Na światowym rynku profesjonalnego sprzętu do wizyjnych systemów dozorowych od trzech lat utrzymuje się silna tendencja wzrostowa. Wartość tego rynku ma wzrosnąć w roku 2019 o 9,3%. Tak silny wzrost jest napędzany silnym popytem na systemy zapewniające poprawę bezpieczeństwa publicznego i usprawnienie działań biznesowych.
Według IHS Markit Video Surveillance Intelligence Service przychody na światowym rynku wizyjnych systemów dozorowych, które w roku 2018 wyniosły 18,2 mld USD, w roku 2019 wzrosną do 9,9 mld USD. Dobre wyniki w bieżącym roku wynikają z wzrostu o 9,3% w 2017 roku i o 8,7% w 2018 roku. Ten trzyletni okres wzrostu następuje po słabszych latach 2016 i 2015, w których wzrost wynosił odpowiednio 3,9% i 1,9%.
– Obecny wzrost wartości rynku profesjonalnych urządzeń do wizyjnych systemów dozorowych odzwierciedla utrzymujące się wysokie wydatki na bezpieczeństwo zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym – powiedział Jon Cropley, starszy główny analityk do spraw wizyjnych systemów dozorowych w IHS Markit. – W sektorze publicznym rządy inwestują w sprzęt do nadzoru wizyjnego w celu zwiększenia bezpieczeństwa obywateli i poprawy wyposażenia inteligentnych miast. W sektorze prywatnym firmy inwestują w wizyjne systemy dozorowe w celu zwalczania przestępczości i wprowadzania nowych metod usprawnienia działań biznesowych.
Oprócz różnych rodzajów kamer rynek profesjonalnych urządzeń do wizyjnych systemów dozorowych obejmuje szereg innych produktów, takich jak rejestratory, urządzenia analityczne i oprogramowanie do zarządzania systemami wizyjnymi.
Boom na chińskim rynku wizyjnych systemów dozorowych
Chiny napędzają globalny rynek profesjonalnych urządzeń do wizyjnych systemów dozorowych. W 2018 roku kraj ten stanowił prawie połowę globalnego biznesu – z 45% światowych przychodów. Chiński rynek powiększył się w zeszłym roku o imponujące 13,5%. Z wyłączeniem Chin światowy rynek wzrósł zaledwie o 5%.
– Głównym czynnikiem powodującym wzrost wartości chińskiego rynku jest rządowy program Xue Liang, który promuje inwestowanie zarówno w projekty systemów monitoringu miejskiego, jak i w rozszerzenie tych systemów w celu objęcia nadzorem obszarów podmiejskich – powiedział Cropley. – Przewiduje się, że program Xue Liang zakończy się w 2020 roku, co spowoduje spowolnienie wzrostu wartości chińskiego rynku po upływie tego terminu. W międzyczasie Xue Liang będzie nadal generować silny wzrost wartości chińskiego oraz globalnego rynku sprzętu do wizyjnych systemów dozorowych.
Rynek wizyjnych systemów dozorowych się konsoliduje
Mimo że ten rynek jest bardzo rozdrobniony w porównaniu z wieloma innymi, baza dostawców profesjonalnych urządzeń do wizyjnych systemów dozorowych stopniowo staje się coraz bardziej skonsolidowana. Piętnastu najlepszych dostawców wygenerowało 65% globalnych przychodów w 2018 roku (dla porównania –52% w 2014 roku).
Rynek wizyjnych systemów dozorowych przesuwa się również w kierunku kamer sieciowych, pracujących z wykorzystaniem protokołu IP, wyposażonych w mechanizmy umożliwiające pracę w sieciach przewodowych lub bezprzewodowych. 70% wszystkich kamer dozorowych sprzedanych w 2018 roku stanowiły kamery sieciowe. W tym samym okresie globalne dostawy kamer HD CCTV, znanych również jako analogowe kamery HD, zmniejszyły się.
Tekst opracowany przez Jona Cropleya, starszego głównego analityka w IHS Markit
Tłumaczenie: Andrzej Walczyk