W nowoczesnych systemach telewizji dozorowej IP bardzo ważne jest zmniejszenie zapotrzebowania na pasmo sieciowe i pojemność pamięci masowej. Dyski mają coraz większą pojemność, wprowadzane są nowe techniki przesyłu danych i spadają ceny usług związanych z dostępem do sieci Internet, ale oczekiwania użytkowników dotyczące rozdzielczości rejestrowanego obrazu są coraz większe. O ile w sieciach lokalnych przesyłanie dużych strumieni danych nie stanowi większego problemu, o tyle w dużych i rozproszonych instalacjach telewizji dozorowej niezwykle istotna jest oszczędność pasma sieciowego.
W nowych kamerach WiseNet serii Q zastosowana jest kompresja H.265 oraz technika WiseStream, opracowana przez firmę Hanwha Techwin, która pozwala na efektywne przesyłanie strumieni wizyjnych za pośrednictwem sieci IP. Dzięki WiseStream dynamicznie wybierane są miejsca, w których wykryty został ruch. Kodowanie dla tych miejsc jest skuteczniejsze. Statyczna część obrazu jest kompresowana z wykorzystaniem zmniejszonego strumienia danych. Ponadto WiseStream dynamicznie zmienia odstępy pomiędzy klatkami bazowymi w zależności od stopnia złożoności i ilości ruchu w obserwowanej scenie. W efekcie kamery WiseNet Q mogą przetwarzać strumienie danych, generując o połowę mniejszy ruch w sieci w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku. Umożliwia to bezproblemowe przesyłanie obrazu nawet w przypadku ograniczonej przepustowości sieci.
Fot. 1. Kamera tulejowa w obudowie typu „bullet”
Bardzo częstym problemem występującym w kamerach jest oślepienie przetwornika przez silne źródła światła oraz refleksy świetlne widoczne w kadrze. Ze względu na warunki, w jakich zwykle instalowane są kamery, problemu tego nie da się całkowicie wyelimnować bez zastosowania nowoczesnych metod. W celu poprawienia dynamiki obrazu kamery serii Q mają funkcję True WDR (Wide Dynamic Range) gwarantującą dynamikę na poziomie 120 dB. Funkcja ta łączy dwa obrazy o różnej ekspozycji w jeden obraz o wysokiej dynamice, wolny od problemów oświetleniowych. Funkcja WDR jest często mylona z DWDR (Digital Wide Dynamic Range), która jest tańszą odmianą WDR. Mechanizmy DWDR w pewnym stopniu redukują problemy związane z dynamiką obserwowanej sceny, ale mniej skutecznie niż w przypadku WDR, dzięki której wszystkie detale zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz są doskonale widoczne.
Kamery serii Q obsługują karty micro SD/SDHC/SDXC o pojemności do 128 GB, co umożliwia zapis obszernych nagrań bezpośrednio w kamerze. W zależności od konfiguracji może to być zapis ciągły lub zapis tylko zdarzeń alarmowych z powiadamianiem o wystąpieniu zdarzenia. Dodatkowo dostępna może być funkcja ARB (Auto Recovery Backup). Jej działanie polega na uruchomieniu rejestracji awaryjnej na karcie SD w momencie wykrycia utraty połączenia z rejestratorem lub serwerem. Po przywróceniu łączności dane z karty są automatycznie kopiowane do systemu rejestracji, uzupełniając lukę w materiale. Nagrania z karty SD mogą być zdalnie przeglądane w programie Samsung Smart Viewer lub Samsung Security Manager.
Fot. 2. Kamera kopułkowa
Ciekawą funkcją kamer serii Q jest Hallway View. Podczas obserwacji takich pomieszczeń jak korytarze czy tunele tradycyjne kamery nie są efektywne ze względu na boczne, pionowe „martwe” pola. Funkcja Hallway View umożliwia rejestrację obrazu w orientacji pionowej, w proporcjach 4:3 lub 16:9, zwiększając efektywność rejestracji w wąskich pomieszczeniach. Z kolei funkcja LDC (Lens Distortion Correction) kompensuje zniekształcenia obrazu, które mogą wystąpić w przypadku korzystania z obiektywów szerokokątnych.
Do serii Q należą kamery kopułkowe i tubowe 4 Mpix o maksymalnej częstotliwości odświeżania 20 kl./s oraz 30 kl./s i rozdzielczości 2 Mpix. Dostępne są trzy standardy kompresji obrazu – H.265, H.264 i MJPEG. Kamery kopułkowe i tubowe są dostarczane z obiektywami stałoogniskowymi 2,8 mm, 3,6 mm i 6 mm lub zmiennoogniskowymi od 2,8 mm do 12 mm. Do serii Q należy również wiele różnych uchwytów ściennych, sufitowych oraz balustradowych, dzięki którym montaż w miejscach, w których zastosowanie zwykłych uchwytów nie jest możliwe ze względów technicznych lub estetycznych, staje się łatwiejszy.
Nowe kamery z serii Q znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba oszczędzać pasmo sieciowe i pamięć masową, a jednocześnie potrzebna jest doskonała jakość obrazu. Ze względu na bardzo dobre parametry techniczne kamery te mogą być stosowane nawet w bardzo trudnych warunkach i w wielu różnych instalacjach.
Marcin Ruciński
Hanwha Techwin Europe