W ubiegłym roku wybuchło wiele pożarów w miejscach składowania odpadów. Takie pożary nie tylko zagrażają zwierzętom i roślinom, ale również powodują olbrzymie zanieczyszczenie powietrza i gleby. W maju 2018 r. na wysypisku w Zgierzu wybuchł pożar, który trwał tydzień, a w jego efekcie spłonęło ponad 50 tys. ton śmieci, w tym wiele odpadów toksycznych.
Po tych wydarzeniach Minister Środowiska wprowadził nowe rozporządzenie nakazujące firmom obsługującym składowiska odpadów potencjalnie niebezpiecznych zainstalowanie systemu monitorowania umożliwiającego dozór miejsc magazynowania w dzień i w nocy. Wszystkie dane mają być zapisywane, a odpowiednie służby mają mieć możliwość podglądu w czasie rzeczywistym. Firmy miały sześć miesięcy na przygotowanie się przed wejściem rozporządzenia w życie pod koniec lutego. Jest to jednak dość mało czasu, jeśli weźmie się pod uwagę duże wymagania sprzętowe i miejsca usytuowania wielu ze składowisk – rozległe, często nieuzbrojone tereny o zmiennej topografii wynikającej z ciągłego użytkowania terenów.
Na tereny, gdzie składowane są odpady, włamują się zbieracze przedmiotów metalowych i innych surowców wtórnych, jednak koszty ochraniania terenu lub jego ogrodzenia zwykle przewyższają potencjalne korzyści. Utworzenie systemu kontroli wizyjnej jest jeszcze trudniejsze (oraz droższe), gdyż wspomniana wcześniej zmienna oraz skomplikowana rzeźba terenu często przyczynia się do zasłonięcia części obszaru i wymusza instalację systemu w jak najmniejszej odległości, co przekłada się na większe wymagania dotyczące obiektywów kamer.
Doświadczone firmy z branży zabezpieczeń, takie jak Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski, nie będą miały problemu ze skompletowaniem systemu odpowiadającego nowym przepisom. Zazwyczaj do obserwacji w ciemności służą kamery termowizyjne, jednak postęp techniki umożliwia nam zastosowanie kamer z podświetleniem podczerwonym opracowanym przed firmę Infiniti Electro-Optics z Kanady.
Fot. 1. Kamera Infiniti Electro-Optics Phoenix z diodami ZLID
Podczerwień (ang. infrared – IR) to promieniowanie elektromagnetyczne, którego widmo mieści się w zakresie od 780 nm do około 1 mm, czyli od dolnej granicy światła widzialnego do mikrofal. To sprawia, że jest ono niewidzialne dla ludzkiego oka, ale może być odbierane przez przetwornik w kamerze i przekształcane w wyraźny czarno-biały obraz. LED-owe diody pracujące w podczerwieni są powszechnie stosowane w przemyśle, w wizyjnych systemach dozorowych, do oświetlania scen, które są zbyt ciemne, by mogły być obserwowane przez kamery pracujące w świetle widzialnym. Większość oświetlaczy diodowych ma jednak ograniczony zasięg, nie przekraczający 300 metrów. Aby wyjść poza ten zakres, firma Infiniti opracowała diodę laserową ZLID (Zoom Laser IR Diode).
Już w przeszłości firmy eksperymentowały z użyciem laserów do poprawy zasięgu oświetlenia podczerwonego, jednak z miernym efektem, głównie ze względu na użycie tanich podzespołów o zbyt niskiej jakości. Oświetlacz z diodami ZLID dostosowuje intensywność świecenia i wielkość pola oświetlanego przez laser na zasadzie zmian ogniskowej układu optycznego kształtującego wiązkę światła. W ten sposób wyeliminowane zostaje prześwietlenie pewnych obszarów i powstawanie tak zwanych gorących punktów, które zwykle występują w laserach. Oświetlacze z diodami ZLID w połączeniu z precyzyjnie zaprojektowanymi układami optycznymi kamery są w stanie zapewnić równomierne oświetlenie, gwarantujące wytworzenie czystego obrazu w całkowitej ciemności, na odległość nawet do pięciu kilometrów. Dodatkowo ta metoda zapewnia widoczność przez szkło pomimo blokowania części fal z zakresu podczerwieni przez ten materiał.
Zastosowanie takich oświetlaczy ułatwia zastosowanie dozoru wizyjnego na terenach składowisk materiałów oraz odpadów. W celu osiągnięcia jeszcze większej skuteczności wykrywania intruzów na danym terenie kamery można połączyć z radarem, który będzie odpowiadał za detekcję. Kamera umożliwi identyfikację znalezionych celów. Eliminując potrzebę zastosowania termowizji, można zmniejszyć wymagania budżetowe, a zasięg 5 km pozwala na obserwację dużego wycinka terenu za pomocą jednej kamery.
Niestety nie jest to rozwiązanie idealne – ze względu na zastosowanie lasera nie jest wskazane zastosowanie tych kamer w miejscach, gdzie możliwy jest ruch pieszych w niebezpiecznie małej odległości. Wszystkie tego typu kamery mają wskaźnik NOHD (Nominal Ocular Hazard Distance). Oznacza to, że z pewnej odległości laser może spowodować trwałe pogorszenie wzroku, jeśli nie nosi się specjalnych okularów ochronnych. Nie istnieje jednak rozwiązanie idealne. Każda technika detekcji i każdy rodzaj kamery ma swoje zalety i wady, a dobranie jak najlepszych rozwiązań jest zadaniem dla integratorów. Eksperci Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski codziennie mierzą się z najbardziej wymagającymi projektami oraz starają się znaleźć najnowsze rozwiązania w branży, tak aby klienci byli w pełni zadowoleni ze swoich systemów.
Maciej Prelich
Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski