Bosch Building Technologies wprowadza na rynek aplikację Project Assistant – inteligentne rozwiązanie, które ma ułatwić pracę integratorom systemów i instalatorom. Dotychczas planowanie, konfiguracja, instalacja i raportowanie projektów systemów telewizji dozorowej wymagało zastosowania wielu różnych narzędzi oraz włożenia wielu godzin pracy w dokończenie i udokumentowanie procesu, przez co integratorom systemów było trudno zarządzać równocześnie kilkoma projektami, aż do stworzenia finalnego raportu. Dzięki aplikacji Project Assistant możliwe jest zapewnienie przejrzystości i wydajności kontroli na każdym etapie projektu systemu dozoru wizyjnego.
Wdrażanie każdego wizyjnego systemu dozorowego obejmuje ustalanie haseł dla kamer, przydzielanie adresów IP, wstępne ustawianie kamer, instalację i konfigurację systemu oraz przedstawienie klientowi końcowemu dokumentacji powykonawczej. W związku z tak dużą liczbą zadań naturalne jest to, że – pomimo najlepszych intencji – mogą pojawić się błędy, wady czy utrudnienia w komunikacji, które wydłużają czas pracy i zwiększają koszty projektu.
Pojawienie się na rynku aplikacji Project Assistant ma zatem istotne znaczenie. Integrator może rozpocząć pracę nad projektem i wstępną konfigurację (uruchomienie) już w biurze. Będąc w posiadaniu jedynie planów, kompletu adresów IP i otrzymanych od klienta haseł, może stworzyć nowy projekt, wprowadzając wszystkie dane do aplikacji lub dodając je zbiorczo w postaci pliku programu Excel. Można wprowadzić hasło i adres IP osobno dla każdej z kamer lub – za pomocą aplikacji – ustawić hasło i zakres adresów IP dla całego systemu. Aplikacja Project Assistant automatycznie wprowadza informacje dla każdej z kamer, co pozwala zaoszczędzić czas. Pozostałe informacje także można dodać w aplikacji – nie jest potrzebna fizyczna obecność kamer (np. można podać nazwę kamery i określić jej lokalizację). Utworzenie zestawu wirtualnych kamer w aplikacji eliminuje potrzebę rozpakowywania i ponownego pakowania produktów w celu ich oznakowania i wstępnej konfiguracji w biurze integratora, dlatego można zaoszczędzić nawet 30% czasu.
Kiedy kamery zostaną fizycznie zainstalowane i podłączone do sieci IP, należy uruchomić w tej samej sieci aplikację Project Assistant. Po jej uruchomieniu fizyczne kamery są gotowe do synchronizacji z wirtualnymi kamerami skonfigurowanymi w aplikacji. Wystarczy zeskanować kody QR znajdujące się na opakowaniach kamer lub po zewnętrznych stronach kamer lub na samoprzylepnych etykietach wewnątrz opakowań. Adres MAC każdej z kamer zostanie zidentyfikowany, a fizyczne kamery zostaną przypisane do odpowiednich wirtualnych kamer utworzonych w aplikacji. Wstępne ustawienia dokonane w aplikacji Project Assistant zostaną przypisane do każdej z kamer fizycznych. Po załadowaniu wstępnych ustawień integrator systemu może ustalić pole widzenia, wyregulować ostrość i w razie potrzeby wprowadzić dodatkowe ustawienia.
Aplikacja Project Assistant ma pomóc w zarządzaniu projektem systemu telewizji dozorowej na każdym etapie realizacji. Ułatwia ona także przygotowanie dokumentacji końcowej, ponieważ umożliwia sprawdzenie każdej z kamer z poziomu aplikacji, utworzenie dotyczącego jej raportu oraz sporządzenie dla klienta raportu całościowego, zawierającego zdjęcia, które pokazują, jakie jest pole widzenia kamer. Projekty utworzone w aplikacji Project Assistant można udostępniać zainteresowanym podmiotom za pośrednictwem chmury. Dzięki temu każdy z nich może sprawdzić, jaki jest etap realizacji projektu, co pozwala zachować przejrzystość prowadzonych działań.
Aplikację można pobrać bezpłatnie z oficjalnych sklepów – na komputer, tablet lub smartfon. Działa ona na platformach Apple, Windows i Google. Bosch Project Assistant ułatwia planowanie, wstępną konfigurację, rozruch i raportowanie, dzięki czemu każdy projekt systemu telewizji dozorowej można teraz zrealizować szybciej, zachowując większą kontrolę i przejrzystość prowadzonych prac. Krótko mówiąc, aplikacja umożliwia inteligentne projektowanie systemów telewizji dozorowej.
Bosch Building Technologies