Od pewnego czasu można zauważyć wzrost zainteresowania analogowymi systemami dozorowymi o rozdzielczości HD, które pod względem jakości i czytelności obrazu znacznie przewyższają dawne systemy CCTV wykorzystujące standard PAL. Szacuje się, że na całym świecie używanych jest około 400 milionów kamer analogowych. Z tego powodu zapotrzebowanie na rozwiązania oferujące jakość HD i zarazem wykorzystujące istniejącą infrastrukturę instalacji analogowych (brak kosztów związanych z modernizacją okablowania) jest ogromne. Ale to nie jedyna zmiana na rynku.
Chociaż w branży wizyjnych systemów dozorowych oferowanych urządzeń analogowych jest coraz więcej, a producenci tworzą kolejne kamery i rejestratory HD, brakowało do tej pory bezprzewodowych urządzeń zdolnych do transmisji analogowych obrazów HD. Zapotrzebowanie na takie urządzenia jest coraz większe.
Obecnie na rynku dominują trzy rodzaje analogowych systemów HD – CVI, AHD i TVI. Każdy z nich ma już swoich zwolenników, ale jeszcze nie wiadomo, czy któryś wyraźnie zdominuje rynek. Pewne jest to, że systemy, które wykorzystują technikę analogową, ale umożliwiają uzyskanie obrazu HD, rozwijają się w bardzo szybkim tempie.
Wraz ze wzrostem liczby instalowanych urządzeń telewizyjnych coraz większego znaczenia nabiera możliwość bezprzewodowej transmisji obrazów. W wielu miejscach nie ma możliwości montażu przewodów lub jest on utrudniony, dlatego transmisja bezprzewodowa okazuje się najlepszym i często jedynym możliwym rozwiązaniem. Ponadto dzięki zastosowaniu takiej transmisji możliwe jest znaczne zwiększenie odległości między urządzeniami oraz uniknięcie trudności związanych z układaniem kabli. Ma to szczególne znaczenie w obiektach zabytkowych, przemysłowych i wielu innych.
Rys. 1. Porównanie zasięgu monitoringu CVI opartego o transmisję bezprzewodową oraz transmisję przewodową
Rys. 2. Schemat prezentuje instalacjęmonitoringu bezprzewodowego obsługującego 7 kamer CVI i 1 kamerę IP z wykorzystaniem tylko dwóch kanałów pracy
Bezprzewodowy system QARA CVI firmy CAMSAT
Firma CAMSAT jako pierwsza zaprojektowała i wprowadziła na rynek system bezprzewodowej transmisji sygnału HD-CVI (QARA CVI), który działa niezawodnie i jest dostosowany do kamer HD-CVI, czyli jednych z najnowocześniejszych analogowych urządzeń telewizyjnych o rozdzielczości HD. QARA CVI umożliwia bezprzewodowe transmitowanie obrazów o rozdzielczości Full HD z kamer analogowych. Charakteryzuje się niskimi kosztami wdrożenia oraz umożliwia łatwą modernizację analogowych systemów zgodnych ze standardem PAL.
Jedno urządzenie, trzy metody transmisji Multi odbiornik EVIF
Qara CVI to pierwsza seria bezprzewodowych urządzeń służących do transmisji sygnałów wizyjnych w analogowych systemach wizyjnych o rozdzielczości HD produkowana przez firmę CAMSAT. Jako pierwsze do sprzedaży wprowadzone są nadajnik CVI oraz uniwersalny odbiornik EVIF obsługujący również systemy AHD i TVI. Odbiornik współpracuje nie tylko z hybrydowym rejestratorem HD-CVI, ale również z każdym rejestratorem zgodnym ze specyfikacją ONVIF 2.0. Dzięki temu odbiornikowi możliwe jest bezprzewodowe przesłanie sygnału do hybrydowego rejestratora CVI, AHD lub TVI. Może to być także dowolny rejestrator sieciowy (NVR) obsługujący kamery zgodne ze specyfikacją ONVIF 2.0. Umożliwia to podłączenie kamer HD-CVI do rejestratorów pracujących w systemach AHD lub HD-TVI pochodzących od różnych producentów.
Cyfrowa jakość systemu bezprzewodowego QARA-CVI
QARA CVI to innowacyjny system umożliwiający bezprzewodową transmisję sygnałów HD-CVI na odległość 2000 metrów z zachowaniem najwyższej, cyfrowej jakości transmisji. Nie jest to już zwykły system analogowy, który może być łatwo zakłócony, lecz kodowany system cyfrowy, który dzięki modulacji OFDM jest dużo bardziej odporny na zakłócenia oraz odbicia sygnałów od przeszkód terenowych. Transmisja jest kodowana z użyciem najnowszych, nie złamanych dotąd przez nikogo zabezpieczeń.
Jeden nadajnik, trzy wejścia wizyjne
System bezprzewodowy QARA CVI pracuje w darmowym paśmie 5 GHz i umożliwia transmisję obrazu do dowolnego rejestratora zgodnego ze specyfikacją ONVIF 2.0. Ten innowacyjny system może pracować w konfiguracji wielopunkt – punkt. Oznacza to, że jeden odbiornik może odbierać sygnały z aż czterech nadajników, co znacznie obniża koszty instalacji. Jednocześnie do każdego nadajnika można podłączyć dwie kamery, co stanowi duże ułatwienie podczas projektowania i montażu instalacji. Łatwa konfiguracja sprawia, że instalacja i korzystanie z systemu przebiegają bezproblemowo.
System umożliwia pracę aż na 16 kanałach dopuszczonych do użytku na terenie Europy, mieszczących się w darmowym paśmie 5 GHz. W niektórych krajach poza Unią Europejską możliwe jest wykorzystanie dodatkowych kanałów.
Wzornictwo XXI wieku
Dodatkową zaletą urządzeń QARA CVI są nowoczesne obudowy wykonane z materiału ASA. Zaprojektowano je we współpracy z biurem projektowym, które stworzyło również nagrodzone i doceniane w Europie linie pociągów PESA. Obudowy te zapewniają trwałość i odporność urządzeń. Wyglądają estetycznie i nowocześnie. Ich kolorystyka i kształt są zgodne ze współczesnymi trendami.
CAMSAT – lider bezprzewodowej transmisji sygnałów wizyjnych
Dzięki nowym systemom CAMSAT jeszcze dynamiczniej wkracza na rynki Europy. Już teraz, dzięki produktom QARA i EVIF, użytkownik nie musi ograniczać się do wykorzystania jednego rodzaju systemu wizyjnego. Linia produktów QARA CVI oraz planowane serie SILAR i BRASS to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów. Wkrótce w ofercie CAMSAT pojawią się również urządzenia obsługujące systemy AHD oraz TVI. Oprócz transmisji obrazu i dźwięku kolejne modele QARA CVI będą umożliwiać również bezprzewodowe sterowanie kamerami obrotowymi PTZ.
Nowości zaprezentujemy na zbliżających się targach SECUREX 2016. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska (pawilon 7A, stoisko nr 30).
Agnieszka Czyżyk
CAMSAT Gralak Przemysław
ul. Ogrodowa 2a
86-050 Solec Kujawski
Tel. +48 52 387 36 58
camsat@camsat.com.pl