Firma Bosch jest czołowym producentem systemów profesjonalnego nagłośnienia w Polsce i na świecie. Zróżnicowany asortyment proponowanych rozwiązań i ich wysoka jakość gwarantuje spełnienie oczekiwań klientów i zarazem wysokich wymagań narzucanych przez obowiązujące normy i przepisy.
Dotychczas proponowane produkty to centrale DSO (Plena, Praesideo), systemy muzyczno-estradowe (ElectroVoice, Dynacord), wzmacniacze miksujące (Plena) oraz rozmaite głośniki przeznaczone do różnych celów. Urządzenia te spełniają większość wymagań klientów. Nowe, nieoferowane dotychczas funkcje ma nowy system firmy Bosch – PLENA matrix.
PLENA matrix umożliwia profesjonalne nagłaśnianie koncertów i innych wystąpień na żywo, a także nadawanie zrozumiałych komunikatów w każdych warunkach.
Restauracje, bary, centra fitness, obiekty handlowe i sportowe, szkoły, kościoły, centra konferencyjne czy biura – wszystkie te miejsca łączy potrzeba zastosowania systemu nagłośnienia. W każdym z nich doskonale sprawdzi się PLENA.
System PLENA matrix składa się z pięciu urządzeń. Pierwszym z nich jest matryca miksująca, której zadaniem jest miksowanie sygnałów z wejść oraz ustawianie parametrów sygnału na ośmiu wejściach i ośmiu wyjściach. Matryca ma różne zaawansowane funkcje przetwarzania sygnałów audio, takie jak kompresja sygnału dla każdego wejścia oraz zmiksowanego wyjścia, pięciozakresowy korektor sygnału dla wejść oraz siedmiozakresowy dla wyjść, filtr górnoprzepustowy oraz dolnoprzepustowy dla każdego wyjścia, opóźnienia czasowe gwarantujące dostosowanie nagłośnienia do akustyki pomieszczenia.
Elementami dodawanymi do matrycy miksującej są stacje wywoławcze oraz panele ścienne. To zewnętrzne, widoczne elementy systemu, dlatego zadbano o ich nowoczesny wygląd. Do sterowania służą przyciski dotykowe. Przyciski te służą do wybierania stref oraz regulacji głośności. Stacja wywoławcza jest przeznaczona do emisji zapowiedzi po wcześniejszym dokonaniu wyboru konkretnej kombinacji spośród dostępnych ośmiu stref lub grup stref. Na wyposażeniu systemu PLENA matrix może być osiem takich stacji, co umożliwia zarządzanie emisjami zapowiedzi z przypisanym jednym z czterech możliwych priorytetów. Panele ścienne służą do wybierania źródła dźwięku w strefie oraz ustawiania poziomu głośności w wybranym pomieszczeniu. Maksymalna liczba paneli to szesnaście sztuk.
Za wzmocnienie sygnału audio odpowiadają dwa typy czterokanałowych wzmacniaczy 4×125 W oraz 4×220 W klasy D, które zapewniają maksymalną efektywność i oszczędność energii. Wzmacniacze potrafią zarządzać stanem swojej pracy, minimalizując zużycie energii w czasie bezczynności systemu (energy save mode – tryb oszczędzania energii). Brak tej właściwości w konkurencyjnych systemach powoduje, że wzmacniacze,
które obsługujący je personel pozostawił włączone po zakończeniu pracy, są źródłem strat dużych ilości energii. Zastosowany w systemie PLENA matrix układ oszczędzania energii nazwany smart standby umożliwia oszczędzanie 80% energii podczas jego użytkowania. Typowe zastosowanie to przyłączenie do PLENA matrix czujki ruchu, dzięki której system może analizować stan detektora i automatyzować proces aktywacji smart standby, przełączając wzmacniacze w ten tryb zawsze, gdy z nagłaśnianego pomieszczenia wyjdą ludzie. Gdy ludzie pojawią się w tym pomieszczeniu znowu, wzmacniacze wybudzą się ze stanu uśpienia i zgłoszą gotowość do normalnej pracy.
Korekcja barwy brzmienia dźwięku dokonywana jest niezależnie dla każdego wyjścia. Każdego wyjścia dotyczy możliwość określania opóźnień czasowych w celu dostosowania nagłośnienia do warunków akustycznych pomieszczenia. Dodanie do systemu PLENA matrix głośników Bosch, Dynacord lub ElectroVoice gwarantuje uzyskanie pełni brzmienia i dobrej zrozumiałości wypowiedzi.
Elementy składowe systemu są połączone kablem CAT5. Taki sposób łączenia ułatwia instalację i umożliwia lokalizację stacji wywoławczych w dowolnych miejscach. Sprawnie przebiegający proces instalacji oraz konfiguracji sprzętu sprawia, że koszty uruchomienia systemu są małe.
Metody zarządzania i sterowania nagłośnieniem są ogromną zaletą omawianego systemu. Mamy kilka poziomów dostępu do menu konfiguracyjnego: instalator, użytkownik nadrzędny lub personel. Oprogramowanie, którego używa instalator, daje wiele możliwości określenia sposobu działania systemu i parametrów (korektora dźwięku, filtrów, opóźnień, kompresji itp.). Funkcja modyfikacji opóźnień nie jest dostępna dla personelu obsługi, który mógłby przypadkowo pogorszyć zrozumiałość dźwięku, zmieniając parametry.
Nowoczesność systemu PLENA matrix przejawia się również w sposobie komunikacji z użytkownikiem. Interfejsem może być darmowe oprogramowanie dostępne w App Store, przeznaczone dla tabletów iPad. Wielu użytkowników z różnymi poziomami dostępu może dokonywać zmian źródeł dźwięku, sposobu ich miksowania i regulacji głośności. Zaletą tego sterowania jest fakt, że wiele osób już posiada iPada i po zainstalowaniu aplikacji otrzyma profesjonalne narzędzie bezpłatnie. Dotykowy interfejs, całkowicie intuicyjny, nie wymaga odbycia trudnego szkolenia i może być używany przez wszystkich zainteresowanych, obsługujących system PLENA matrix.
Najważniejszym kryterium przy ocenie sprzętu audio jest jakość sygnału dostarczanego przez system do głośników. PLENA matrix jest pod tym względem systemem wyjątkowym. Jest wyposażona w dopracowane wzmacniacze i procesory DSP. Krótko mówiąc, w ręce nabywcy trafia sprzęt najwyższej klasy, którego cena jest atrakcyjna. Plena matrix to nowoczesny, doskonale brzmiący system nagłośnienia.
Adrian Filip
Bosch Security Systems
Zabezpieczenia 5/2013