System P2000 firmy Johnson Controls staje się coraz bardziej otwarty i stwarza nowe możliwości integracji. Po dopracowaniu do perfekcji jego podstawowej funkcji, jaką jest kontrola dostępu, producent położył nacisk na możliwość integracji z innymi systemami bezpieczeństwa.
Podstawową funkcją oprogramowania P2000 jest zaawansowana kontrola dostępu, jednak na jego bazie, dzięki integracji z innymi systemami bezpieczeństwa, można stworzyć także w pełni funkcjonalny system zarządzania bezpieczeństwem – SMS (Security Management System). Do listy systemów, z którymi współpracuje oprogramowanie P2000, można zaliczyć systemy sygnalizacji pożarowej, systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy dozoru wizyjnego, systemy interkomowe, systemy windowe, systemy BMS (Building Management System) czy nawet systemy kontroli dostępu innych producentów.
Jednak najbardziej popularna na rynku zabezpieczeń technicznych jest integracja systemów alarmowych oraz systemów kontroli dostępu z systemami dozoru wizyjnego. Wynika to z potrzeby szybkiej weryfikacji wzrokowej wydarzeń zaistniałych w obiekcie. Dzięki zaprogramowanym interakcjom operator systemu może w krótkim czasie zweryfikować zdarzenia za pośrednictwem kamer, a następnie niezwłocznie rozpocząć realizację odpowiednich procedur. Dodatkową zaletą zintegrowanych systemów bezpieczeństwa jest archiwizacja wszystkich zdarzeń w jednej bazie danych. Jest to niezwykle ważne przy tworzeniu raportów czy przeprowadzaniu audytów.
Integracja oprogramowania P2000 z systemami dozoru wizyjnego
Wybór systemów dozoru wizyjnego, które można zintegrować z platformą P2000, jest duży. Możliwe jest zarówno zintegrowanie P2000 z rejestratorami sieciowymi, jak też z oprogramowaniem służącym do zarządzania materiałem wizyjnym – VMS (Video Management System).
Do niedawna do obsługiwanych systemów należały między innymi Genetec Omnicast, Honeywell Rapid Eye, Milestone XProtect w wersjach Corporate, Enterprise, Professional oraz Express, Nice, OnSSI Ocularis i Verint Nextiva. Ponadto była i nadal jest możliwa integracja oprogramowania P2000 z sieciowymi rejestratorami wizyjnymi firmy Panasonic oraz rejestratorami i systemami VMS firmy Pelco.
Najnowsza wersja oprogramowania współpracuje z trzema kolejnymi wizyjnymi systemami dozorowymi: Aimetis Symphony, Avigilon Control Center i Bosch Video Management System.
Zalety systemów VMS
Systemy VMS są zdecydowanie bardziej wydajne niż konwencjonalne rejestratory wizyjne, gdyż zapewniają łatwą skalowalność systemu, a także większą funkcjonalność i otwartość na rozwiązania oferowane przez różnych producentów kamer przemysłowych (szczególnie w przypadkach, w których wykorzystywane jest oprogramowanie dostarczane przez niezależnych producentów, takich jak np. Aimetis, Genetec czy Milestone). Dodatkowymi atutami niektórych systemów VMS są funkcje analizy treści obrazu czy rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Dzięki integracji systemu P2000 z wieloma platformami VMS klienci Johnson Controls są w stanie tworzyć systemy dostosowane do różnych warunków czy potrzeb inwestorów, a stworzony na ich bazie system SMS pozwala na współpracę niemal ze wszystkimi typami kamer dozorowych dostępnych na rynku.
Możliwości zintegrowanego systemu bezpieczeństwa
Platforma P2000 i systemy VMS mają architekturę klient – serwer. W celu wymiany informacji serwery komunikują się ze sobą poprzez sieć Ethernet, z wykorzystaniem protokołu TCP/IP. Dzięki temu stacje operatorskie mogą realizować przypisane im funkcje bez oddziaływania na inne stacje. Operacje, jakie mogą być realizowane dzięki integracji tych systemów, to między innymi:
- podgląd obrazu z kamer na stacji operatorskiej systemu SMS,
- przegląd nagrań archiwizowanych w systemie VMS za pośrednictwem stacji operatorskiej SMS,
- sterowanie kamerami uchylno-obrotowymi typu PTZ z poziomu systemu SMS,
- wywoływanie uprzednio zdefiniowanych presetów w kamerach w następstwie dowolnych zdarzeń zaistniałych w innym systemie bezpieczeństwa, np. na skutek zadziałania czujki dymu czy przyłożenia karty zbliżeniowej do czytnika kontroli dostępu,
- ręczne włączanie i wyłączanie nagrywania,
- tworzenie dowolnych zdarzeń z użyciem funkcji systemu VMS, np. zmiana parametrów nagrywania obrazów z wybranych kamer w przypadku pobudzenia czujki ruchu,
- budowanie interaktywnych map w systemie P2000, współpracujących z kamerami systemu dozoru wizyjnego.
Przedstawione powyżej możliwości integracji dotyczą wyłącznie łączenia platform VMS ze środowiskiem systemu P2000. Należy jednak wiedzieć, że poszczególne aplikacje mogą również przesyłać dane poprzez interfejs RMS-XML do innych systemów, gdzie następuje dalsze ich przetwarzanie w dowolnym celu.
Platforma P2000 VMS
Wzrasta zainteresowanie zintegrowanymi systemami bezpieczeństwa, dlatego firma Johnson Controls postanowiła dodać do swojej oferty aplikację P2000 VMS przeznaczoną do zarządzania strumieniami wizyjnymi. Dzięki wielu funkcjom, takim jak zaawansowana detekcja ruchu czy analiza treści obrazu, aplikacje korzystające z serwerów wizyjnych spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. P2000 VMS może współpracować z ponad tysiącem modeli kamer oraz koderów wizyjnych czołowych producentów. Podgląd obrazu będzie dostępny zarówno na dedykowanych stacjach operatorskich, jak i dowolnych urządzeniach mających dostęp do Internetu. Produkt będzie dostępny w sprzedaży w IV kwartale br.
Radosław Zdancewicz
Product Manager
Johnson Controls
Zabezpieczenia 4/2014