Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

High Definition to już standard

Printer Friendly and PDF

Jak wiadomo, w dzisiejszym marketingu najczęściej operuje się obrazem. To dlatego, że aż 80% informacji dostarczanych do mózgu zawdzięczamy bodźcom wzrokowym. Interpretujemy to, co widzimy, i na tej podstawie podejmujemy decyzje. Bodźców wzrokowych dostarczają nam między innymi wszechobecne billboardy reklamowe, telebimy i reklamy telewizyjne.

Światowe korporacje zajmujące się rozwojem systemów audiowizualnych wykorzystują informacje dotyczące wzroku ludzkiego i na tej podstawie, korzystając z dostępnych technologii, projektują dla nas nowe urządzenia służące do odtwarzania obrazu o coraz wyższej rozdzielczości. Podobnie jak w szeroko pojętej telewizji, w branży telewizji dozorowej coraz częściej spotykane są urządzenia zgodne ze standardem HD. Kamery o rozdzielczości HD na stałe zagościły w wielu systemach monitorowania.

fot1Fot. 1. CDS-5IP

 

Analogowe oraz cyfrowe systemy telewizyjne różnią się od siebie sposobem odtwarzania obrazu i rozdzielczościami. Rozdzielczości w telewizji analogowej to 720×576 (standard PAL) i 640×482 (standard NTSC). W telewizji cyfrowej są następujące: 720×576 (standard D1-PAL), 720×486 (standard D1-NTSC), 1280×720 (standard HDTV 720p), 1920×1080 (standardy HDTV 1080i oraz 1080p).

Obraz odtwarzany w cyfrowym systemie HD zawiera sześciokrotnie więcej szczegółów niż obraz zgodny ze standardem PAL lub NTSC. Percepcja obrazu o proporcjach 16:9 jest lepsza niż tradycyjnego obrazu o proporcjach 4:3. Obserwator może w danej chwili objąć swoim wzrokiem większy obszar (rys. 1).

Powyższe standardy telewizji cyfrowej HDTV są coraz częściej obecne w wizyjnych systemach dozorowych. Wykorzystywane są w nich dwa sposoby transmisji sygnału wizyjnego o wysokiej rozdzielczości:

  • transmisja sygnału z megapikselowych kamer IP z wykorzystaniem protokołu TCP/IP,
  • transmisja sygnału wizyjnego z kamer HD-SDI.

Standard HD-SDI powstał na początku lat 90. ubiegłego wieku. Stworzyła go organizacja Society of Motion Picture and Television Engineers (SMPTE). Określiła go jako standard przesyłania sygnałów w studiach telewizyjnych i nazwała SMPTE 292M.

fot2Fot. 2. Zestaw CDS-5HD

 

W systemach HD-SDI transmitowane są obrazy o rozdzielczościach 720p, 1080i oraz 1080p. W telewizji dozorowej wykorzystuje się przede wszystkim dwie rozdzielczości: 720p oraz 1080p. Monitoring wizyjny HD-SDI to nie tylko wyższa jakość obrazu. To także łatwa instalacja systemu. Obraz i dźwięk w systemach HD-SDI w wersji przewodowej jest przesyłany za pomocą kabla koncentrycznego wyposażonego w złącza BNC. Poprzez jeden kabel koncentryczny wysokiej jakości (np. BELDEN 1694A), o długości dochodzącej nawet do 200 m, można przesłać nieskompresowany obraz o wysokiej rozdzielczości Full HD oraz maksymalnie osiem kanałów dźwiękowych. Niestety, nie zawsze możemy wykorzystać do transmisji kabel koncentryczny. Problemem mogą być na przykład znaczne odległości czy uzgodnienia z właścicielami posesji dotyczące możliwości instalacji nowego okablowania. Do tej pory na rynku trudno było znaleźć systemy bezprzewodowe do transmisji sygnałów wizyjnych przenoszących obrazy o rozdzielczości HD. Podstawowym problemem było niedostosowanie urządzeń transmisyjnych do wysokich parametrów kamer, co skutkowało utratą jakości obrazu po stronie odbiorczej.

Firma CAMSAT chce sprostać oczekiwaniom użytkowników i wprowadza urządzenia do bezprzewodowej transmisji obrazu o rozdzielczości HD dwóch opisywanych wcześniej rodzajów. System CDS-5IP (fot. 1) umożliwia przesłanie obrazu, dźwięku oraz danych telemetrycznych z megapikselowych kamer IP na odległość dochodzącą nawet do pięciu kilometrów.

fot3Fot. 3. CDS-5HD TV-Tx (V-Lock)

 

Urządzenie CDS-5IP zapewnia przepustowość łącza na poziomie 23 Mbit/s podczas transmisji na odległość dwóch kilometrów (z wykorzystaniem wbudowanych anten oraz z zachowaniem widoczności optycznej pomiędzy punktem nadawczym a odbiorczym). Przepustowość ta wystarczy do przesłania sygnałów z czterech kamer IP o rozdzielczości 2 Mpix, co odpowiada standardowi Full HD.

Transmisja sygnału wizyjnego w formacie HD-SDI może być realizowana przez system CDS-5HD (fot. 2). Ten sposób transmisji może być wykorzystany zarówno w systemach dozorowych, jak i w telewizji profesjonalnej.

System CDS-5HD umożliwia bezprzewodowe przesłanie sygnału w standardzie HD-SDI, w rozdzielczościach 720p oraz 1080p. Na potrzeby transmisji radiowej sygnał audiowizualny w urządzeniu jest kompresowany za pomocą algorytmu MJPEG, jednak strata jakości obrazu po stronie odbiorczej jest niezauważalna.

fot4Fot. 4. Zestaw CDS-5HD z anteną sektorową (zasięg: 250 m)

 

W systemie CDS-5HD mogą być wykorzystane dwa rodzaje nadajników: CDS-5HD TV-Tx lub CDS-5HD Tx-SDI. CDS-5HD TV-Tx to nadajnik do zastosowań wewnętrznych oraz TV, który może być wyposażony w uchwyty oraz gniazda V-Lock (fot. 3) lub Anton Bauer. CDS-5HD Tx-SDI to nadajnik do zastosowań zewnętrznych, przystosowany do montażu w obudowie hermetycznej oraz do pracy z zewnętrznymi antenami. Oba nadajniki są wyposażone w wejście wizyjne/foniczne HD-SDI. Mogą one współpracować z odbiornikiem CDS-5HD Rx-SDI lub CDS-5HD Rx-HDMI. CDS-5HD Rx-SDI to odbiornik wyposażony w wyjście wizyjne/foniczne HD-SDI, przystosowany do montażu w obudowie hermetycznej oraz do współpracy z antenami zewnętrznymi. Jest stosowany również w branży TV. CDS-5HD Rx-HDMI to odbiornik wyposażony w interfejs HDMI, przeznaczony do zastosowań wewnętrznych.

Dzięki mnogości konfiguracji powyższych nadajników oraz odbiorników system CDS-5HD może być dopasowany do wymagań klientów.

Zasięgi poszczególnych zestawów zależą od anten użytych w nadajniku oraz odbiorniku. W przypadku rozwiązań TV, z przenośnym nadajnikiem montowanym na kamerze, maksymalny zasięg zestawu wynosi 250 m w przestrzeni otwartej (fot. 4). W przypadku zastosowań stacjonarnych, gdy zastosuje się obudowy hermetyczne oraz anteny firmy CAMSAT, zasięg może dochodzić aż do 900 m (przy pełnej widoczności optycznej anten).

System CDS-5HD jest jednym z niewielu dostępnych na rynku rozwiązań do bezprzewodowej transmisji obrazu w formacie HD-SDI, dlatego cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem na tegorocznych targach IFSEC International w Birmingham.

rys1Rys. 1. Porównanie rozdzielczości

 

Aktualnie firma CAMSAT pracuje nad nowym rozwiązaniem, które będzie przesyłać bezprzewodowo obraz w formacie HD-SDI bez żadnej kompresji. Dodatkowo dodana zostanie obsługa rozdzielczości HD1080i. Zasięg nowego zestawu będzie zbliżony do zasięgów systemu CDS-5HD. Nowy system do bezprzewodowego przesyłu sygnału HD-SDI będzie innowacją nie tylko na europejskim, ale także na światowym rynku systemów bezprzewodowych.

Więcej informacji na temat systemów bezprzewodowych firmy CAMSAT można znaleźć na stronie www.camsat.com.pl. Firma CAMSAT pomaga w doborze sprzętu – zgodnie z wymaganiami klienta (biuro@camsat.com.pl).

 

Michał Życziński
CAMSAT

Zabezpieczenia 5/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony