W branży systemów zabezpieczeń od kilku lat mamy do czynienia z „wojną na piksele”. Poziom szczegółowości obrazu jest siłą napędową biznesu. To zrozumiałe, gdyż szczegóły mają decydujący wpływ na bezpieczeństwo chronionych obszarów.
Personel zajmujący się ochroną powinien mieć dostęp do wszystkich najważniejszych informacji, co umożliwia szybsze reagowanie i podejmowanie właściwych decyzji w przypadku zagrożenia. Poziom szczegółowości jest ważny także podczas identyfikowania osób oraz zbierania materiału dowodowego. Jak to wygląda w sytuacji, gdy poruszający się obiekt opuści pole widzenia kamery? Problem rozwiązuje seria sieciowych kamer zmiennopozycyjnych AUTODOME IP.
Fot. 1. Kamera AUTODOME IP 4000i
Kamery AUTODOME IP mają możliwość szybkiego i precyzyjnego zlokalizowania poruszającej się osoby – nawet ze znacznej odległości. Umożliwiają one użytkownikom systemów ręczne lub automatyczne sterowanie w celu śledzenia poruszających się osób. Umożliwiają także odpowiednie powiększenie obrazu potrzebne do identyfikacji obiektów lub osób także z dużej odległości. Korzyści z interpretacji materiału wizyjnego wykraczają poza cele związane z ochroną. Mogą mieć charakter biznesowy. Dzięki swoim funkcjom analitycznym wszystkie kamery sieciowe AUTODOME IP mogą dostarczać istotnych danych nadających się do dalszego wykorzystania. Egzekwowanie przepisów drogowych w strefach objętych zakazem parkowania, wykrywanie pojazdów jadących pod prąd czy dostarczanie danych statystycznych (liczba samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z parkingu) umożliwia inteligentne i bardziej efektywne wykorzystanie miejsc przeznaczonych do parkowania. Inteligentne kamery sieciowe AUTODOME IP to początek rewolucji – od tej pory dozór wizyjny nie będzie kojarzył się wyłącznie z rejestracją obrazu.
Nowe możliwości wynikają z rozwoju technologii produkcji kamer. W jaki sposób możemy dalej poprawiać metody ochrony? Co jeszcze możemy zrobić z danymi generowanymi przez systemy dozoru wizyjnego? Unikatowym rozwiązaniem jest kamera sieciowa AUTODOME IP starlight 7000, która łączy technikę starlight z funkcją Intelligent Video Analytics.
Fot. 2. Kamera AUTODOME IP 5000i
Bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia wytwarza ona kolorowy obraz w warunkach, w których inne kamery przechodzą w monochromatyczny tryb pracy. W sposób istotny poprawia to standard ochrony, ponieważ użytkownicy mogą w pełni wykorzystywać możliwości analityczne, m.in. filtrowanie kolorów w scenach o minimalnym poziomie oświetlenia (nawet 0,0077 luksa). Wyższy standard ochrony zapewnia także funkcja Intelligent Tracking. W razie wykrycia obiektu – włącza się na podstawie określonej wcześniej reguły dotyczącej alarmu lub może być aktywowana ręcznie przez kliknięcie myszką na ekranie monitora. Po włączeniu funkcja Intelligent Tracking zapewnia ciągłe, automatyczne śledzenie poruszającego się obiektu. Dynamiczna adaptacja pola widzenia zapewnia optymalną obserwację poruszającego się obiektu. Dzięki technice starlight i zintegrowanej funkcji Intelligent Video Analytics w połączeniu z certyfikatem NEMA-TS2 kamera sieciowa AUTODOME IP starlight 7000 doskonale sprawdzi się w systemach wizyjnego nadzoru nad ruchem drogowym.
Fot. 3. Kamera AUTODOME IP starlight 7000
Kamery sieciowe AUTODOME IP 4000i oraz IP 5000i oferują funkcję Essential Video Analytics. Dzięki niej kamery analizują to, co obserwują, i powiadamiają użytkownika o potencjalnych zagrożeniach w momencie ich zaistnienia. Dzięki temu można wyszukać potrzebne nagrania w trwającym wiele godzin zapisie wizyjnym. Przede wszystkim jednak kamery te potrafią znacznie więcej niż tylko zapewniać bezpieczeństwo. Mogą dostarczać interesujących statystyk, np. dotyczących liczby osób wchodzących na dany obszar, a także pomagać w egzekwowaniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, np. w przypadku zablokowanego wyjścia ewakuacyjnego.
Bosch Security Systems