Całkowite koszty budowy systemu dozoru wizyjnego, w skład którego wchodzą kamery IP oraz współpracujące z nimi urządzenia, nie są małe. Dzięki serii kamer Vigilance można je obniżyć, nie rezygnując z wysokiej jakości działania systemu.
Niższą cenę nowych kamer marki D-Link uzyskano dzięki rezygnacji ze standardowych elementów, które przeważnie są dostarczane wraz z kamerami, np. zasilacz. Wszystkie modele z serii Vigilance mają funkcję PoE umożliwiającą zasilanie ich przez kabel ethernetowy.
Wszystkie urządzenia odpowiadają aktualnym wymaganiom i są zgodne z surowymi normami dotyczącymi jakości. W skład serii Vigilance wchodzą kamery tubowe, kopułkowe i w kształcie kuli – muszli o zróżnicowanych parametrach, przeznaczone do zastosowań na zewnątrz budynków oraz do instalacji w pomieszczeniach. Zgodnie z nowymi trendami branżowymi kamery wyposażono w czułe sensory CMOS umożliwiające uzyskanie obrazu o wysokiej jakości. Rejestrowany materiał wizyjny jest dodatkowo filtrowany przez system cyfrowej korekcji, który eliminuje szumy i inne zakłócenia. W zależności od przeznaczenia kamery mają konstrukcję chroniącą je przed zakurzeniem i deszczem i (lub) przed aktami wandalizmu.
Fot. 1. Kamera DCS-4602EV
Kamery z rodziny Vigilance mogą znaleźć zastowanie w wizyjnych systemach dozorowych instalowanych w siedzibach firm oraz w miejscach publicznych, także na terenach otwartych – na zewnątrz budynków. Są przystosowane do całodobowej pracy. Dzięki wbudowanym promiennikom podczerwieni umożliwiają obserwację w nocy, a zasięg wynosi wówczas od 10 m do 30 m w zależności od modelu.
Fot. 2. Kamera DCS-4201
Efektywność i bezpieczeństwo
Wszystkie kamery z nowej serii to urządzenia sieciowe, które można łatwo zintegrować z wewnętrzną infrastrukturą informatyczną firm podlegających ochronie. Korzystając z komputera, można konfigurować kamery, zarządzać ich pracą, uzyskiwać podgląd obrazów z kamer i rejestrować materiał wizyjny na twardych dyskach. Dzięki funkcji PoE kamery są łatwe do zainstalowania i mogą być stosowane zarówno w małych systemach dozorowych, jak i w systemach rozbudowanych, współpracując z przełącznikami i sieciowymi rejestratorami wizyjnymi. Ponadto funkcja PoE umożliwia instalację kamer w miejscach, w których dostęp do sieci energetycznej jest utrudniony.
Fot. 3. Kamera DCS-4603
Zarządzanie pracą kamer i całego systemu dozorowego jest proste dzięki oprogramowaniu D-View Cam z funkcjami podglądu i zapisu materiału wizyjnego i dźwiękowego oraz funkcjami służącymi do definiowania zdarzeń. Możliwe jest też późniejsze zarządzanie zgromadzonym materiałem wizyjnym oraz efektywne wyszukiwanie sekwencji zdarzeń w celu ich analizy.
Oznakowanie poszczególnych modeli kamer Vigilance umożliwia ich szybką identyfikację. Składa się ono z cyfr, które oznaczają model i odnoszą się do przeznaczenia kamery, oraz liter, które oznaczają jej funkcje. Przykładowo – litera „V” oznacza model wandaloodporny, a odpowiednie cyfry – typ kamery.
Fot. 4. Kamera DCS-4701E
Wraz z kamerami z serii Vigilance do oferty firmy D-Link dodano nowe oprogramowanie VMS o nazwie kodowej DCS-250. Jest to nowoczesna platforma serwerowa pozwalająca na jednoczesną rejestrację obrazu i dźwięku z trzydziestu dwóch kamer różnych producentów. Oprogramowanie DCS-250 ma budowę modułową i umożliwia użytkownikom instalację dodatkowych pakietów służących do zliczania i śledzenia obiektów, wykrywania naruszeń wyznaczonych stref oraz do odczytu tablic rejestracyjnych. Nowoczesna struktura oprogramowania pozwala zapisywać materiał wizyjny z kamer bezpośrednio na dyskach serwera bez konieczności wykorzystywania procesorów o dużych mocach obliczeniowych. Dodatkowo, w celu ograniczenia przestrzeni dyskowej niezbędnej do zapisywania danych, system umożliwia inteligentny dobór odpowiedniego profilu do zapisu i podglądu obrazów, zwiększając liczbę klatek na sekundę i rozdzielczość obrazu tylko w przypadku wykrycia niebezpiecznych zdarzeń.
Wioletta Włodarczyk-Kowalik
D-Link