GUI (ang. Graphical User Interface), czyli Graficzny Interfejs Użytkownika, wraz z rozwojem automatyki z sukcesem zaadaptował się w aplikacjach przemysłowych, ale coraz częściej tego typu oprogramowanie trafia do obiektów niezwiązanych z obszarem produkcyjnym. Stosowanie szerokiej gamy urządzeń z branży zabezpieczeń i teletechniki sprawia, że nie sposób odczytać w kilka chwil informacji napływającej z tego typu sprzętu. W takich przypadkach niezwykle pomocny okazuje się system wizualizacji – system, który pozwoli na rejestrację zdarzeń, zdalne sterowanie urządzeniami oraz automatycznie przerzuci obraz na monitorze tak, by nic nie umknęło znużonemu oku stróża czy operatora. Rozwiązaniem przeznaczonym do integracji wielu systemów, głównie w punktach nadzoru, jest Commend – produkt firmy o tej samej nazwie, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest C&C Partners Teleco.
Commend to jednocześnie firma i marka produktów. Ponad 30 lat doświadczenia w produkcji interkomów, rozwój elektroniki i zmiany zapotrzebowania rynku sprawiły, że Commend jest obecnie zintegrowanym systemem zarządzania i komunikacji. Oferując w pełni cyfrowe rozwiązania, bazujące na architekturze wieloprocesorowej oraz technologiach DSP, umożliwia komunikację z niespotykaną jakością dźwięku (wykorzystując pasmo 7 kHz) oraz bardzo elastyczną integrację z wieloma innymi systemami. Obecnie standardem w instalacjach budynkowych jest stosowanie przynajmniej kilku systemów teletechnicznych i zabezpieczeń, takich jak: sieć telefoniczna, komputerowa, telewizja dozorowa, system sygnalizacji pożarowej, kontrola dostępu, system łączności wewnętrznej czy rejestracji czasu pracy. Wykorzystując elastyczność rozwiązań firmy Commend, można zbudować zintegrowany system kontroli i komunikacji w obrębie całego budynku, poprawiając znacząco komfort pracy personel i ochrony, a także zwiększając bezpieczeństwo i pewność przebywających w nim gości. Skuteczność integracji zwiększona jest dzięki oprogramowaniu wizualizacyjnemu COMWIN, które staje się sercem systemu kontrolnego.
COMWIN 5
Struktura klient-serwer pakietu COMWIN (przeznaczonego dla platform MS Windows 2000/XP) oferuje funkcjonalność w zakresie wyświetlania, rejestrowania i sygnalizacji. Do projektu można wstawiać dowolną liczbę własnych podkładów tła, ograniczona jest natomiast liczba ikon (patrz informacje o licencji). Interaktywne ikony reprezentują połączenia, komunikaty o błędach lub komunikaty alarmowe i zmieniają swój wygląd zależnie od wymagań. W osobnych oknach możliwe jest wyświetlanie tekstów pomocy, rejestrowanie informacji, a także wysyłanie wiadomości pocztą elektroniczną. Wszystkie zdarzenia są przechowywane w bazie danych chronionej hasłem. Zestaw Software Development Kit (SDK) pozwala tworzyć własne aplikacje, np. pomiar czasu pracy, listy obecności. Pulpit wizualizacyjny może być wyświetlany na jednym lub kilku monitorach. Za pośrednictwem oprogramowania i dzięki mnogości protokołów integracja z innymi urządzeniami/systemami jest wyjątkowo prosta. Wystarcza jedno kliknięcie, aby możliwe było zestawienie połączeń głosowych, wysterowanie przekaźników, otwarcie drzwi, podniesienie barierki na parkingu, zmiana oświetlenia czy odcięcie wody. COMWIN jest systemem prostym w konfiguracji, a oferowana przez producenta pomoc oraz wsparcie techniczne pozwala na budowę najbardziej skomplikowanych, funkcjonalnych, a zarazem przyjaznych użytkownikowi aplikacji.
Sprzęt
Do poprawnej pracy pakietu wizualizacyjnego COMWIN w aktualnej wersji 5 potrzebny jest procesor klasy Pentium 500 MHz lub wyższej oraz przynajmniej 100 MB przestrzeni dyskowej i 128 MB pamięci operacyjnej. Niezbędny jest też napęd CD i port USB do podłączenia klucza sprzętowego. System Windows musi być uzupełniony o aktualizacje Service Pack, Microsoft Data Access Components, Message Queuing i .NET Framework. Komputer przez port szeregowy łączy się z centralą interkomową. Centrala GE200/GE700 musi być wyposażona w kartę abonenta o najwyższej (z 3-stopniowej skali) funkcjonalności oraz kartę programowalną V24 PRO. Idealnym komponentem systemu nadrzędnego w centrach nadzoru i kontroli jest interkomowy pulpit sterujący EE880, który można rozbudować do 504 swobodnie programowalnych przycisków z podświetleniem LED. Model ten wyposażony jest w wyświetlacz LCD oraz mikrofon na „gęsiej szyjce”. Każdy przycisk może realizować odmienną funkcję. Stacje tego typu są dostępne w wersji nabiurkowej oraz do zabudowy.
Cechy oprogramowania:
- doskonały przegląd sytuacji dzięki wyświetlaniu okien na kilku monitorach;
- używane ikony można wcześniej definiować lub korzystać z domyślnych;
- standardowo program przewiduje 8 poziomów, np. ikon dla żądania połączenia, rozmowy, zajętości linii, przerwania itp.;
- aplikacja LogWatcher zapisuje wszystkie zdarzenia w bazie chronionej hasłem (nawet takie, jak kliknięcie myszą);
- projekt chroniony loginem i hasłem;
- COMWIN 5 standardowo korzysta z bazy MS Access, opcjonalnie dostępny jest MS SQL;
- możliwość tworzenia użytkowników z różnymi uprawnieniami (dostęp do całej lokalizacji lub jej części);
- podkłady tła przypisywane są do lokalizacji (np. parkingi), do której można dodać kilka planów (np. piętra);
- wszelkie zdarzenia mogą być wyświetlane w postaci pełnego tekstu;
- filtr zapobiegający stałemu wyświetlaniu wszystkich zdar zeń na ekranie;
- opcja wydruku;
- możliwość tworzenia systemu rozproszonego z wykorzystaniem sieci IP;
- integracja z rozwiązaniami wideo firm Axis i VCS oraz technologiami HTML i Video-over-IP.
Różne potrzeby – różne licencje
Dostępne są trzy wersje oprogramowania. Najprostsza, COMWIN LIGHT, pozwala na zastosowanie 10 planów i 100 ikon i jest przydatna dla niewielkich firm bądź tylko strategicznych lokalizacji w dużych aplikacjach. COMWIN WORKSTATION to jednostanowiskowa wersja do zaawansowanych funkcji sterujących (1000 ikon i dowolna liczba planów). COMWIN NET to wersja klient-serwer podobna do poprzedniej, jednak przeznaczona dla wielostanowiskowych pulpitów, także w zdalnych lokalizacjach. Dostępne są także licencje rozszerzające (o kolejne ikony, stanowiska czy back-up). Dodatkowo pakiety oprogramowania zawierają narzędzia:
- REPORTER (służące do zapisywania zdarzeń oraz ich przeszukiwania i filtrowania),
- SCHEDULER (pozwalające na inicjację zdarzeń w przyszłości, np. otwieranie drzwi o zadanym czasie),
- COMVIDEO (służące do wizualizacji obrazu z różnych źródeł wideo, mogące pracować niezależnie od COMWIN) i SDK (umożliwiające, jak wcześniej napisano, tworzenie własnych aplikacji).
Aby dokładniej poznać środowisko COMWIN oraz rozwiązania produktowe Commend, najlepiej umówić się na spotkanie z lokalnym przedstawicielem tej austriackiej firmy w kraju.
Marek Katarzyński
C&C Partners teleCom
Zabezpieczenia 3/4/2008