Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

VESDA-E nowa generacja zasysających systemów detekcji dymu

Printer Friendly and PDF

Detekcja dymu polega na wykrywaniu większej niż dopuszczalna, progowa jego ilość w powietrzu. Można to osiągnąć poprzez zaadaptowanie urządzenia do otoczenia, dostosowanie jego parametrów do pracy w danym środowisku oraz do wymagań użytkownika. W ten sposób uzyskuje się całkowitą ochronę obiektu.

Laserowa komora analityczna systemu detekcji dymu VESDA charakteryzuje się bardzo wysoką czułością, a dzięki zdolności wykrywania śladowych ilości dymu jest on w stanie zapewnić najwcześniejsze z możliwych ostrzeganie o powstałym zagrożeniu pożarowym. Modułowa konstrukcja zapewnia użytkownikowi swobodę dostosowania systemu do jego wymagań przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów do minimum.

Bez dymu, bez ognia, bezpiecznie

Dzięki swojej legendarnej już niezawodności zasysający system detekcji dymu VESDA zyskał miano jednego z najlepszych na świecie. Firma Xtralis od lat jest pionierem w dostarczaniu najwyżej jakości rozwiązań. Nowością w ofercie jest seria detektorów VESDA-E o całkowicie nowej konstrukcji, która przenosi technikę zasysającej detekcji dymu na wyższy poziom, poziom rozwiązań najwyższej klasy.

Konstrukcja urządzeń z serii VESDA-E w niewielkiej części zawiera sprawdzone już i opatentowane rozwiązania z poprzednich serii detektorów. To umożliwiło wprowadzenie na rynek nowych urządzeń, które zapewniają pełną kompatybilność wsteczną w zakresie oprogramowania i przyłączenia instalacji pneumatycznej. Funkcja ta wpływa bezpośrednio na obniżenie kosztów wymiany detektorów oraz daje możliwość rozbudowy już istniejących instalacji przez dodanie detektorów z najnowszymi rozwiązaniami działającymi w jednej sieci VESDAnet.

Fot. 1. Detektor VESDA-E

 

 

Seria VESDA-E to nie tylko detektory i urządzenia peryferyjne. Należące do niej urządzenia zostały wyposażone w najbardziej zaawansowane na świecie oprogramowanie. Oprogramowanie to ma postać wirtualnych modułów. Opracowano następujące moduły:

 1. VESDA Smoke+. Cechy i właściwości:
  • ultrawysoka czułość dostosowana do ochrony dużych powierzchni,
  • identyfikacja cząstek umożliwia eliminację fałszywych alarmów i wykrycie źródła dymu,
  • wykrywanie małych cząstek zapewnia wczesne wykrycie zagrożenia.
 2. VESDA Flex. Cechy i właściwości:
  • umożliwia rozbudowę systemu i oprogramowania w celu zwiększenia funkcjonalności,
  • moduły VESDA StaX pozwalają na rozbudowę systemu zarówno w czasie instalacji, jak i później, gdy już funkcjonuje,
  • zintegrowany system detekcji dymu umożliwia ograniczenie kosztu zabezpieczenia danego miejsca.
 3. VESDA Verify. Cechy i właściwości:
  • zmniejsza czas weryfikacji i odczytu alarmów, zapewniając szybsze reagowanie bez fałszywych alarmów,
  • adresowanie (VESDA-E oferuje różne możliwości adresowania dostosowane do różnych zastosowań),
  • dokładna lokalizacja miejsc zagrożenia pożarowego,
  • ADPRO SmokeTrace (wizualna weryfikacja wykrytego dymu).
 4. VESDA Connect. Cechy i właściwości:
  • oprogramowanie sieciowe z wieloma elastycznymi opcjami połączeń z nadzorem systemu oraz zdalną diagnostyką,
  • umożliwia połączenie komputera z detektorem lub siecią detektorów poprzez Xtralis VSC (konfigurator), VSM4 (oprogramowanie nadzorcze), Xtralis EMS oraz serwer WWW, a także powiadamianie poprzez e-mail.
 5. VESDA WiFi (bezprzewodowa, 802.11n) umożliwiająca połączenia z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemów operacyjnych iOS i Android.
 6. VESDA USB łatwe przyłączanie detektora do komputera w celu konfiguracji i serwisowania lub zbierania danych w zewnętrznej pamięci USB.
 7. VESDAnet i przekaźniki (możliwość przyłączenia do 200 urządzeń VESDA-E na jednej pętli).

 

Rys. 2. Wykres ilustrujący działanie systemu VESDA

 

Oprogramowanie VESDA

VESDA Software to szereg programów narzędziowych dla projektantów, pracowników serwisu, a także użytkowników systemów. Programy narzędziowe stworzone do konkretnych zadań ułatwiają komunikację systemu z użytkownikiem dzięki intuicyjnym i przejrzystym interfejsom graficznym. Należą do nich:

 1. ASPIRE. Jest to najnowsza wersja oprogramowania ułatwiająca projektowanie i modelowanie instalacji zasysającej VESDA. Aplikacja jest niezbędna podczas projektowania i analizy podstawowych oraz bardzo złożonych układów rur zasysających. Kluczowe funkcje, takie jak kreator instalacji, widoki izometryczne 3D, zautomatyzowany proces weryfikacji projektu oraz nowa funkcja AutoBalance, zapewniają łatwe dopasowanie układu rur do najbardziej skomplikowanych instalacji. Pakiet danych dotyczących instalacji (Installation Data Pack – IDP) zawiera informacje na temat parametrów, wymaganych materiałów i oczekiwanej wydajności systemu. O programie ASPIRE można przeczytać również na stronie http://vesda.pl/vesda/software/aspire.
 2. VSC – wszechstronny program konfiguracyjny przeznaczony do uruchamiania, diagnostyki i serwisu systemów VESDA. Dzięki niemu można zaprogramować zarówno pojedynczy detektor, jak i wszystkie urządzenia zainstalowane w sieci VESDAnet. Program umożliwia dostęp do (i ewentualną korekcję) parametrów pracy urządzeń, odczytanie historii zdarzeń, generowanie wykresów pokazujących tendencje dotyczące zadymienia oraz przepływu powietrza, porównanie konfiguracji zapisanej w pliku z konfiguracją detektora w celu sprawdzenia, jakie zmiany wprowadzono w okresie między serwisami, a także tworzenie raportów serwisowych. Szereg typów połączeń daje możliwość konfiguracji urządzeń w trybie lokalnym lub zdalnym. O programie VSC można przeczytać również na stronie http://vesda.pl/vesda/software/vsc.
 3. VSM4 – nowoczesny i wszechstronny program zarządzający do systemów VESDA i VESDA ECO. Umożliwia pełną wizualizację obiektów, błyskawiczną identyfikację zagrożenia, konfigurowanie urządzeń. Określa przyczynę i rodzaj awarii. Jest łatwy w użyciu i umożliwia użytkownikowi pełną kontrolę nad całym monitorowanym systemem VESDA. Przyjazny interfejs użytkownika pozwala błyskawicznie odpowiedzieć na zdarzenia zarejestrowane przez system. VSM4 umożliwia sterowanie zasysającymi systemami detekcji dymu VESDA i monitorowanie warunków środowiskowych za pomocą VESDA ECO. O programie VSM4 można przeczytać na stronie http://vesda.pl/vesda/software/vsm.
 4. iVESDA – mobilna aplikacja do urządzeń z systemem iOS albo Android. Umożliwia monitorowanie i przeglądy systemów VESDA-E z niespotykaną łatwością. iVESDA jest również kompatybilna z istniejącymi detektorami VESDA zamontowanymi w tej samej sieci VESDAnet, z detektorami VESDA-E jako urządzeniami dostępowymi. Aplikacja iVESDA dostarcza szczegółowych informacji o poziomie zadymienia, alarmach, uszkodzeniach, tendencjach dotyczących zadymienia, przepływie powietrza, stanie filtra, a także sprawdzanie ważnych parametrów konfiguracyjnych. Więcej o programie iVESDA można przeczytać na stronie http://vesda.pl/vesda/software/ivesda.

Chroń swoją inwestycję

30-letnie doświadczenie firmy Xtralis w dostarczaniu najwyższej klasy urządzeń VESDA umożliwiło wypracowanie specjalnych rozwiązań branżowych przeznaczonych do ochrony przeciwpożarowej. Każda gałęź przemysłu charakteryzuje się określoną specyfiką i wymaga indywidualnego podejścia. Dzięki zastosowaniu systemów VESDA zyskujemy niezawodną ochronę przeciwpożarową, której parametry możemy dostosować do własnych wymagań.

Niezwykła wszechstronność

Dzięki swoim wyjątkowym parametrom technicznym system sprawdza się we wszystkich dziedzinach przemysłu. Od wielu lat cieszy się uznaniem wśród inwestorów. Przykładowe zastosowania:

 • centra danych,
 • telekomunikacja,
 • energetyka,
 • mroźnie i chłodnie,
 • przemysł spożywczy,
 • przemysł obróbki drewna,
 • szpitale,
 • obiekty zabytkowe i sakralne,
 • zakłady przemysłowe,
 • sortownie śmieci, zakłady gospodarowania odpadami,
 • parkingi podziemne.

Wyjątkowe właściwości techniczne systemu sprawiają, że firmy ubezpieczeniowe rekomendują go do ochrony przeciwpożarowej najczęściej. Zastosowanie go gwarantuje nie tylko pełną ochronę i niezawodność, ale wpływa bezpośrednio na jakość inwestycji.

VESDA Professional Service

Firma Xtralis poświęca wiele uwagi na analizowanie potrzeb użytkowników jej systemów, opracowuje specjalistyczne rozwiązania przeciwpożarowe i popularyzuje zasysające systemy dymu. Dystrybutorzy produktów firmy organizują cykliczne szkolenia kadry inżynierskiej. Po ukończeniu szkolenia otrzymuje się certyfikat VESDA Professional Service (VPS). Jego uzyskanie potwierdza zapewnianie przez kadrę inżynierską danej firmy najwyższego poziomu projektowania, instalowania, uruchamiania oraz serwisowania systemów detekcji dymu VESDA. Standardy VPS są zgodne z linią produktów VESDA. Profesjonalnie przeszkoleni i certyfikowani partnerzy zapewniają optymalne rozwiązania najwyższej klasy. Certyfikat VPS ma być gwarantem zapewniania wsparcia klientowi, który zdecydował się na zastosowanie systemu VESDA.

Mariusz Konik
Vision Polska Sp. z o.o.
www.vesda.pl

 

Zabezpieczenia 1/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony