Dynamiczny rozwój produktów ochrony mienia wymaga zmian w sposobie klasyfikacji urządzeń ze względu na typowe aplikacje. Do niedawna gama detektorów i systemów detekcji intruza skupiała się na dwu zagadnieniach: ochronie zewnętrznej oraz ochronie wewnętrznej obiektu. Ochrona wewnętrzna, najbardziej popularna i najczęściej stosowana, służy do wykrycia intruza wewnątrz chronionego budynku. Niezależnie od perfekcji takiego systemu włamywacz, w momencie wykrycia go, „siłą rzeczy" znajduje się już wewnątrz budynku, czyli szkody (zniszczone zamki, uszkodzone drzwi lub okna itp.) już zostały wyrządzone. Chcąc uniknąć takiego biegu wydarzeń, stosuje się środki ochrony zewnętrznej, które sygnalizują obecność intruza znacznie wcześniej niż zdąży on naruszyć integralność chronionego obiektu. Urządzenia ochrony zewnętrznej to zazwyczaj ochrona perymetryczna, której wykonanie jest zwykle kosztowne i dlatego rzadko spotykane. Do ochrony zewnętrznej bezpośredniego otoczenia budynków firma Optex proponuje inne rozwiązania.
Badania nad zjawiskiem przestępczości dowodzą, że potencjalni przestępcy w większości rezygnują z kontynuowania swojego przedsięwzięcia, jeśli zostaną rozpoznani lub nagle zwiększy się ryzyko wkalkulowane w ich działanie. Wykorzystując wiedzę o mechanizmach kierujących przestępcami, możemy spróbować ustrzec chroniony obiekt przed włamaniem czy aktem wandalizmu, co spowoduje, że intruz zrezygnuje z realizacji swoich zamiarów. Środkami, które można wykorzystać, mogą być komunikaty głosowe o włączonym systemie monitoringu wizyjnego, zmiana oświetlenia budynku, sygnalizacja akustyczna itp. Do realizacji takich funkcji niezbędne są odpowiednie czujki wykrywające obecność intruza w pobliżu chronionego obiektu.
Firma Optex, lider w dziedzinie wykorzystania energii promieniowania podczerwonego do celów ochrony mienia, wprowadziła nową klasę urządzeń ochrony zewnętrznej. Są to detektory, które nie nadzorują całego obszaru posesji, a jedynie najbliższe otoczenie chronionego obiektu. Doświadczenie w tworzeniu trwałych i niezawodnych czujek podczerwieni zaowocowało serią produktów, które mogą zmienić spojrzenie na system alarmowy i sposób ochrony zewnętrznej.
Jednym z nich jest czujka ruchu BX-80N o charakterystyce kurtynowej z podwójnym kanałem PCP i układem optycznym, formującym dwie symetryczne strefy ochrony po obu stronach czujki. Ukształtowanie obszaru detekcji czujki jest unikatowe i pozwala na jej stosowanie również na fasadach budynków położonych bezpośrednio przy chodnikach czy przejściach, chroniąc jednocześnie elewacje budynków, witryny sklepowe itp., przed atakami wandali. Zasięg nominalny 12 m może być korygowany ustawieniem czułości oraz geometrią jednego z układów optycznych, zmieniających wzajemne położenie stref czułości w płaszczyźnie pionowej. Aktywacja alarmu wymaga ponadto naruszenia obydwu stref czułości czujki: dolnej i górnej. W ten sposób, zmieniając orientację układów optycznych, modyfikujemy wielkość obiektu powodującego aktywację alarmu (Size Judging Function). Wbudowany piezoelektryczny sygnalizator umożliwia generowanie sygnałów ostrzegawczych w razie aktywacji czujki. Równie istotną cechą jest prostota montażu urządzenia w wyznaczonym miejscu. Czujka nie wymaga czasochłonnej regulacji czy pozycjonowania, co daje jej istotną przewagę nad znanymi rozwiązaniami oferowanymi przez, niewielkich rozmiarów, bariery podczerwieni. Okablowanie tego urządzenia również nie stanowi problemu. Do podłączenia wystarczy typowy czterożyłowy przewód alarmowy wyprowadzony bezpośrednio w miejscu montażu czujki. W przypadkach, gdy taki montaż jest niemożliwy, firma Optex proponuje zastosowanie modelu zasilanego z baterii, który, doposażony w nadajnik zgodny z zainstalowaną w obiekcie centralą, może pracować w pełni bezprzewodowo.
Czujka ruchu VX-402
Kolejnym produktem tej grupy jest czujka ruchu VX-402 o charakterystyce przestrzennej (90º) z podwójnym kanałem PCP. Podobnie jak poprzedni produkt, to urządzenie również posiada podwójny układ optyczny o zmiennej geometrii, pozwalający na dostrojenie działania czujki do charakterystyki otoczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obecności zwierząt domowych w obszarze działania czujki. Ruchoma głowica detektora, którą można obracać o 45º w każdą stronę od „pozycji neutralnej", pozwala dopasować pole detekcji dokładnie do wymagań użytkownika. Czujka została wyposażona w szereg funkcji podnoszących jej walory użytkowe: czujnik poziomu oświetlenia pozwala na dostosowanie działania czujki w zależności od pory dnia, dodatkowe wejście alarmowe umożliwia jednoczesną pracę dwu detektorów, a wejście stanu systemu pozwala na zmianę funkcjonalności czujki w zależności od trybu pracy systemu alarmowego.
Przedstawione tu czujki zaprojektowano, wykorzystując najbardziej zaawansowane technologie firmy Optex. Posiadają one filtry światła białego, odcinające promieniowanie podczerwone od pozostałych składników światła i dzięki właściwościom elektrycznym stanowią doskonały filtr dla zakłóceń elektromagnetycznych (Double Conductive Shielding). Czujki te posiadają także funkcję kompensacji temperatury (Advanced Tenperature Compensation), która umożliwia korektę czułości czujki w zakresie temperatur, zbliżonym do temperatury ciała człowieka. Pozwala to utrzymać właściwy kontrast pomiędzy sygnałem użytecznym i sygnałem tła, co umożliwia wysoką skuteczność detekcji w zmiennych warunkach atmosferycznych. W zastosowaniach zewnętrznych dużą wagę przykłada się do klasy ochronności obudowy. Obydwa urządzenia posiadają obudowy klasy IP55 BX-80N i IP54 VX-402, co oznacza wysoki stopień ochrony przed wodą, pyłem i kurzem.
Niezawodna praca oraz wysokie standardy techniczne urządzeń są stałym, mocnym punktem produktów firmy Optex. Czujki zewnętrzne strefy bezpośredniego otoczenia budynku są dobrym przykładem profesjonalnego podejścia firmy do tego sektora rynku. Będąc pionierem w dostarczaniu rozwiązań tego typu, firma Optex dokłada wszelkich starań, aby jej produkty spełniały najbardziej surowe standardy jakości.
Wszystkie produkty opisane w artykule są do nabycia w AAT-T - u autoryzowanego dystrybutora firmy Optex w Polsce.
Jarosław Gibas
Optex Security
Zabezpieczenia 5/2007