Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wielopasmowa czujka płomienia PPW-40REx Nowość w ofercie Polon-Alfa

Printer Friendly and PDF

Wielopasmowa czujka płomienia PPW-40REx należy do grupy czujek wysoce wyspecjalizowanych, charakteryzujących się wysokim poziomem niezawodności w działaniu oraz budową przewidzianą do pracy w bardzo trudnych warunkach. Zadaniem tego typu czujek jest jak najszybsze wykrycie pożaru płomieniowego, podczas którego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne widzialne tylko w zakresie podczerwieni.

Fot. 1. Czujka PPW-40REx

 

Jak działa?

Czujka jest wyposażona w mikrokontroler nadzorujący pracę trzech pasmowych detektorów reagujących na promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie podczerwieni. Detektory te sprawiają, że czujka jest bardzo odporna na różnego rodzaju fałszywe alarmy mogące zakłócić pracę urządzenia i tym samym całego systemu sygnalizacji pożarowej, z którym współpracuje. Jest odporna na światło słoneczne padające bezpośrednio na jej układ detekcyjny lub odbijające się od składowanych w pobliżu materiałów, co jest główną przyczyną występowania fałszywych alarmów. Jej pracy nie są w stanie zakłócić również różnego rodzaju grzałki, promienniki oraz lampy, służące do ogrzewania lub po prostu oświetlania pomieszczeń.
PPW-40REx charakteryzuje się między innymi bardzo szerokim polem detekcji obejmującym kąt do 80° w poziomie oraz 75° w pionie. W przypadku zastosowania odpowiednich wsporników, niezbędnych do kątowego ustawienia czujki, możliwe jest bardzo dokładne określenie obszaru, który czujka ma nadzorować.

Rys. 1. Kąt widzenia czujki w poziomie

 

Rys. 2. Kąt widzenia czujki w pionie

 

Czujka ma pierwszą klasę czułości pożarowej (jej zasięg dochodzi do 25 m). Jest przeznaczona do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów (stopień ochrony – IP66). Posiada certyfikat KDB 13ATEX0058X wydany przez Główny Instytut Górnictwa. Zaletą czujki PPW-40REx jest także wbudowany układ testujący zabrudzenie optyki oraz funkcja sprawdzająca co jedną minutę zabrudzenie czujki. Czujka jest wyposażona w grzałkę, która utrzymuje przeźroczystość optyki na odpowiednim poziomie.

Czujka PPW-40REx jest urządzeniem o najbardziej uniwersalnym charakterze. Jest przeznaczona do współpracy z centralami, które umożliwiają przyjęcie sygnału alarmowego z bezpotencjałowych styków przekaźnika o obciążalności 5 A/30 VDC, lub z innymi systemami wykorzystującymi pętlę prądową 4–20 mA. Może pracować bezpośrednio na liniach dozorowych systemu IGNIS 1000/2000. Z systemem sygnalizacji pożarowej POLON 4000/6000 może być połączona za pośrednictwem adaptera linii bocznej ADC-4001M.
Wyposażona jest także w wewnętrzną pamięć zdarzeń, zawartość której można odczytać poprzez interfejs RS485 współpracujący z oprogramowaniem serwisowym.

Tab. 1. Natężenie prądu dla wyjścia 4÷20 mA w zależności od stanu czujki

 

Gdzie je stosować?

Czujki PPW-40REx są przeznaczone do stosowania w miejscach, w których jako środek łatwopalny występują wszelkiego rodzaju paliwa zawierające węglowodory. Miejsca te zaliczamy do stref zagrożonych wybuchem mieszanin gazów i oparów cieczy palnych z powietrzem podgrup IIA, IIB, IIC oraz stref zagrożonych wybuchem mieszanin pyłów palnych z powietrzem podgrup IIIA, IIIB, IIIC (m.in. rafinerie, lakiernie, stacje paliw, hangary samolotowe oraz szyby kopalniane).

Osoby zainteresowane szerszą charakterystyką czujki PPW-40REx zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.polon-alfa.pl.

Marcin Barnat
Polon-Alfa

 

Zabezpieczenia 2/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony