Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

WES+ Innowacyjny system ochrony przeciwpożarowej na budowie

Printer Friendly and PDF

Plac budowy jest narażony na zagrożenia. Jednym z największych jest zagrożenie pożarem. Na skutki pożaru ma wpływ szybkość rozprzestrzeniania się ognia, brak instalacji przeciwpożarowych czy trudności w komunikacji i sygnalizacji zagrożenia przy wykonywaniu prac budowlanych. To wszystko może spowodować narażenie zdrowia i życia pracowników przebywających na terenie budowy oraz straty materialne. Jak efektywnie zadbać o bezpieczeństwo ludzi i mienie firmy? Kluczem do sukcesu jest WES+ - mobilny i bezprzewodowy system sygnalizacji pożarowej, który jest zastosowany już w 80% nowych inwestycji w Wielkiej Brytanii.

WES+ to innowacyjny produkt przeznaczony do ochrony ludzi, terenu i zaplecza budowy, infrastruktury przemysłowej oraz do innych tymczasowych zastosowań. Jego zaletą jest to, że pozwala zabezpieczyć inwestycje budowlane już w momencie pojawienia się pierwszych kontenerów na placu budowy. Mobilny, bezprzewodowy system sygnalizacji pożaru WES+ to jedyne w swoim rodzaju dostępne na rynku rozwiązanie, certyfikowane zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 54, które spełnia wymogi i zalecenia ubezpieczycieli oraz umożliwia łatwe i niedrogie zabezpieczenie terenu budowy.

Rys. 1. Obszary zastosowań systemu WES+

Zintegrowany system

System składa się z kilku kluczowych elementów. Głównym z nich jest stacja bazowa, która umożliwia centralne zarządzanie wszystkimi jednostkami pracującymi w systemie. Spełnia ona rolę huba. Zastosowano także moduł GSM umożliwiający transmisję danych oraz powiadamianie według różnych scenariuszy osób wprowadzonych do systemu. Stacja bazowa nie jest elementem niezbędnym, ale znacznie usprawnia obsługę całego systemu. System jest adresowalny, co oznacza, że – w przypadku zagrożenia – z poziomu stacji bazowej można szybko dowiedzieć się, gdzie doszło do zdarzenia, i dzięki temu zareagować w maksymalnie krótkim czasie. Stacja umożliwia także łatwą konfigurację całego systemu oraz raportowanie zdarzeń. Ma wbudowaną pamięć zdarzeń, dzięki której jest szczególnie przydatna dla specjalistów przeprowadzających audyt BHP. To tylko niektóre spośród jej wielu możliwości. Poza stacją w skład systemu wchodzą ręczne ostrzegacze pożarowe wraz sygnalizatorem optyczno-akustycznym, czujki dymu i ciepła oraz moduł wyjść/wejść umożliwiający komunikację z innymi systemami, co pozwala na realizację prostych scenariuszy. Żaden z elementów systemu nie wymaga okablowania, a ich rozmieszczenie można dowolnie konfigurować na całym obszarze budowy. Elementy systemu komunikują się z wykorzystaniem sieci radiowej mesh, dzięki czemu urządzenia „widzą się” nawet w promieniu 1000 m. Każda jednostka wzmacnia sygnał kolejnego wykrytego urządzenia, tym samym skutecznie zwiększając zasięg całego systemu. Warto podkreślić, że bezprzewodowość jest dużym ułatwieniem na budowie, gdyż eliminuje potrzebę czasochłonnego przenoszenia instalacji zabezpieczającej. Wszystkie elementy WES+ są zasilane bateryjnie. Każde urządzenie dysponuje akumulatorem, który zapewnia działanie przez minimum trzy lata. Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem systemu WES+ jest aplikacja na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android albo iOS. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez względu na miejsce przebywania możemy swobodnie konfigurować system oraz przeglądać raporty, które mogą również zostać przesłane w formie pliku w formacie PDF lub CSV pocztą e-mail. Dostęp do aplikacji można zapewnić klientowi, aby w każdej chwili mógł on przeglądać raporty dotyczące zdarzeń. Aplikacja ułatwia zarządzanie systemem.

Minimalizuj zagrożenie

Cechą wyróżniającą system WES+ jest to, że można go umieścić na placu budowy na dowolnym etapie prac budowlanych. Jego kluczowe zalety to łatwość obsługi i mobilność. Dane są transmitowane bezprzewodowo. Poszczególne elementy alarmowe mogą być zamontowane tam, gdzie są najbardziej potrzebne, i można zmieniać ich umiejscowienie. Oprócz sygnalizacji dźwiękowej system ma także sygnalizację optyczną. Na budowach często funkcjonuje system ostrzegania sygnałem dźwiękowym, którego źródło jest zainstalowane na zewnątrz. To dobry sposób na początkowym etapie, jednak później, gdy budowa ma się ku końcowi i budynek ma już pełną elewację, która często spełnia funkcję wygłuszającą, nie wszyscy pracownicy są w stanie usłyszeć sygnał alarmowy z zewnątrz, co znacznie wydłuża czas ewakuacji. W przypadku zastosowania WES+ nie ma problemu, gdyż ostrzegacze można zamontować w dowolnym miejscu (także wewnątrz budynku) i – co ważniejsze – zmieniać ich położenie dowolnie i w każdej chwili, więc sygnał będzie słyszalny tam, gdzie jest potrzebny, a nie tam, dokąd dochodzą przewody. Ostrzeganie musi być skuteczne, czyli zrozumiałe dla wszystkich i głośniejsze niż hałas z otoczenia, w którym się pracuje. Ciekawą funkcją jest także sygnalizowanie alarmu medycznego, który nie wymaga ewakuacji z budynku wszystkich pracowników. Ponadto służby medyczne będą mogły szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, gdyż system wskazuje dokładną lokalizację. Ewakuacja może być potrzebna nie tylko z powodu pożaru – może dojść do wycieku gazu, wycieku substancji chemicznych czy przypadkowego odkrycia niewypału.

Pewność i bezpieczeństwo

Dlaczego warto zaufać systemowi WES+? Jednym z najważniejszych powodów jest to, że jest jedynym certyfikowanym zgodnie z odpowiednimi standardami systemem sygnalizacji pożarowej przeznaczonym do stosowania na budowach. Jest łatwy do zainstalowania (nie wymaga okablowania i ma wbudowane akumulatory) i utrzymania oraz intuicyjny w obsłudze. Dzięki komunikacji radiowej powiadamia natychmiast, i to nie tylko w przypadku zagrożenia pożarowego. WES+ może poinformować także o wypadku pracownika, który wymaga pomocy medycznej, lub o próbie kradzieży bądź niekontrolowanego usunięcia elementu systemu. Dzięki sieci czujek zagrożenie i jego lokalizacja są identyfikowane od razu, co bezpośrednio wpływa na efektywność ewakuacji i minimalizuje ewentualne straty materialne.

Prewencja obniża koszty

Dlaczego warto zabezpieczyć budowę systemem WES+? Przede wszystkim dla obniżenia różnego rodzaju kosztów. Nie chodzi tu tylko o fakt zabezpieczenia się przed ewentualnym pożarem i związanymi z nim stratami. Znaczenie ma również koszt ubezpieczenia. WES+ to bowiem jedyne tego rodzaju rozwiązanie na rynku, które posiada certyfikat zgodny z wymaganiami normy PN-EN 54. Dzięki temu WES+ spełnia wymogi i zalecenia branży ubezpieczeniowej, co z kolei może mieć wpływ na obniżenie kosztów ubezpieczenia inwestycji. W dodatku, w przypadku zdarzenia, miejsce jego wystąpienia jest szybko lokalizowane, co znacznie przyspiesza reakcje odpowiednich służb, a ich efektywnie przeprowadzona akcja minimalizuje skalę strat.

Fot. 1. Elementy systemu WES+

 

Kupno lub wypożyczenie – model biznesowy dla każdego

System WES+ służy do tymczasowego zabezpieczania inwestycji w czasie budowy, dlatego możliwe jest zarówno kupienie systemu, co jest dobrym rozwiązaniem dla generalnych wykonawców, jak i jego wypożyczenie, jeśli na przykład dana firma realizuje pojedyncze zlecenie. Okazuje się, że kupienie systemu może też być dla firmy źródłem zysku – firma może zakupić WES+ i wypożyczać go odpłatnie swoim spółkom obsługującym poszczególne inwestycje, zależnie od potrzeb. Na podstawie obserwacji firmy dystrybuującej można stwierdzić, że już po roku taka inwestycja może się zwrócić, a kolejne miesiące przyniosą rentowne funkcjonowanie całego systemu. Nie ma jednak problemu z wypożyczeniem systemu od dystrybutora na czas budowy. W takim przypadku okres użytkowania jest ustalany indywidualnie, zależnie od potrzeb i rozmiaru placu budowy.

Fot. 2. WES+ na budowie

 

WES+ jest oceniany w branży wyłącznie pozytywnie jako sprzęt nowoczesny i wysokiej jakości, a jednocześnie łatwy w instalacji i obsłudze. Został wykorzystany m.in. podczas budowy galerii Wroclavia. – Z czystym sumieniem polecamy system WES+ polskim inwestorom, bo to system sprawdzony i niezawodny. Ostatecznie chodzi przecież o to, co najważniejsze – o bezpieczeństwo ludzkiego życia – powiedział Marcin Malinowski, Product Manager opiekujący się systemem.

Więcej informacji na temat systemu mogą Państwo znaleźć pod adresem http://www.wesfire.com.pl/

Geo-Kat

 

Zabezpieczenia 2/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony