Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Technologia w służbie bezpieczeństwa

Printer Friendly and PDF

Od ponad 70 lat firma Canon tworzy i rozwija innowacyjne technologie optyczne, co stawia ją na czołowej pozycji w produkcji urządzeń służących do rejestracji obrazu. W ofercie, oprócz aparatów cyfrowych czy obiektywów, są również kamery do wizyjnych systemów dozorowych, które chronią niezwykle ważne obiekty na całym świecie, w tym Koloseum w Rzymie czy Bibliotekę Brytyjską w Londynie. Teraz te najbardziej zaawansowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa dostępne są także w Polsce.

Doświadczenie zdobyte dzięki doskonaleniu produktów z wielu różnych kategorii Canon przeniósł na kamery do wizyjnych systemów dozorowych, wyposażając je we własne zintegrowane obiektywy oraz matryce i przetworniki własnej produkcji. Dzięki temu urządzenia wyróżniają się wyjątkowo szerokim kątem widzenia oraz dużą szczegółowością obrazu nawet przy słabym oświetleniu. Szeroki kąt widzenia (do 113,6 stopni) umożliwia obserwację określonego obszaru za pomocą mniejszej liczby kamer. To bezpośrednio przekłada się na obniżenie całkowitego kosztu systemu. Bardzo ważne jest to, że nawet przy wykorzystaniu najszerszych kątów widzenia obraz zachowuje ostrość w całym polu widzenia i nie jest zniekształcony.

Fot. 1. Kamera Canon VB-R10VE

Jesteśmy na etapie budowania biznesu CCTV w Polsce, ale naszą ambicją jest stać się w niedługim czasie jednym z czołowych uczestników tego rynku. Prężnie się rozwijamy i ten rozwój widać na wielu płaszczyznach. Firma Canon kupiła ostatnio dwie firmy będące liderami rynku CCTV. W ciągu ostatniego roku asortyment oferowanych przez nas produktów został podwojony. Dzięki uzupełnieniu oferty o najnowsze modele kamer zewnętrznych, które właśnie wprowadzamy do sprzedaży, jesteśmy gotowi realizować projekty w większości segmentów rynku. Przykładem mogą być nowe kamery PTZ, które dzięki szybkości obrotu wynoszącej 450 stopni na sekundę i zastosowaniu obiektywu zmiennoogniskowego o krotności ×30 umożliwiają dokładne śledzenie obiektów na bardzo dużym obszarze, lub seria kompaktowych kamer kopułkowych o niewielkich rozmiarach, doskonale sprawdzających się w systemach służących do dyskretnej obserwacji – komentuje Adam Młynarczyk, Business Project Manager w Canon Polska.

Rys. 1. Inteligentne funkcje umożliwiają analizę treści obrazu w czasie rzeczywistym i tym samym ułatwiają operatorom wykrywanie sytuacji alarmowych

Nasz rozwój ukierunkowany jest także na jak najlepszą integrację kamer Canon z oprogramowaniem VMS (Video Management Software) oraz urządzeniami NVR (Network Video Recorder) produkowanymi przez naszych partnerów. Już teraz nasze kamery współpracują z większością najpopularniejszych platform VMS (np. Alnet Systems, Milestone, Nedap, Axxonsoft) – dodaje Dariusz Malinowski, Product Intelligence Professional w Canon Polska.

W kamerach firmy Canon do wizyjnych systemów dozorowych wykorzystuje się obiektywy o dużej jasności, w tym m.in. obiektywy High UD, co przekłada się na poprawę jakości zarejestrowanych obrazów.

Wykorzystanie matrycy CMOS o wysokiej czułości, dobrze znanej z aparatów cyfrowych, zapewnia ostry i wyraźny obraz z niskim poziomem szumów nawet w złych warunkach oświetleniowych. W systemie bezpieczeństwa bardzo ważne są takie czynniki jak płynny zapis oraz łatwość obróbki i przesyłania obrazów. Ma to wpływ na wydajność systemu. Aby zapewnić odpowiednie standardy w tym zakresie, kamery sieciowe Canon wykorzystują technologie pierwotnie stosowane w profesjonalnych kamerach filmowych. Wyposażone są w dwa procesory. Pierwszy z nich, DIGIC DV III, odpowiedzialny jest za przetwarzanie obrazu, w tym m.in. zmniejszenie stosunku sygnału do szumu (S/N ratio), korekcję gamma i kontrastu, automatyczną regulację ekspozycji (AE) i balansu bieli (AWB), a także ostrości (AF). Z kolei DIGIC NET II odpowiada za funkcje kamery, takie jak sprzętowe kodowanie SSL/TLS-PTZ/PTRZ, nagrywanie na karcie SD, nakładanie masek prywatności, czy inteligentne funkcje analizy obrazu.

Fot. 2. W kamerach zgodnych z ONVIF Profil G możliwy jest dostęp do danych zapisanych na karcie SD umieszczonej w odpowiednim slocie

Rozbudowane funkcje, więcej możliwości

Poza możliwością tworzenia i rejestracji obrazu o wysokiej jakości firma Canon oferuje rozbudowane funkcje, które przekładają się między innymi na wzrost skuteczności działania wizyjnego systemu dozorowego czy komfort pracy osób odpowiedzialnych za ochronę.

Przykładem może być grupa inteligentnych funkcji, które umożliwiają analizę treści obrazu i w czasie rzeczywistym ułatwiają pracę operatorów. W kamerze można wyznaczyć do piętnastu fragmentów kadru poddawanych jednoczesnej analizie przez osiem różnych algorytmów. Stwarza to nowe możliwości wykrywania zagrożeń i redukuje liczbę fałszywych alarmów. Ponadto możliwe jest zmniejszenie objętości zapisywanych danych, ponieważ rejestracja uruchamiana jest w przypadku wykrycia realnego zagrożenia.

Nowością w kamerach Canon jest funkcja sterowania przepływnością strumienia wizyjnego (Area-specific Data Size Reduction – ADSR), która umożliwia poprawę wykorzystania dostępnego pasma sieciowego. W polu widzenia kamery można wyznaczyć do ośmiu odrębnych obszarów. Te części kadru będą rejestrowane z najwyższą rozdzielczością, podczas gdy pozostałe, mniej istotne, będą poddawane silniejszej kompresji. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty archiwizacji materiału wizyjnego oraz zmniejszyć ilość niezbędnej infrastruktury.

Z kolei funkcja ASSC (Auto Smart Shade Control), która umożliwia adekwatne zmiany parametrów obrazu w czasie rzeczywistym, poprawia jakość odwzorowania obiektów znajdujących się w cieniu. W efekcie jasne części kadru nadal pozostają wyraźne, a rozjaśnieniu ulegają jedynie najciemniejsze obiekty, takie jak np. sylwetki ludzkie, które można natychmiast zidentyfikować.

Rys. 2. Wielostrumieniowość pozwala na jednoczesne przesyłanie obrazu o niższej i wyższej rozdzielczości

Kamery sieciowe Canon doskonale sprawdzają się w wielu zastosowaniach, zarówno w pomieszczeniach, jak i otwartych przestrzeniach – można je instalować w punktach handlowych, bankach, instytucjach finansowych. Idealnie nadają się do nadzoru nad kluczową infrastrukturą czy pracy w miejskich systemach monitorowania. Sprawdzą się w środowiskach, gdzie sprzęt elektroniczny jest szczególnie narażony na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słona woda (w portach morskich i na terenach przybrzeżnych), zanieczyszczenia, duże zmiany temperatury, wibracje (w obiektach przemysłowych). Kamery Canon mają specjalne certyfikaty określające ich odporność: na wodę i pył – IP 66 zgodnie z IEC IEC60529; deszcz, śnieg, oblodzenie – 4X zgodnie z NEMA250; temperaturę i wilgotność - 4K3 zgodnie z IEC60721-3-4; wibracje – 4M4 zgodnie z IEC60721-3-4; działanie czynników chemicznych (sól, substancje żrące w powietrzu) – 4C3 zgodnie z IEC60721-3-4.

Integracja i rozwój

W takiej branży jak wizyjne systemy dozorowe oprogramowanie do zarządzania obrazem jest tak samo ważne jak sprzęt. Właśnie dlatego Canon tworzy rozwiązania otwarte, dając projektantom możliwość swobodnego wyboru dogodnej platformy VMS, dopasowanej do konkretnych potrzeb i wymagań użytkowników.

Firma Canon stale rozwija oprogramowanie kamer w celu rozszerzenia możliwości integracji z preferowanymi systemami VMS czy NVR. Integracja ta jest możliwa z wykorzystaniem indywidualnych specyfikacji lub otwartego standardu ONVIF. ONVIF jako platforma integracji umożliwia szybkie wykorzystanie nowych rozwiązań, w tym obsługę wielu zaawansowanych funkcji oferowanych przez kamery sieciowe Canon. Na przykład urządzenia zgodne z najnowszym opublikowanym przez ONVIF profilem G zapewniają dostęp do danych, pozwalają na zarządzanie nimi i odzyskiwanie informacji zapisanych przez kamery na kartach SD lub innych nośnikach pamięci.

Kompleksowa trzyletnia usługa gwarancyjna z opcją wymiany kamery zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas korzystania z kamer Canon do wizyjnych systemów dozorowych. W sytuacji, gdy helpdesk nie jest w stanie rozwiązać problemu zdalnie, wadliwa kamera zostaje zastąpiona nową. Takie rozwiązanie nabiera szczególnego znaczenia w newralgicznych instalacjach, gdzie brak nawet jednej kamery może mieć decydujący wpływ na działanie całego systemu.

Canon Polska

 

Zabezpieczenia 5/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony