma zasięg 24 metrów i powinna być instalowana centralnie na elewacji, na której znajdują się okna i drzwi. Opcjonalny uchwyt przeznaczony do montażu czujki na ścianie umożliwi dostosowanie jej położenia. Urządzenia EV-WL12DAM i EV-WL24DAM sprawdzą się w ochronie zewnętrznej bram garażowych, bram wjazdowych, tarasów, balkonów, elewacji budynków, fragmentów ogrodzeń itp.

 

Fot. 3. Przykład zabezpieczenia okien wielkoformatowych

 

Wszystkie czujki wyróżniają się ciekawym, minimalistycznym wzornictwem oraz różnymi charakterystykami detekcji umożliwiającymi ochronę obszarów, które do tej pory były trudne do zabezpieczenia. Zaimplementowana cyfrowa analiza sygnałów z czujek PIR i MW sprawia, że urządzenia są stabilne i nie generują fałszywych alarmów.

Bartłomiej Kwiatkowski
AAT HOLDING

Zabezpieczenia 3/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony