Od pewnego czasu nieprzerwanie wzrasta zapotrzebowanie klientów na profesjonalne systemy ochrony zewnętrznej. W związku z tym także producenci oraz instalatorzy coraz bardziej interesują się tym segmentem rynku. Przewidując wzrost wymagań stawianych urządzeniom ochrony zewnętrznej, firma OPTEX przygotowała serię nowych produktów o bardzo wysokich parametrach użytkowych.
Firma Optex jest znana ze swoich wysokiej jakości barier podczerwieni. Obecne na polskim rynku od wielu lat, dzięki jakości wykonania oraz powtarzalności parametrów, zdążyły wyrobić sobie zasłużoną opinię sprzętu o najwyższej niezawodności. To właśnie dlatego cieszą się uznaniem wśród szerokiej rzeszy instalatorów i użytkowników.
Wieloletnie doświadczenie firmy Optex oraz stosowanie zaawansowanych technologii w projektowaniu i wytwarzaniu układów optycznych barier AX przekłada się na ich znakomite funkcjonowanie, nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach otoczenia. Zastosowanie wysokiej jakości soczewek sferycznych umożliwia uzyskanie bardzo silnych i skupionych wiązek podczerwieni po stronie nadawczej, a po stronie odbiornika pozwala na uzyskanie wysokiej czułości oraz selektywności układu optycznego. Z kolei wykorzystanie automatycznej regulacji wzmocnienia w układach odbiorczych umożliwia dostosowanie czułości odbiornika do panujących warunków pracy czujki. W ten sposób eliminuje się większość zakłóceń pochodzących z innych źródeł promieniowania podczerwonego, występujących przy silnym nasłonecznieniu i niskim tłumieniu sygnału wiązki.
Rozwiązania zastosowane w barierach AX umożliwiają stabilną pracę urządzenia nawet przy tłumieniu 99% sygnału pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Oznacza to, że bariera będzie funkcjonować prawidłowo nawet wtedy, gdy odległość między nadajnikiem a odbiornikiem zostanie dziesięciokrotnie zwiększona w stosunku do zasięgu nominalnego, podanego w specyfikacji technicznej. Osiągnięcie takiej stabilności pracy jest możliwe tylko w przypadku idealnego pozycjonowania wobec siebie głowic nadawczych i odbiorczych, tym niemniej daje obraz stopnia zaawansowania urządzenia, jakości jego wykonania oraz oferowanego przez nie poziomu ochrony. Wspomniana stabilność pracy dotyczy wszystkich, bez wyjątku, barier firmy Optex. Nowe modele barier - AX-TN i AX-TF - to kontynuacja najlepszych tradycji firmy w tym zakresie.
Wersja rozszerzona AX-TF jest dodatkowo wyposażona w układ modulacji wiązki z czterema częstotliwościami modulacji. Umożliwia to stosowanie czujek w bezpośrednim sąsiedztwie innych urządzeń tego typu, bez ryzyka występowania zjawiska wzajemnego zakłócania się wiązek detektorów. Poza tym czujki AX-TF wyposażone są w wyjście do sygnalizacji przerwania komunikacji między nadajnikiem a odbiornikiem, wywołanego zmianami pogodowymi. Umożliwia to „bramkowanie" sygnału alarmu spowodowanego nie aktywnością intruza, a np. mgłą. Wykorzystanie tej funkcji w praktyce oznacza zminimalizowanie pobudzeń systemu alarmowego, spowodowanych skrajnie niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (w naszym klimacie może to oznaczać od kilku do kilkunastu wezwań patrolu interwencyjnego miesięcznie, wiosną lub jesienią).
Zastosowane komponenty oraz sposób wykonania części elektronicznych pozwalają na prawidłową pracę urządzenia w temperaturze -25°C, a po zastosowaniu odpowiedniego elementu grzejnego - nawet -35°C. Taki zakres dopuszczalnych temperatur umożliwia instalowanie tych urządzeń niemalże w każdym miejscu na Ziemi. Staranność projektu i wykonania układów elektronicznych pozwala osiągnąć wysoki stopień odporności na zakłócenia elektromagnetyczne czy skutki wyładowań atmosferycznych.
Obudowa i wygląd zewnętrzny
Wprowadzając na rynek nowe produkty, przy bogatej ofercie konkurencji, należało zadbać nie tylko o ich perfekcyjne własności użytkowe, ale również walory estetyczne oraz łatwość instalacji i obsługi. Nowe urządzenia nawiązują swoją stylistyką do cyfrowych barier serii AX-350DH MKIII. Nowoczesne i wyjątkowe wzornictwo jest w pełni uzasadnione walorami natury fizycznej, a przy tym pozwala wyróżniać się nowym produktom na tle całej masy podobnie wyglądających produktów konkurencji.
Dzięki wyjątkowemu kształtowi obudowy oraz zastosowaniu rozwiązań znanych z urządzeń AX-350DH MKIII możliwe stało się osiągnięcie klasy ochronności przed czynnikami środowiskowymi na poziomie IP65. Pokrywa przednia, stanowiąca jednocześnie filtr podczerwieni, nie posiada żadnych otworów, co skutecznie zabezpiecza przed działaniem wody oraz pyłów. Brak szczelin, które we wcześniejszych modelach zapobiegały blokowaniu dolnej wiązki przez szron osadzający się na obudowie czujnika, został zrekompensowany daszkiem na pokrywie czołowej. Skuteczność takiego rozwiązania wynika z samego zjawiska szronienia powierzchni. Dla przypomnienia: szron powstaje w wyniku resublimacji wody (przemiana fazowa, w której woda przechodzi bezpośrednio ze stanu lotnego do stanu stałego). Jeśli w powietrzu znajduje się dużo pary wodnej, to przy dużym spadku temperatury woda będzie osadzać się w formie szronu na powierzchniach emitujących promieniowanie termiczne - czyli np. powierzchniach ogrzanych uprzednio przez promienie słoneczne. Zastosowany daszek, chroniąc powierzchnię elementów roboczych dolnej wiązki przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego, powoduje, że nie będzie się na nich osadzać szron i wiązka ta będzie pracować prawidłowo. O wyższości takiego rozwiązania niech świadczy to, co czasami może przydarzyć się latem czujkom starszej generacji. W pokrywie przedniej mają one szczeliny chroniące przed osiadaniem szronu, ale wskutek silnego oświetlenia przez Słońce dolna wiązka może zostać zablokowana przez światło o dużym natężeniu, docierające do odbiornika przez te właśnie szczeliny. Co prawda detektory tego typu mogą pracować poprawnie nawet z jedną tylko wiązką, należy jednak unikać takich sytuacji ze względu na fakt, iż każde naruszenie jedynej „czynnej" wiązki spowoduje natychmiastowe wygenerowanie sygnału alarmowego. Nowe rozwiązanie firmy Optex zapewnia prawidłową pracę obydwu wiązek przez cały rok, co przekłada się na istotne zmniejszenie ryzyka wystąpienia fałszywych alarmów.
Dzięki umieszczonej w podstawie czujnika uszczelce obudowa jest bardzo szczelna, nie przepuszcza wody i pyłu. Uszczelka zapewnia dokładne przyleganie pokrywy przedniej do podstawy oraz zabezpiecza pozostałe otwory obudowy - przepusty dla okablowania oraz miejsca mocowania obudowy czujki do podstawy montażowej. Płyta montażowa została pozostawiona bez zmian, więc można zastosować takie same akcesoria montażowe, jak w starszych modelach. Umożliwia to również bezproblemową wymianę urządzeń na nowe w już istniejących instalacjach.
Na szczególną uwagę zasługuje lokalizacja zacisków. Zostały one umiejscowione z przodu urządzenia, dzięki czemu łatwiej przeprowadzić do nich kable (miejsca na kable jest dużo - jak zwykle w produktach Optex). Jeśli zwrócimy uwagę na tanie produkty konkurencji, zauważymy, że tego typu rozwiązanie nie jest wcale takie oczywiste, tymczasem okazuje się bardzo istotne, gdy musimy zainstalować barierę tuż pod jakimś elementem konstrukcji lub elewacji, lub kilka czujek - jedna nad drugą. Również wkręt mocujący obudowę do płyty montażowej oraz wkręt zamykający obudowę znajdują się z przodu czujki, a więc są łatwo dostępne. Warto wspomnieć o tym, że wszystkie metalowe elementy mocujące i regulacyjne urządzenia zostały wykonane ze stali nierdzewnej.
Pozycjonowanie nadajników i odbiorników
Aby w pełni skorzystać z możliwości, jakie oferują bariery podczerwieni, należy zwrócić szczególną uwagę na ich właściwy montaż oraz precyzyjną regulację. Od tego zależy, czy - i jak - zainstalowana bariera będzie funkcjonowała. Poświęcenie tym czynnościom należytej uwagi pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji. Niezależnie od fachowości i zaangażowania instalatora, konstrukcja niektórych tańszych modeli dostępnych na rynku uniemożliwia właściwe wzajemne pozycjonowanie, a więc i prawidłowe dostrojenie bariery. Produkty firmy Optex umożliwiają wyjątkowo łatwe, a zarazem i bardzo precyzyjne pozycjonowanie nadajnika i odbiornika. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji wizjerów oraz niczym nie skrępowanemu dostępowi do pokręteł regulacyjnych proces dostrajania nie nastręcza trudności. Specjalne rodzaje plastiku zastosowane do konstrukcji czujek pozwalają na zachowanie nastawionych pozycji głowic pomimo dużych zmian temperatury. Umożliwia to długotrwałą i stabilną pracę bariery, niezależnie od warunków atmosferycznych, bez konieczności awaryjnych wizyt serwisowych.
Gama produktów
Firma Optex oddaje do dyspozycji klientów pełną gamę urządzeń, która obejmuje bariery modulowane jedną częstotliwością, o zasięgu znamionowym 20 m (AX-70TN), 40 m (AX-130TN) lub 60 m (AX-200TN), a także bariery modulowane czterema częstotliwościami, z wyjściem „pogodowym", o zasięgu znamionowym 30 m (AX-100TF) lub 60 m (AX-200TF). Takie zestawienie zasięgów nominalnych odpowiada znakomitej większości zastosowań barier podczerwieni w tym segmencie produktów. Każda z barier posiada cztery ustawienia czasu przerwania wiązki. Dostępna jest również linia akcesoriów, zawierająca osłony do montażu na słupkach oraz dedykowane elementy grzejne z termostatami.
Podsumowanie
Coraz silniejsza konkurencja w segmencie barier podczerwieni w zakresie urządzeń krótkiego zasięgu spowodowała, że markowy sprzęt, pomimo wysokiej jakości wykonania oraz długoterminowej niezawodności, jest coraz częściej wypierany przez sprzęt z niższej półki. Zaprezentowane przez firmę Optex nowe podejście do projektowania tego typu barier nie pozostawia wątpliwości co do jej pozycji lidera technologii zabezpieczeń zewnętrznych. Jakość oferowanych urządzeń oraz ich niezaprzeczalne walory użytkowe pozwalają sądzić, że spotkają się one z szerokim zainteresowaniem instalatorów i użytkowników systemów zabezpieczeń.
Kolejne nowości w ofercie firmy Optex już w następnym numerze.
Wszystkie opisane produkty można kupić w firmie AAT-T, która jest oficjalnym dystrybutorem firmy Optex w Polsce.
Jarosław Gibas
Optex Security
Zabezpieczenia 1/2007