Budując czy kupując dom, rozwijając firmę czy modernizując budynek pragniemy osiągnąć komfort. Zależy nam również na wysokim poziomie bezpieczeństwa ważnych dla nas obiektów. Gwarantują je nam nowoczesne i inteligentne systemy służące do zarządzania budynkiem.
Bezpieczeństwo w biurach, budynkach użyteczności publicznej czy w obiektach przemysłowych od lat jest warunkiem dopuszczenia ich do użytkowania. Budowa systemów zabezpieczeń wymaga sporych nakładów finansowych, ale systemy te są niezbędne, a ich sprawne działanie decyduje o bezpieczeństwie użytkowników danego obiektu. Aby nadzorować obiekt, trzeba stworzyć odpowiedni dział, który będzie się tym zajmował, albo zdecydować się na outsourcing. Związane z tym koszty mogą okazać się za wysokie. Platforma Fore! gwarantuje optymalizację kosztów nadzoru i zarządzania bezpieczeństwem. Umożliwia wdrożenie rozwiązań alternatywnych w małych obiektach małych przedsiębiorstw czy w prywatnych rezydencjach.
C&C Technology, polska firma technologiczna z Leszna wchodząca w skład C&C Partners, stworzyła innowacyjną platformę o nazwie Fore! – Celem programistów było stworzenie intuicyjnego i efektywnego sposobu korzystania z mechanizmów spotykanych dotychczas w dużych systemach zarządzania bezpieczeństwem – powiedział dr inż. Piotr Niemczyk, dyrektor ds. Rozwoju w C&C Technology, który kierował projektem. Młody zespół polskich programistów, wspomagany przez holenderskich kolegów z grupy TKH, postawił sobie za cel zbudowanie unikatowej platformy zabezpieczeń, bazując na doświadczeniu zdobytym podczas wieloletnich prac związanych z opracowywaniem i projektowaniem zintegrowanych systemów zabezpieczeń.
Rozwijając oprogramowanie, wybrano doceniane dzisiaj technologie internetowe, które umożliwiają stworzenie aplikacji działającej w wielu systemach operacyjnych (cross-platform). Obecnie aplikacje uruchamiane w przeglądarkach internetowych mogą zastępować tradycyjne interfejsy użytkownika i umożliwiają wygodną obsługę dynamicznych animacji (wizualizacji). Również proces konfiguracji urządzeń został maksymalnie uproszczony. Zaimplementowano wiele mechanizmów umożliwiających automatyczne wykrywanie i łatwe zarządzanie sprzętem nadzorowanym przez system Fore! Ze względu na sprzedaż oprogramowania w wielu krajach zapewniono możliwość wyboru jednej z kilku wersji językowych. Oprogramowanie pozwala na intuicyjne i elastyczne zarządzanie bezpieczeństwem za pomocą komputera PC, tabletu lub smartfonu. Prostota działania sprawia, że oprogramowanie Fore! może obsługiwać nawet laik, który na co dzień nie ma kontaktu z komputerem.
Charakterystyka systemu
Wszystkie moduły oprogramowania Fore! oraz elementy służące do zarządzania ich zasobami są dostępne na wspólnej platformie internetowej. Jest to jednolity interfejs pomagający administratorowi oraz pozostałym użytkownikom w kontrolowaniu funkcji i wyznaczaniu zadań mających na celu ochronę budynków, a przede wszystkim osób w nich przebywających. Łatwa obsługa z podziałem na różne poziomy dostępu do systemu ułatwia skuteczne i wydajne działania.
Funkcje kontroli dostępu pomagają ustalić i zachować wymagany poziom bezpieczeństwa w obiektach. Dzięki temu użytkownikom można nadawać uprawnienia dotyczące możliwości poruszania się po obiekcie i dostępu do poszczególnych stref, a także określić przedział czasowy, w którym mogą przebywać w tych miejscach. Wymagania mogą być uzależnione od charakteru chronionych budynków oraz od sytuacji. System Fore! może współpracować z już zainstalowanymi lub zainstalowanymi później czytnikami zgodnymi ze standardem Wiegand. Dzięki zastosowaniu modułu nadzoru wizyjnego (CCTV) operatorzy Fore! mogą zarządzać kamerami znajdującymi się na terenie chronionego obiektu. W systemie można wykorzystać wszystkie typy i rodzaje kamer, które są zgodne ze standardem ONVIF. Pozwala to operatorom systemu skutecznie oceniać sytuacje zaobserwowane na ekranie i podejmować odpowiednie działania nawet wówczas, gdy centrum nadzoru znajduje się daleko od chronionego obiektu. W systemie Fore! są zintegrowane i scentralizowane wszystkie składowe systemu, dlatego moduł nadzoru wizyjnego można powiązać z innymi funkcjami. Operator może na przykład wzrokowo weryfikować tożsamość osób żądających dostępu do chronionych obszarów oraz komunikować się z nimi, wykorzystując panel interkomowy czy smartfon.
System Fore! może integrować i centralnie zarządzać różnymi systemami sygnalizacji włamania i napadu. Pełna integracja z tymi systemami eliminuje możliwość błędnej interpretacji fałszywych alarmów. Jest to możliwe dzięki natychmiastowej weryfikacji przyczyn alarmów na podstawie obrazów przekazywanych na żywo z kamer lub zapisanych w plikach.
Powiadomienia alarmowe są przekazywane operatorowi przez interfejs użytkownika lub telefonicznie. W instalacjach podlegających dużemu ryzyku można stosować dodatkowy kanał transmisji, dołączając opcjonalny zapasowy moduł do transmisji GPRS. Informacja o lokalizacji i alarmach wraz z odpowiednim ich statusem i podziałem na grupy pojawia się w aktywnym interfejsie graficznym systemu Fore!
Ostatni moduł w oprogramowaniu Fore! odpowiada za komunikację głosową realizowaną w standardzie SIP. Takie rozwiązanie pozwala na prowadzenie rozmów z wykorzystaniem paneli interkomowych mających funkcję domofonu, a także urządzeń mobilnych z odpowiednim oprogramowaniem. Moduł interkomowy systemu powiadamia operatora o żądaniu dostępu i wizualizuje miejsce zgłoszenia. Jeśli nikt nie odbiera danego zgłoszenia, można je łatwo przekierować na telefon komórkowy. W ten sposób użytkownicy mogą się szybko komunikować, prosząc o zezwolenie na dostęp.
Oprogramowanie Fore! zapewnia integrację czterech systemów zabezpieczeń: nadzoru wizyjnego, sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu oraz komunikacji interkomowej. Do zarządzania oprogramowaniem można wykorzystać przeglądarkę internetową w systemach operacyjnych Windows, OS X, iOS lub Android. Panel główny składa się z kilkudziesięciu widżetów, którymi można zarządzać, dowolnie przesuwając je lub powiększając w oknie przeglądarki.
Oprogramowanie Fore! jest kompatybilne z systemami zabezpieczeń wielu producentów – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej http://www.foresecurity.com/pl/supported-hardware/.
Zadowolony użytkownik
Pierwszym klientem w Polsce, który po okresie próbnej, nieodpłatnej eksploatacji zdecydował się na zakup oprogramowania Fore!, okazał się prywatny przedsiębiorca, którego firma mieści się na parterze rodzinnego domu. W tym konkretnym przypadku, ze względu na wielkość i charakter obiektu, w skład systemu zabezpieczeń wchodzą system sygnalizacji włamania i napadu firmy SATEL, sieciowe kamery marki Grundig oraz system komunikacji głosowej w standardzie SIP (w którego skład wchodzi zewnętrzny interkom austriackiej firmy Commend oraz centrala Freeswitch zintegrowana z aplikacją). Niezależnie od miejsca pobytu w obrębie posiadłości osoba mająca uprawnienia do zarządzania oprogramowaniem Fore! i dysponująca tabletem czy smartfonem może włączać w dozór i wyłączać z dozoru poszczególne strefy dozorowe, uzyskiwać połączenie z domofonem znajdującym się przy bramie wjazdowej, a także uzyskiwać dostęp do materiału wizyjnego, zarówno w trybie bieżącego podglądu, jak i w trybie odtwarzania nagrań archiwalnych skorelowanych z predefiniowanymi zdarzeniami systemowymi. Możliwe jest odtworzenie fragmentu nagrania wizyjnego związanego z wydarzeniem (rejestracja następuje na skutek wykrycia intruza przez czujki pracujące w systemie sygnalizacji włamania i napadu) po wybraniu wskazanego rekordu z listy zdarzeń systemowych.
Wygląda na to, że pierwszy raz mamy do czynienia z narzędziem, które powoduje, iż nawet użytkownicy, którzy nie mają obycia z informatyką, nie tylko mogą, ale również chcą obsługiwać system zabezpieczeń obiektu.
Jakub Szyszka
C&C Partners
www.ccpartners.pl
Zabezpieczenia 2/2014