Tytuł tego artykułu nieprzypadkowo nawiązuje do znanego filmu. WiseNet 5 to bowiem piątej generacji procesor DSP serii WiseNet i zdecydowanie najważniejszy od kilku lat element asortymentu kamer produkowanych przez Hanwha Techwin (wcześniej Samsung Techwin). Podobnie jak w filmie, jest to element wyjątkowy, o fantastycznych możliwościach i ogromnym znaczeniu. Poznajmy go zatem bliżej.
WiseNet X i WiseNet 5
WiseNet 5 to piątej generacji procesor sygnałowy (DSP), który jest stosowany w kamerach IP firmy Hanwha Techwin. Seria procesorów WiseNet jest konsekwentnie rozwijana od roku 2010, kiedy to powstał procesor pierwszej generacji – WiseNet I. Aby wyjaśnić nazewnictwo, dodam, że kamery serii WiseNet X są wyposażone w procesory DSP WiseNet 5. Opisujemy zatem kamery serii X i procesor piątej generacji.
Modele serii X
Obecnie seria WiseNet X obejmuje kamery o rozdzielczościach 2 i 5 megapikseli. Łącznie jest to 18 różnych modeli dostępnych w kilku wersjach obudów. Są wśród nich kamery kopułkowe przeznaczone do montażu wewnątrz pomieszczeń, a także kamery kopułkowe i cylindryczne przeznaczone do montażu na zewnątrz budynków. Wszystkie modele kamer zewnętrznych są wandaloodporne, a także charakteryzują się odpornością udarową IK10 i klasą szczelności IP66 (niektóre modele mają klasę szczelności IP67). Większość kamer wewnętrznych i wszystkie kamery zewnętrzne mają wbudowany LED-owy oświetlacz IR.
Fot. 1. Wandaloodporna kamera kopułkowa XNV-8080R
eXplozja dynamiki 150 dB
W kamerach WiseNet od lat stosowane są systemy WDR rozszerzające zakres dynamiki obrazu, które ostatnio zostały udoskonalone w nieosiągalny dotąd sposób. Zakres dynamiki 150 dB przy prędkości 30 klatek na sekundę oraz brak efektu smużenia to zasługa zupełnie nowego sposobu generowania obrazu przez procesor DSP. W celu rozszerzenia zakresu dynamiki i zbalansowania kontrastu pomiędzy miejscami zacienionymi i mocno oświetlonymi tradycyjny system WDR uśrednia dwa ujęcia (wykonane z wolną i szybką migawką) tymczasem procesor WiseNet 5 generuje sygnał wizyjny na podstawie czterech klatek różniących się czasem naświetlania, co sprawia, że kamery serii X oferują nieosiągalną dotąd jakość obrazu nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych.
Fot. 2. WDR 150 dB w działaniu – obrazy z kamery XND-6080R
eXtra czułość, kompresja i transmisja
Dzięki temu, że w kamerach WiseNet X zastosowane zostały zupełnie nowe przetworniki CMOS o przekątnych 1/1,8" (w modelach 5 Mpix) oraz 1/2,8" (w modelach 2 Mpix) uzyskano bardzo wysoką czułość umożliwiającą pracę w trybie kolorowym w warunkach oświetleniowych, w których tradycyjne kamery wytwarzają tylko czarno-biały obraz. 5-megapikselowe modele należące do serii X oferują lepszą czułość niż większość obecnie dostępnych kamer 2-megapikselowych.
Dzięki kompresji obrazu można lepiej wykorzystać pasmo sieciowe i zaoszczędzić miejsce na dyskach twardych urządzeń rejestrujących. Kompresja H.265, która była już wcześniej wprowadzona przez firmę Hanwha Techwin w kamerach z serii WiseNet Q, pojawia się także w serii X. Uzupełniona o technikę transmisji WiseStream II (czyli o udoskonaloną technikę WiseStream z serii Q) kompresja ta gwarantuje redukcję przepływności strumienia wizyjnego generowanego przez kamerę o ponad 75% w stosunku do standardowego H.264. Znaczenie tego faktu wzrasta wraz ze wzrostem liczby kamer o wysokiej rozdzielczości w systemach dozorowych.
Archiwum X
Kamery z serii WiseNet X są wyposażone w dwa gniazda kart SD. Karty mogą mieć łączną pojemność 512 GB. Dzięki zastosowaniu kompresji H.265 i transmisji WiseStream II umożliwia to ponadtrzydziestodniowy, ciągły zapis obrazów o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z prędkością 30 kl./s. Funkcja ARB (od ang. autorecovery backup) rejestratorów sieciowych serii X pozwala na awaryjny zapis obrazów na kartach SD w momencie utraty połączenia sieciowego kamer z rejestratorem i na automatyczne uzupełnienie archiwum materiałem z kart, gdy połączenie zostanie przywrócone.
eXtremalna stabilność obrazu
Funkcja DIS (od ang. Digital Image Stabilization), czyli cyfrowa stabilizacja obrazu, umożliwia kompensację drgań lub wibracji (np. spowodowanych przez wiatr lub przejeżdżające ciężkie samochody). Standardowa stabilizacja działa jednak stosunkowo wolno i przy niezbyt silnych drganiach. Może także zadziałać, gdy drgań nie będzie, a w kadrze pojawi się bardzo duży obiekt ruchomy. Wszystkich tych wad pozbawiona jest zupełnie nowa metoda stabilizacji bazująca na wykorzystaniu czujnika żyroskopowego wbudowanego w kamerę WiseNet X. Dzięki niemu eliminacja drgań jest o wiele dokładniejsza, szybsza i obejmuje pełne spektrum drgań kamer.
eXkluzywne analityki i Open Platform
Kamery WiseNet X umożliwiają wczytanie i jednoczesne uruchomienie wielu aplikacji. Metoda ta nosi nazwę Open Platform i została wprowadzona już w serii kamer WiseNet III, jednak dzięki potężnej mocy obliczeniowej procesora WiseNet 5 (ponad trzykrotnie większej od mocy obliczeniowej procesora WiseNet III) algorytmy analityczne mogą być o wiele bardziej złożone. Rozpoznawanie twarzy, klasyfikacja obiektów na podstawie ich cech czy analiza behawioralna to kilka przykładów możliwych zastosowań. Standardowo kamera umożliwia wykrywanie aktów sabotażu, „wałęsania się”, ruchu w nieprawidłowym kierunku, przekraczania wirtualnej bariery, wejścia na określony teren, opuszczenia określonego terenu, utraty ostrości obrazu, wystąpienia mgły, pojawienia się albo zniknięcia obiektu, detekcję twarzy, detekcję ruchu z analizą tła, cyfrowe śledzenie obiektu, zliczanie osób, mapowanie gęstości ruchu, zarządzanie kolejkami. Całość jest uzupełniona zestawem funkcji związanych z analizą dźwięku, które umożliwiają nie tylko prostą detekcję poziomu hałasu, ale także określenie jego źródła (eksplozja, strzał z broni palnej, tłuczenie szkła, krzyk).
WiseNet 5 oferuje też nową technikę sterowania kamerami PTZ zwaną Handover. Jeżeli któraś z kamer stacjonarnych wykryje ruch, przekaże informacje o lokalizacji poruszającego się obiektu współpracującej z nią kamerze PTZ by ta mogła odpowiednio się ustawić i dostarczyć szczegółowy obraz tego miejsca. Następnie w kamerze PTZ aktywowana jest funkcja automatycznego śledzenia obiektu, który naruszył strefę detekcji.
Wszystkie opisane wyżej funkcje dostępne są bez jakichkolwiek dodatkowych licencji i opłat.
Fot. 3. Mapowanie ruchu, zliczanie osób i zarządzanie kolejkami
Bezpieczeństwo
W branżowych mediach raz po raz pojawiają się informacje o rozmaitych „dziurach” w oprogramowaniu układowym sprzętu telewizji dozorowej. Zdarza się, że producenci oprogramowania systemowego wycofują się z obsługi kamer niektórych producentów, a organizacje rządowe nakazują demontaż sprzętu po wykryciu luk w zabezpieczeniach. Szyfrowanie metodami SSL i TLS-EAP, możliwość uwierzytelniania przez serwery Radius, filtrowanie adresów IP czy stosowanie odpowiednio skomplikowanych haseł firma Hanwha Techwin uważa za niezbędne minimum. Szyfrowane pliki z oprogramowaniem układowym, szyfrowane w czasie rzeczywistym pliki do konfiguracji kamer, brak jakichkolwiek „furtek” pozostawionych przez twórców oprogramowania czy zerowanie hasła administratora wyłącznie fizycznym przyciskiem wewnątrz kamery stanowią doskonałe uzupełnienie.
Coś dla instalatora
Instalacja kamery bywa dla instalatora frustrująca ze względu na możliwe trudności, ale nie dotyczy to kamer serii X. Podstawa montażowa w kamerach kopułkowych na bazie 3 koła, doskonały dostęp do gniazd połączeniowych i kart SD, mnóstwo przestrzeni na wtyczki i kable, żebrowana, metalowa podstawa doskonale odprowadzająca ciepło czy łatwość montażu i solidna konstrukcja to tylko najważniejsze zalety kamer serii X ułatwiające ich instalację. Złącze USB, które umożliwia podłączenie modemu WiFi, gwarantuje komfort instalacji i konfiguracji kamer jeszcze przed podłączeniem kabli sieciowych.
Dzięki użyciu języka HTML5 i działaniu bez tzw. wtyczek podgląd obrazu i konfiguracja kamer są możliwe z użyciem wszystkich popularnych przeglądarek internetowych (Internet Explorer, Google Chrome, Firefox, Opera, Apple Safari itp.).
Zobacz to sam!
Kamery serii WiseNet X z procesorem DSP WiseNet 5 będzie można zobaczyć w działaniu na wielu pokazach i szkoleniach w Polsce w tym roku. Informacje na ten temat można uzyskać u autoryzowanych dystrybutorów sprzętu Hanwha Techwin.
Piotr Rogalewski
Hanwha Techwin Europe