Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zabezpieczenie obiektu przy wykorzystaniu systemów alarmowych Jablotron

Printer Friendly and PDF

W artykule tym postaram się przedstawić różne sposoby zabezpieczenia obiektów za pomocą bezprzewodowych i hybrydowych systemów alarmowych firmy Jablotron.

W zależności od potrzeb w ofercie tego producenta możemy znaleźć urządzenia, których zastosowanie jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich budynków (domy, mieszkania, nieduże firmy, kościoły itp.). Przy projektowaniu systemu alarmowego należy zwrócić uwagę na wiele czynników, wpływających na bezpieczeństwo i umożliwiających spełnienie indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. W zależności od stanu faktycznego budynku możemy wybrać rozwiązanie bezprzewodowe, przewodowe lub połączenie tych dwóch wariantów. Wszędzie tam, gdzie instalacja alarmowa została zaprojektowana w początkowej fazie budowy, zapewne skorzystamy z urządzeń przewodowych, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wybór systemu bezprzewodowego. Ma to wiele zalet, jednak najważniejsza jest elastyczność. Nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni instalacją i w każdej chwili możemy nasz system przebudować lub dołożyć do niego dodatkowe komponenty. Oczywiście należy tutaj wspomnieć o dużej liczbie budynków, w których nie możemy wesprzeć się instalacją przewodową w związku z ich wartością architektoniczną, czy historyczną. Tutaj również alternatywne jest rozwiązanie wykorzystujące drogę radiową. Jako jeden z niewielu producentów Jablotron od początku specjalizuje się w takich właśnie rozwiązaniach i w ofercie ma wiele urządzeń bezprzewodowych chroniących nie tylko przed włamaniem, ale również przed pożarem, zalaniem czy innymi niebezpiecznymi zdarzeniami.

Szukając poszczególnych komponentów systemu alarmowego, najpierw należy wybrać centralę. Obecnie w sprzedaży znajdują się dwie serie central Jablotron, pierwsza związana głównie z rozwiązaniami bezprzewodowymi (JA-63PROFI), druga nastawiona na połączenie klasycznego systemu przewodowego z systemem radiowym (JA-65Maestro). Należy dodać, że zarówno te dwie centrale, jak i wszystkie urządzenia wchodzące w skład systemu radiowego, są wzajemnie kompatybilne.

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na bezprzewodowym rozwiązaniu, zastosujemy pierwszą z central. Dzięki temu możemy zaprojektować system alarmowy oparty w sumie aż o 47 różnych urządzeń.

Należy wymienić tutaj wiele bezprzewodowych czujników, sterowników, syren, jak również różnego rodzaju komunikatory wysyłające informacje z systemu. Krótkie opisy takich urządzeń podano obok.

Bez względu na to, ile z dostępnych urządzeń zastosujemy, zawsze możemy poszerzyć istniejący już projekt o kolejne. Oczywiście system alarmowy i system automatyki domowej to różne elementy projektu. Wykorzystując urządzenia firmy Jablotron, możemy te dwa elementy połączyć i dzięki temu jeszcze bardziej uelastycznić całość. Umożliwiają nam to różnego rodzaju odbiorniki radiowe, przenoszące bezprzewodowo sygnały radiowe pojawiające się na wyjściach centrali. Jeżeli chcemy otwierać zdalnie roletę okna, a nikt wcześniej nie przygotował instalacji, możemy skorzystać z takich właśnie odbiorników i z pominięciem infrastruktury przewodowej umożliwić miejscowe lub zdalne sterowanie.

Druga rodzina central oparta na modelu JA-65 Maestro przeznaczona jest do użytku wszędzie tam, gdzie potrzebujemy połączyć dwa rodzaje systemów (przewodowy i bezprzewodowy). Tylko od instalatora zależy, jak skomponuje całość. Oczywiście wszystkie komponenty bezprzewodowe opisane powyżej mogą pracować również w tym systemie, dodatkowo możemy korzystać ze wszystkich urządzeń w wersji przewodowej, jakie są na rynku. Dzięki temu nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni. Dodatkowo można znacznie ograniczyć koszty. Jeżeli, dla przykładu, rozbudowujemy jakiś istniejący system, nie musimy wykonywać nowej instalacji w miejscach, gdzie jej nie ma (tam stosujemy rozwiązania radiowe), natomiast w pozostałych jedynie zamieniamy elementy na nowsze lub spełniające aktualne wymogi.

Wszystko, co zostało opisane, pozwala na wypracowanie szerszego spojrzenia na system alarmowy. Należy odejść od myślenia, że wszędzie i za wszelką cenę trzeba wykonywać instalacje i stosować przewodowe rozwiązania. W tym momencie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań radiowych, które z jednej strony zapewniają taki sam poziom bezpieczeństwa, a z drugiej, dają możliwość zabezpieczenia większości obiektów. Z punktu widzenia instalatora istotna jest jeszcze jedna cecha pozytywna systemów bezprzewodowych. Czas wykonania systemu radiowego jest o wiele krótszy, przez co w danym czasie można zrobić więcej. Rozwiązania bezprzewodowe to niewątpliwie przyszłość i jeżeli już dzisiaj coraz częściej będziemy z nich korzystać, w tej właśnie przyszłości osiągniemy przewagę nad konkurencją.

JA-60P

Bezprzewodowa czujka ruchu JA-60PBezprzewodowy wewnętrzny czujnik ruchu, z szerokokątną optyką (120°) i zasięgiem do 12 m. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji czułości i stosowanie różnych wymiennych optyk takich jak kurtyna pionowa, pozioma i korytarzowa.

JA-60B

Bezprzewodowy czujnik zbicia szkła, pracujący w dualnej technologii redukującej do minimum możliwość fałszywego alarmu. Wykrywana jest niska częstotliwość dźwięku – charakterystyczna dla pierwszej fazy rozbicia szkła (uderzenie), oraz wysoka – charakterystyczną dla drugiej fazy (kruszenie).

JA-63A

Bezprzewodowa syrena zewnętrzna, z komunikacją dwukierunkową między centralą a syreną, sygnalizacją otwarcia i oderwania urządzenia od podłoża, ustawianymi trybami pracy i sygnalizacji.

JA-60F

Bezprzewodowa klawiatura z dwukierunkową łącznością, umożliwiająca pełną konfigurację i obsługę systemu. Instalator nie jest ograniczony przewodami, może zabrać ją w dowolne miejsce obiektu i za jej pomocą sprawdzać i programować system. Jablotron jest na rynku ciągle jedynym producentem oferującym takie rozwiązanie.Bezprzewodowa klawiatura z komunikacją dwukierunkową

JA-60S

Bezprzewodowy czujnik dymu, występujący zarówno w wersji jonizacyjnej, jak i optycznej z wbudowanym czujnikiem temperatury i wewnętrzną syreną alarmową. Dzięki temu rozwiązaniu można zapewnić ochronę przeciwpożarową dla każdego z pomieszczeń.

JA-60G

Bezprzewodowy czujnik gazu, z dwustopniową regulacją rozpoznania stężenia (10 lub 20 procent stężenia wybuchowego aktywuje alarm). Oczywiście oprócz zapewnienia sygnalizacji w centrali czujnik ma wbudowany zarówno przekaźnik umożliwiający załączenie elektrozaworu odcinającego dopływ gazu, jak i wewnętrzną syrenę sygnalizacyjną, jest też możliwość podłączenia sygnalizacji świetlnej.

JA-60V

Bezprzewodowy zewnętrzny czujnik ruchu, zbudowany z wykorzystaniem technologii firmy OPTEX. Dzięki temu urządzeniu można stworzyć strefę zewnętrzną i powiadomić o zagrożeniu, zanim włamywacze wtargną do budynku.

JA-60IR

Bezprzewodowa zewnętrzna bariera podczerwieni. Nowość w ofercie firmy Jablotron, idealne rozwiązanie do ochrony różnego rodzaju wejść, tarasów czy miejsc dostępu do obiektu. Zasięg między nadajnikiem a odbiornikiem wynosi do 5 m, a instalator dysponuje różnego rodzaju funkcjami umożliwiającymi test pracy czujnika. Pomiędzy barierami przebiegają cztery wiązki podczerwieni, a reakcja alarmowa może wystąpić przy przecięciu jednej lub dwóch, całość zasilana jest z baterii litowo-jonowych o żywotności około 3 lat.

JA-60N

Bezprzewodowy czujnik otwarcia z funkcją transmitera, umożliwiającą przesłanie sygnału alarmowego z dowolnego urządzenia przewodowego podłączonego do wewnętrznych styków detektora.

JA-60GSM/GPRS

Urządzenie systemowe przeznaczone do central Jablotron. Głównym zadaniem tego komunikatora jest wysyłanie pełnej i dokładnej informacji o zdarzeniach w systemie. Nie jesteśmy tutaj ograniczeni liczbą wejść, ponieważ informacje przesyłane są zgodnie ze strukturą protokołu CID. Oczywiście mogą być wysyłane w postaci DTMF, SMS i GPRS, do różnych urządzeń odbiorczych (telefon stacjonarny, komórka, stacja monitorowania). Funkcje związane z zabezpieczeniem obiektu to jednak nie wszystko, instalator oraz użytkownik dostają szereg narzędzi, za pomocą których mogą zdalnie nadzorować system i sterować nim. Najlepsze i najbardziej nowoczesne z nich to interfejs umożliwiający zdalne sterowanie przez Internet. Każde z urządzeń ma indywidualny numer rejestrujący oraz liczne dodatkowe zabezpieczenia, konieczne przy transmisji danych między centralą a serwerem. Dzięki temu narzędziu z dowolnego miejsca na świecie możemy łatwo nadzorować nasze urządzenie, przeprogramować poszczególne ustawienia czy sterować innymi urządzeniami podłączonymi do systemu (zapalanie oświetlenia, załączanie pieca itp.). Inną jego zaletą jest możliwość pracy w charakterze modemu komputerowego czy symulowanej linii telefonicznej z funkcją „gorącej słuchawki”, przydatną zwłaszcza gdy potrzebujemy mieć pewność, że podniesienie słuchawki spowoduje wybór określonego numeru.

JA-63WEB

Komunikator LAN/WAN stosowany w sieciach komputerowych. Wszędzie tam, gdzie powstała taka infrastruktura, umożliwia przesyłanie pełnej informacji z systemu, bez żadnych kosztów. Dodatkowym atutem jest tutaj możliwość sterowania i programowania systemu poprzez zwykłą przeglądarkę internetową przy wykorzystanie adresu IP nadanego wcześniej urządzeniu.

Piotr Panek
DPK/Jablotron

Zabezpieczenia 6/2006 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony