Zorganizowane przez firmę Samsung Techwin pokazy i warsztaty, które odbyły się w marcu i kwietniu tego roku w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na pięciu spotkaniach obecnych było ponad 500 uczestników
– W trakcie prezentacji i warsztatów zademonstrowano wiele rozwiązań, które można wykorzystać w nadzorze wizyjnym, w tym zarówno sprzęt wykorzystujący analogową technikę 1280H, jak i urządzenia sieciowe, wykorzystujące protokół IP – powiedział Tomasz Kowalewski, dyrektor sprzedaży na Polskę w firmie Samsung Techwin Europe – Najważniejsze było jednak pokazanie instalatorom i integratorom systemów, że otwarta platforma może zwiększyć skuteczność operacyjną i usatysfakcjonować użytkowników, a także poprawić skuteczność i szybkość reakcji obsługi na każde zagrożenie.
Fot. 1. Seria kamer WiseNet Lite
– Jesteśmy przekonani, że partnerska współpraca z innymi firmami w celu zaoferowania rozwiązań „szytych na miarę”, a nie tylko produktów standardowych, prowadzi do sukcesu – powiedział Tomasz Kowalewski. – Dzięki spotkaniom w terenie możemy dowiedzieć się, jakie są potrzeby naszych klientów. Możemy też pokazać, w jakich dziedzinach da się wykorzystać nowe technologie, takie jak otwarta platforma, i jakie korzyści z ich zastosowania mogą uzyskać zarówno integratorzy systemów, jak i użytkownicy końcowi.
Dzięki dużym możliwościom procesorów DSP, w które wyposażono najnowsze kamery HD, można teraz zapewnić użytkownikom znaczące dodatkowe korzyści z zastosowania wizyjnego systemu dozorowego.
Fot. 2. Kamera SNO-L6013R
Nieograniczone możliwości
„Otwarta platforma” to określenie, które będziemy słyszeć coraz częściej. Dzięki nadmiarowi mocy obliczeniowej procesorów DSP w kamerach można instalować i uruchamiać dodatkowe aplikacje, podobnie jak w smartfonach. Pozwala to na zmniejszenie wymagań dotyczących mocy obliczeniowej serwerów wizyjnych, na których były dotychczas realizowane funkcje inteligentnej analizy treści obrazu.
W większości kamer wykorzystujących otwartą platformę, które były dotychczas dostępne, można było uruchomić tylko jedną aplikację, ale moc obliczeniowa procesorów WiseNetIII firmy Samsung jest wystarczająco duża, by w najnowszych kamerach można było jednocześnie uruchomić kilka aplikacji.
Fot. 3. Kamera SND-L5083R
Rozwiązania „szyte na miarę”
Możliwość korzystania z aplikacji sprawia, że kamery stają się urządzeniami wielozadaniowymi. Dzięki różnym specjalistycznym aplikacjom służącym do analizy materiału wizyjnego różne działy firmy mogą jednocześnie gromadzić i analizować cenne informacje przydające się w ochronie i zarządzaniu. Personel odpowiadający za bezpieczeństwo może szybciej i skuteczniej reagować na każde zagrożenie. Można też poprawić skuteczność w takich dziedzinach jak organizacja pracy, przestrzeganie zasad BHP, marketing i zarządzanie zasobami ludzkimi.
Na przykład w sklepach można wykorzystać zdolność kamer z otwartą platformą do integracji z innymi systemami, takimi jak elektroniczne systemy obsługi punktów kasowych, systemy kontroli dostępu, systemy do automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych pojazdów, systemy rozpoznawania twarzy, systemy zliczające klientów i tworzące mapy cieplne. Analiza materiału wizyjnego ułatwi poprawę organizacji pracy oraz umożliwi przewidywanie zachowań klientów, właściwe rozmieszczanie towarów i planowanie promocji.
Nasz zespół projektantów tworzy rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb i mające różne zastosowania, m.in. w bankach, szkołach, placówkach medycznych, sklepach, monitoringu miejskim.
Fot. 4. Samsung Techwin Road Show
WiseNet Lite – miła niespodzianka
Mimo iż na zatłoczonym rynku profesjonalnych systemów dozoru wizyjnego nie brakuje kamer różnych producentów, firma Samsung Techwin jeszcze raz zademonstrowała swoją determinację w dążeniu do utrzymania czołowej pozycji i wyróżnienia się z tłumu dzięki wprowadzeniu kamer HD z serii WiseNet Lite. Trzy kamery tubowe i siedem kamer kopułkowych z serii WiseNet Lite stworzono jako tańsze, alternatywne wersje popularnych, mających wiele możliwości i bogatych w funkcje kamer WiseNetIII.
– W pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że w związku z istnieniem dużej konkurencji najlepszym sposobem, w jaki możemy wspierać instalatorów, integratorów systemów i naszych biznesowych partnerów z całej Europy, jest oferowanie wielu różnych, opcjonalnych rozwiązań, które mogą być dostosowane do budżetu i wymagań dotyczących funkcjonalności – rozwiązań nadających się do realizacji każdego projektu wizyjnego systemu dozorowego – powiedział Tim Biddulph, menedżer produktu w Samsung Techwin Europe. – WiseNet Lite umożliwia nam zaproponowanie bardzo dobrze funkcjonujących urządzeń dla małych sklepów i biur, które potrzebują kamer HD, by uzyskiwać materiał wizyjny o wartości dowodowej. Kamery z tej serii można też wykorzystać w znacznie większych systemach z setkami kamer.
Modele z serii WiseNet Lite w wersji 1,3-megapikselowej i 2-megapikselowej (Full HD) pod wieloma względami są takie same jak modele z serii WiseNetIII – mają funkcje inteligentnej analizy treści obrazu, wykrywania ruchu, maskowania stref prywatnych, rejestrowania dźwięku, mogą być zasilane metodą PoE i są wyposażone w gniazdo kart SD/SDHC. Mają też funkcję LDC (Lens Distortion Correction), która kompensuje zniekształcenia geometryczne obrazu powstające w przypadku stosowania obiektywów o szerokim kącie widzenia.
Wszystkie kamery z serii WiseNet Lite, w tym kamery tubowe i kamery kopułkowe, mają funkcję umożliwiającą wygodną obserwację wąskich korytarzy, tuneli i przejść, możliwą do realizacji dzięki temu, że kamera może generować obrazy o odwróconych proporcjach, równych 9:16 lub 3:4, które sprawdzają się w przypadku takich pomieszczeń. Dodatkową korzyścią ze stosowania takich proporcji jest zmniejszenie przepływności strumieni wizyjnych podczas transmisji obrazów oraz objętości pamięci potrzebnej do ich rejestracji.
Samsung Techwin Poland
Tłumaczenie: Paweł Karczmarzyk
Redakcja