Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Łatwość obsługi ważną zaletą systemów dozoru wizyjnego

Printer Friendly and PDF

 

O wartości każdej z technik przesądza tylko możliwość jej wykorzystania przez użytkownika o określonych umiejętnościach. Analizując sposoby korzystania z oprogramowania biznesowego czy też biorąc pod uwagę fakt użytkowania jedynie niewielu funkcji naszych telefonów komórkowych, widzimy, jak rzadko w pełni wykorzystujemy możliwości, jakie daje technika. Ogólnie przyjęty i stosowany tzw. model akceptacji techniki (ang. technology acceptance model) pokazuje, że oprócz użyteczności również łatwość obsługi ma decydujący wpływ na to, w jakim stopniu da się z danej techniki czerpać.

Dotyczy to zarówno dozoru wizyjnego, jak i wszystkich innych dziedzin. W pełni wykorzystuje się systemy, które charakteryzują się intuicyjną i łatwą obsługą. Chociaż w ostatnich latach jakość obrazu w systemach dozorowych znacznie się poprawiła, a wsparcie ze strony innych technik sieciowych i upowszechnienie funkcji analizy treści obrazu zwiększyło zakres zastosowań oraz dostarczyło cennych informacji biznesowych, niewiele się zmieni, jeżeli operator nie będzie mógł w pełni wykorzystać tych innowacji. Dotyczy to szczególnie zastosowań w handlu detalicznym, hotelarstwie, placówkach edukacyjnych czy zakładach produkcyjnych, gdzie rzadko zatrudniane są osoby specjalnie do obsługi i zarządzania wizyjnym systemem dozorowym.

 

 

Intuicyjny interfejs użytkownika ma kluczowe znaczenie dla osób, do których obowiązków należy konfigurowanie i obsługa kamer, a także zapewnienie związanych z tym korzyści w zakresie bezpieczeństwa i odpowiedniej obsługi. W tym kontekście najważniejsze zalety interfejsu to:

  • automatyczne wykrywanie kamer i możliwość skorzystania z kreatorów konfiguracji w celu jak najszybszego przygotowania systemów do pracy,
  • możliwość jednoczesnego podglądu obrazu na żywo i obrazu z nagrania,
  • zakładki umożliwiające natychmiastowe obejrzenie wybranych obrazów,
  • umieszczone na ekranie elementy sterujące, które są powiązane z typowymi i użytecznymi funkcjami kamer,
  • zawsze aktywna oś czasu ułatwiająca dochodzenie po każdym incydencie,
  • proste eksportowanie materiału wizyjnego do właściwych służb.

W wielu małych firmach operator systemu wizyjnego nie poświęca całego czasu pracy na jego obsługę ze stacjonarnego stanowiska dozorowego. Po otrzymaniu e-mailowego powiadomienia z załączonym obrazem jest on w stanie ocenić aktualną sytuację, wykorzystując mobilną aplikację służącą do podglądu obrazów. Może to zrobić w trakcie wykonywania innej pracy.

Każda jednostka organizacyjna ma własną specyfikę, dlatego najpierw należy określić wymagania dotyczące systemu dozorowego w danym miejscu. Przykładem może być społeczna szkoła średnia Washington Community High School. Po rozbudowie placówki dotychczasowy system bezpieczeństwa złożony z wielu kamer analogowych różnych producentów przestał spełniać wymagania. Sprawiał kłopoty w obsłudze i generował dużą liczbę fałszywych alarmów. Oprócz tego występowały luki w pokryciu monitorowanego obszaru. Szkoła zdecydowała się przejść na system oparty na sieci IP w celu uzyskania poprawy jakości, pokrycia i łatwości obsługi. Teraz zatrudniony w szkole pracownik ochrony jest w stanie sprawnie odnaleźć incydenty w zapisanym materiale, dokładnie ustalić, co się stało, i bezzwłocznie podjąć odpowiednie działania, zamiast spędzać godziny na przeglądaniu zapisu analogowego, aby znaleźć potrzebne pięć minut materiału. Korzystając z oprogramowania do zarządzania obrazem, personel zajmujący się ochroną może poświęcić więcej czasu na wykrywanie potencjalnych problemów w szkole. – Nowy system działa znacznie lepiej niż poprzedni. Dzięki niemu każdego dnia oszczędzam mnóstwo czasu, prawdopodobnie kilka godzin. Nie da się nawet porównać jakości obrazu do jego jakości w poprzednim systemie. Teraz jestem w stanie widzieć to, co jest znacznie dalej i zobaczyć więcej detali, zatem nie ma już wątpliwości dotyczących tego, co faktycznie widać na obrazie – powiedział Troi Westbrook, specjalista ds. bezpieczeństwa i prewencji pracujący w WCHS. Wygodny interfejs do obsługi systemu umożliwia szybkie wdrożenie nowych użytkowników, dzięki czemu można zaoszczędzić na szkoleniach i znacznie zredukować konsekwencje błędów podczas użytkowania.

Dzięki współczesnym intuicyjnym narzędziom do zarządzania systemami korzyści z nadzoru wizyjnego są większe niż kiedykolwiek i bardziej dostępne dla większej liczby organizacji. 

Axis Communications

 

Zabezpieczenia 5/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony