Projektowanie systemu nagłośnieniowego sal widowiskowych i sportowych, w których wymagany jest system DSO, jest zawsze związane z kompromisem, który jest potrzebny, gdy trzeba zapewnić odpowiednią jakość dźwięku i zarazem odpowiednie ciśnienie akustyczne w związku z wysokim poziomem tła. Wybór właściwych głośników oraz przeprowadzenie symulacji akustycznej jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.
Dostępne na rynku rozwiązania najczęściej ograniczają się do głośników tubowych, które dzięki wysokiemu poziomowi SPL są w stanie wyemitować dźwięk o odpowiednim ciśnieniu w obiektach o wysokim poziomie tła akustycznego. Wadą takich rozwiązań jest wąskie pasmo przenoszenia, najczęściej w zakresie 400 Hz–5 kHz. Wyjątkiem są tuby muzyczne, w których pasmo przenoszenia zawiera się w zakresie od 100 Hz do 18 kHz, co oczywiście ma wpływ na obniżenie maksymalnego poziomu SPL (spadek o ok. 10 dB w porównaniu do standardowych głośników tubowych).
Wąskie pasmo przenoszenia głośników tubowych wyklucza zastosowania typowo muzyczne, w których wymagane jest szerokie pasmo przenoszenia zapewniające odpowiednią dynamikę utworów muzycznych.
Proponowanym przez firmę Bosch Security Systems rozwiązaniem przeznaczonym do nagłaśniania sal widowiskowych i sportowych jest najnowsza seria głośników LB3.
Seria LB3 to głośniki segmentu Premium przystosowane do pracy w systemach 100 V, w których jakość dźwięku ma szczególne znaczenie. Dzięki zastosowaniu przetworników używanych w profesjonalnych zestawach głośnikowych osiągnięto wysoką jakość dźwięku przy dużym poziomie SPL.
Rodzinę LB3 stanowią dwa modele – LB3-PC250 oraz LB3-PC350.
LB3-PC250 to zestaw głośnikowy o mocy 250 W z przetwornikiem nisko-/średniotonowym o średnicy 12" oraz głośnikiem kompresyjnym z wyjściem o średnicy 1" zamontowanym w tubie.
LB3-PC350 jest zestawem głośnikowym o mocy 350 W, w którym zainstalowano przetwornik nisko-/średniotonowy o średnicy 15" oraz głośnik kompresyjny z wyjściem o średnicy 1" zamontowanym w tubie.
Wszystkie głośniki Bosch są skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić nieprzerwaną emisję dźwięku o mocy znamionowej przez sto godzin, co jest zgodne z wymaganiami normy IEC 268-5 (PHC). Firma Bosch opracowała specjalny test symulujący wystąpienie dodatniego sprzężenia akustycznego (SAFE – Simulated Acoustical Feedback Exposure), aby wykazać, że jej głośniki są w stanie emitować przez krótki czas moc dwa razy większą od mocy znamionowej bez ich uszkodzenia.
Zgodność głośników LB3-PC250 oraz LB3-PC350 z normą EN-54-24 umożliwia stosowanie ich w systemach DSO. Zgodność z normą EN54-24 jest potwierdzona certyfikatem zgodności wydanym przez CNBOP. Proces wydawania świadectwa dopuszczenia powinien zakończyć się wkrótce, w momencie publikacji niniejszego artykułu.
Specjalnie na potrzeby systemu DSO w obudowach głośników przygotowano miejsca na montaż płytek końca linii z oferty Bosch. W głośnikach zainstalowano również filtr (z możliwością obejścia), który odfiltrowywuje sygnał pilotujący 20 kHz.
Tab. 1. Parametry zestawów głośnikowych z serii LB3
Obudowa z tworzywa ABS zapewnia wysoki stopień tłumienia drgań i odporność na uderzenia. Przednia osłona głośnika została wykonana ze stali. Dzięki odpowiednim punktom montażowym możliwa jest instalacja podwieszana oraz na statywie.
Wysoki poziom SPL oraz szerokie pasmo przenoszenia są nieocenione w przypadku instalacji w salach widowiskowych i sportowych. Dynamiczny i krystaliczny dźwięk zdecydowanie poprawia atmosferę podczas wydarzeń sportowych i dostarcza niezapomnianych wrażeń z odbioru muzyki.
Dzięki wprowadzeniu serii LB3 do oferty firmy Bosch systemy DSO mogą pełnić również funkcję nagłaśniania obiektu bez utraty dynamiki i detali muzycznych, co bezpośrednio przekłada się na koszty budowy lub późniejszej przebudowy obiektu.
Fabian Ukleja
Bosch Security Systems
Zabezpieczenia 4/2011