Nie rzucamy bynajmniej populistycznego hasła – proponujemy ekonomiczny system łączności i rozwiązania techniczne do współczesnych systemów VoIP.
System Pulse firmy STENTOFON został zaprojektowany jako rozwiązanie bezserwerowe. Dzięki temu inwestor nie musi kupować kosztownego serwera VoIP, a konfigurowanie i programowanie może być uproszczone, gdyż można zbudować system już z dwóch urządzeń firmy Stentofon. Aktualnie maksymalna pojemność systemu wynosi 16 urządzeń. W systemie można zastosować dowolne urządzenia SIP innych producentów. Pulse działa z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury IP. Elementy podłącza się bezpośrednio do gniazda RJ45 sieci Ethernet, bez pośrednictwa jakichkolwiek bramek lub adapterów. Obsługa otwartych protokołów, w tym SIP, HTTP i XML, daje możliwość łatwej integracji i współpracy z innymi urządzeniami telekomunikacyjnymi, takimi jak centrale telefoniczne czy systemy bezpieczeństwa (CCTV lub KD).
Charakterystyka systemu
Konfiguracja systemu jest możliwa do przeprowadzenia za pomocą przeglądarki internetowej. STENTOFON Pulse jest wyposażony w prosty i intuicyjny interfejs, którego użycie znacznie skraca czas instalacji i uruchomienia. Podstawowa konfiguracja może trwać krócej niż dziesięć minut (czas zależy od liczby stacji zainstalowanych w systemie). Wszystko, co należy zrobić, to uruchomić oprogramowanie zarządzające i na wybranej stacji głównej wprowadzić nazwy pozostałych stacji. System nie zawiera centralnego serwera, dlatego wszystkie stacje interkomowe są po prostu podłączone do sieci LAN i to już wystarcza do prowadzenia rozmów.
Wszystkie stacje interkomowe STENTOFON IP mają wbudowany serwer SIP i serwer zarządzający. Jedna ze stacji jest traktowana jako stacja główna i pełni rolę serwera SIP dla innych interkomów pracujących w tym systemie, a także dla telefonów i bramek IP. Nie ma centralnego serwera.
Interkomy sieciowe mają funkcję aktywnej redukcji hałasu oraz zapewniają transmisję dźwięku o jakości HD. Funkcja aktywnej redukcji hałasu jest zaimplementowana jako algorytm programowy w stacjach IP firmy STENTOFON. Wydajny procesor DSP znajdujący się w stacji analizuje sygnał pobierany z mikrofonu i wyznacza poziom hałasu w tym sygnale. Procesor DSP bardzo efektywnie usuwa sygnał hałasu, pozostawiając czysty sygnał mowy, nawet gdy poziom tego sygnału znajduje się znacznie poniżej poziomu otaczającego hałasu. Ta funkcja decydująco wpływa na poprawę zrozumiałości rozmowy prowadzonej w warunkach hałasu miejskiego, przez interkomy parkingowe czy interkomy służące do wzywania pomocy. Regulacja progu zadziałania tej funkcji jest możliwa w zakresie od 0 do 36 dB.
Aby osiągnąć jakość dźwięku HD, zaimplementowano szerokopasmowy kodek dźwięku G.722, który odwzorowuje ludzki głos w szerokim paśmie akustycznym, dzięki czemu mowa jest dużo bardziej naturalna i zrozumiała.
Protokół STENTOFON CCoIP (Critical Communication over IP) uwzględnia wszystkie potrzeby łączności w sytuacjach krytycznych. W tym celu wykorzystywany jest protokół VoIP zapewniający przesyłanie dźwięku i danych. Mechanizmy zabezpieczające wbudowane w serwer AlphaCom XE zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa transmisji dźwięku i danych w sieci IP. Do głównych zabezpieczeń należą ograniczenia dostępu przy zarządzaniu systemem, oddzielny interfejs konfiguracyjny, wbudowany firewall, opcja V-LAN (IEEE 802.1Q) oraz kontrola dostępu do zasobów sieci (IEEE 802.1X).
Kompatybilność i skalowalność systemu Pulse nie stwarza ograniczeń dla użytkownika w przypadku, gdy ten zdecyduje o jego dalszej rozbudowie lub konieczności ściślejszej integracji z systemami bezpieczeństwa. Wszystkie stacje IP firmy STENTOFON mogą współpracować ze zintegrowanym serwerem interkomowym AlphaCom. Kolejną możliwością rozbudowy systemu Pulse jest możliwość instalacji stacji na dowolnym serwerze SIP takich producentów jak Cisco, Avaya AAstra, Asterisk.
Rys. 4. Przykładowe urządzenia podłączane do systemu STENTOFON Pulse
Adam Gregorczyk
Novatel
Zabezpieczenia 1/2013