Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wykorzystanie zabezpieczeń technicznych w ochronie terenów otwartych

Printer Friendly and PDF

Jak optymalnie zabezpieczyć plac budowy, rozlewnię paliw, skład węgla, hurtownię materiałów budowlanych i inne obiekty, których nie da się w całości zamknąć na cztery spusty? W obecnych czasach rozwój techniki i rosnące koszty pracy powodują, że agencje ochrony oraz klienci coraz częściej sięgają po zabezpieczenia techniczne. Czy kamery są w stanie skutecznie zastąpić personel zajmujący się ochroną fizyczną w przypadku terenów zewnętrznych?

Fot. 1. Stacja monitorowania alarmów z kamer

 

Nowe możliwości dzięki rozwojowi techniki

Kamera nie traci koncentracji, nie musi odpoczywać i może pracować całodobowo. Na tym polega jej przewaga nad człowiekiem. Nic nie zastąpi wykwalifikowanego pracownika, który może szybko zareagować, dostosowywać się do nowych sytuacji, podejmować skomplikowane decyzje, ale ochrona średnich i dużych terenów jest kosztowna. Jedna osoba nie może jednocześnie sprawdzać przepustek, nadzorować ruchu osobowego i towarowego oraz dokonywać obchodu rozległego terenu. Potrzebnych jest co najmniej dwóch pracowników ochrony, co sprawia, że koszty są znaczne w przypadku małych i średnich firm.


Na szczęście rozwój techniki, w tym ulepszanie kamer i inteligentnej analizy obrazu, umożliwił oferowanie zintegrowanych usług. Jedną z nich jest Konsalnet iCCTV. Na czym polega ta usługa i czym różni się od innych dostępnych na rynku? Tak naprawdę iCCTV jest nową koncepcją ochrony z wykorzystaniem inteligentnych metod analizy treści obrazu i innowacyjnego oprogramowania. Inne dostępne rozwiązania nie łączą wielu funkcji naraz. Do rozpoznawania obiektów służą zazwyczaj inne systemy niż te, które są przeznaczone do wykrywania intruzów. Inaczej jest w przypadku systemu iCCTV, który nawet z wykorzystaniem tylko jednej kamery może pełnić różne funkcje, na przykład odróżniać ludzi od samochodów, wykrywać intruzów w chronionej strefie i jednocześnie mierzyć natężenie ruchu osobowego.

Fot. 2. Ochrona budowy

 

Do zalet inteligentnego systemu dostarczanego przez Konsalnet można zaliczyć też transkodowanie obrazu, które umożliwia wykorzystanie łączy o małej przepustowości do skutecznej obserwacji, możliwość wykorzystania kamer zainstalowanych w obiekcie wcześniej oraz integrację rejestratorów iCCTV z łączami satelitarnymi. W związku z tym system ten może działać nawet bez łączności GSM. Te wszystkie zalety w połączeniu z doświadczeniem firmy Konsalnet w realizacji usług wideoweryfikacji alarmów i tzw. wideo obchodu sprawiają, że firma ta może zaoferować różne rozwiązania zapewniające ochronę.

 

Fot. 3. Ochrona parkingu

 

Ochrona terenów zewnętrznych z wykorzystaniem kamer iCCTV

W dobie rosnących kosztów ochrony fizycznej klienci coraz częściej oczekują częściowego lub całkowitego zastąpienia pracowników kamerami. Konsalnet ma na to gotową receptę w postaci sprawdzonych rozwiązań. Najczęściej optymalizacja dotyczy posterunków obchodowych i nocnych zmian. Dwoma filarami skutecznej ochrony w ramach usługi iCCTV są wideoweryfikacja zdarzeń alarmowych pochodzących z systemów analizujących treść obrazów z kamer oraz usługa wideo obchodu. Doświadczenie pokazuje, że w firmie o średniej wielkości można w ten sposób zredukować około 550 roboczogodzin miesięcznie, a zainwestowanie w technikę zwraca się po 4–5 miesiącach. Z tego typu rozwiązań najczęściej korzystają firmy z sektora sprzedaży detalicznej, deweloperzy, firmy transportowe, hurtownie paliw, oczyszczalnie ścieków, zakłady produkcyjne, a nawet salony samochodowe.

Fot. 4. Ochrona obiektów przemysłowych

 

Połączenie inteligentnych kamer, systemów kontroli dostępu i usługi iCCTV pozwala także skutecznie chronić bardzo rozległe tereny, na przykład kopalnie czy żwirownie, dzięki wykorzystaniu kamer termowizyjnych dokonujących klasyfikacji obiektów i wykrywających intruzów na chronionym terenie oraz łączności głosowej VoIP z obiektem. W przypadku dużych obiektów skala optymalizacji jest olbrzymia.

Przyszłość techniki w branży ochrony

Wraz z rozwojem usług i rozwiązań służących do analizy treści obrazów z kamer uzupełnienie usług ochrony fizycznej rozwiązaniami technicznymi będzie coraz doskonalsze. Optymalny system ochrony będzie połączeniem pracy wykwalifikowanego pracownika z rozwiązaniami technicznymi zastosowanymi wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, na przykład w ochronie rozległych terenów.

Miłosz Kowalski
Konsalnet

 

Zabezpieczenia 4/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony