Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Hybrydowe kamery Samsung ułatwiają modernizację systemów dozorowych

Printer Friendly and PDF

Mimo iż właściwości kamer IP były wielokrotnie opisywane, nie wszyscy wiedzą, że hybrydowe kamery z serii WiseNetIII 2MP Full HD mogą wytwarzać zarówno strumień wizyjny przeznaczony do transmisji przez sieć IP, jak i analogowy sygnał wizyjny przeznaczony do transmisji kablem koncentrycznym. W tym wywiadzie Marcin Kucharski, Business Development Manager w Samsung Techwin Europe w Polsce, wyjaśnia, jakie znaczenie ma taka konfiguracja kamer i jakie wynikają z tego korzyści.

Dlaczego użytkownik końcowy może chcieć skorzystać zarówno z interfejsu sieciowego, jak i z wyjścia analogowego?

M.K.: Istnieje wiele perfekcyjnie działających systemów CCTV wykorzystujących kamery analogowe, jednak w miarę upływu czasu wymagania użytkowników rosną. Można jednak nadal korzystać z systemu z kamerami analogowymi, który się sprawdził. Należy jedynie dodać do niego pewną liczbę kamer WiseNetIII. W ten sposób można czerpać korzyści zarówno z analogowych sygnałów wizyjnych o standardowej rozdzielczości, jak i z cyfrowych strumieni wizyjnych o rozdzielczości HD.  

fot1

Fot. 1. SNV-6084R – wandaloodporna kamera kopułkowa z obiektywem varifocal sterowanym za pomocą silników elektrycznych, z funkcją Simple Focus, funkcją dzień/noc, i z oświetlaczem IR. Klasa szczelności: IP66

Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją? Dlaczego użytkownik końcowy nie skorzysta z usług lokalnej firmy instalacyjnej i nie wymieni wszystkich kamer analogowych na nowocześniejsze, wytwarzające obrazy o wyższej rozdzielczości?

M.K.: Oczywiście istnieje taka możliwość. Kamery o rozdzielczości Full HD na tyle staniały, że można je zastosować podczas realizacji każdego projektu. Dlaczego więc inwestorzy nie chcą czerpać korzyści z obrazów o jakości dowodowej oraz korzystać z innych wyrafinowanych funkcji dostępnych jedynie w systemach cyfrowych? W wielu przypadkach długoterminowe plany inwestycyjne przewidują stopniowe zastępowanie urządzeń analogowych sieciowymi, lecz ograniczenia budżetowe zmuszają do podziału tego procesu na etapy. Użytkownik końcowy może rozpocząć proces modernizacji przez dodanie kilku kamer sieciowych WiseNetIII, kontynuując jednocześnie eksploatację posiadanego sprzętu rejestrującego obrazy, który ciągle się do tego nadaje. Taka strategia ma sens i nie jest konieczna natychmiastowa wymiana kabli, zaś wymiana kilku kamer jest szybka i nie powoduje przestojów w działalności przedsiębiorstw.

Na czym polega hybrydowa natura kamer WiseNetIII i jakie korzyści przynosi?

M.K.: Hybrydowość kamer WiseNetIII umożliwia wykorzystanie ich w istniejących, analogowych systemach CCTV, w których zastosowane są zwyczajne kable koncentryczne. Obrazy wytwarzane przez kamery WiseNetIII mogą być:

  • transmitowane za pośrednictwem kabli koncentrycznych i wykorzystane równolegle z obrazami z kamer analogowych w istniejącym systemie,
  • transmitowane za pośrednictwem sieci i wykorzystywane przez aplikacje sieciowe oraz jednocześnie transmitowane za pośrednictwem kabli koncentrycznych i wykorzystane lokalnie.

Czy może Pan podać jakieś przykłady i wyjaśnić, dla jakiego rodzaju przedsiębiorstw może to okazać się korzystne?

fot2

Fot. 2. SNB-6003 – kamera typu „box”, ze sterowaniem przysłoną obiektywu metodą P-Iris, z funkcją D/N realizowaną elektronicznie

M.K.: Narzucającym się przykładem jest sektor handlu detalicznego. W trudnych warunkach ekonomicznych wymiana całego istniejącego systemu CCTV na nowy może okazać się niewykonalna. Poprawa jakości obrazów z kamer obserwujących wejścia lub wyjścia ze sklepu i wyświetlanie tych obrazów na dużych monitorach może odstraszyć potencjalnych złodziei. Z kolei umieszczenie kamer w punktach kasowych może przyczynić się do ograniczenia liczby oszustw podczas określania należności za zakupy. Wystarczy zainstalować dodatkowo kilka kamer o rozdzielczości HD lub wymienić zaledwie kilka kamer analogowych na nowe. Podobną modernizację można przeprowadzić także w bankach, kasynach gry i w innych obiektach, w których możliwie najwyższa rozdzielczość obrazu przyczynia się do zwalczania działań o charakterze kryminalnym, umożliwia spełnienie wymagań wynikających z przepisów dotyczących bezpieczeństwa lub usprawnia pracę służb ochrony. Możliwe jest także wykorzystanie innych aplikacji – na przykład zastosowanie kamery WiseNetIII obserwującej wejście do obiektu pozwoli na kontrolę ruchu osobowego z wykorzystaniem oprogramowania identyfikującego twarze ludzkie.

Jak to jest możliwe i jak to działa?

M.K.: Kamery WiseNetIII o rozdzielczości Full HD oraz szybkoobrotowe kamery kopułowe mają wyjścia analogowe wytwarzające zespolony sygnał wizyjny o typowej wartości międzyszczytowej równej 1V. Inne firmy również oferują kamery o wysokiej rozdzielczości, które także mają takie wyjścia, lecz wytwarzają one sygnał wizyjny przeznaczony jedynie do celów testowych, podczas instalacji kamer. Później nie są wykorzystywane.  Zastosowanie dwóch wyjść wizyjnych stwarza różne możliwości wykorzystania kamer WiseNetIII.

fot3

Fot. 3. SNB-6004 – kamera tupu „box”, ze sterowaniem przysłoną obiektywu metodą P-Iris, z mechanicznie odsuwanym filtrem podczerwieni

Oto one:

  1. Wykorzystane jest tylko wyjście analogowe. Zespolony sygnał wizyjny jest przekazywany z kamery WiseNetIII za pośrednictwem kabla koncentrycznego do wejścia rejestratora wizyjnego, zaś obraz o rozdzielczości Full HD (1080p) jest rejestrowany w wewnętrznej pamięci kamery i może być odtworzony na każde żądanie. Wszystkie modele kamer WiseNetIII są przystosowane do zapisu obrazów na wewnętrznych kartach pamięci o pojemności dochodzącej do 64 GB. Mają też inne funkcje, takie jak inteligentna analiza treści obrazu (w tym detekcja i identyfikacja twarzy ludzkich) czy zarządzanie materiałem wizyjnym (w tym rejestracja jedynie tych wycinków obrazu, na których zaobserwowany został jakiś incydent), dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie rozmiarów rejestrowanych plików, a tym samym przedłużenie czasu nagrań na kartach pamięci SD.
  2. Wykorzystane jest zarówno wyjście analogowe, jak i interfejs sieciowy. W tym przypadku zespolony sygnał wizyjny jest wykorzystywany do lokalnego przeglądania i rejestracji obrazów z użyciem rejestratora DVR połączonego z kamerą za pomocą kabla koncentrycznego. Jednocześnie interfejs sieciowy jest wykorzystywany do przeglądania i rejestracji obrazów za pośrednictwem sieci WAN. W ten sam sposób mogą być pozyskiwane obrazy o rozdzielczości HD zapisane na karcie SD stanowiącej wewnętrzną pamięć kamery. Dzięki temu nie ma potrzeby zastosowania dodatkowych sieciowych rejestratorów wizyjnych NVR lub wykupienia licencji na oprogramowanie rejestrujące obrazy. Zawartość karty SD może być przeglądana za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej lub darmowego oprogramowania Samsung Software Manager (SSM).
  3. Sieciowe strumienie wizyjne, które są wytwarzane przez kamery, mogą być transmitowane za pośrednictwem istniejącego okablowania. Firma Samsung ściśle współpracuje z innymi producentami, by umożliwić transmisję obrazów o rozdzielczości Full HD z użyciem zwykłych kabli koncentrycznych oraz konwerterów umieszczonych na obu końcach trasy kablowej. W ten sposób obrazy o rozdzielczości Full HD mogą być przetransmitowane do najbliższej sieci LAN lub WAN.

 

rys1

Rys. 1. Wykorzystane jest jedynie wyjście analogowe

rys2

Rys. 2. Wykorzystane jest zarówno analogowe wyjście wizyjne jak i interfejs sieciowy

rys3

Rys. 3. Sieciowe strumienie wizyjne mogą być transmitowane z użyciem istniejących kabli koncentrycznych

Która z powyższych opcji może być najciekawsza dla użytkowników?

fot4

Fot. 4. Marcin Kucharski, Business Development Manager na terenie Polski i krajów bałtyckich w firmie Samsung Techwin Europe

M.K.: Wszystkie trzy opcje mogą być wykorzystane równie łatwo, w zależności od indywidualnych wymagań użytkowników. W każdym z przypadków możliwe jest przekazywanie cyfrowych strumieni wizyjnych z kamer WiseNetIII do sieci IP z użyciem analogowej infrastruktury. Tym samym zyskujemy możliwość modernizacji i przedłużenia okresu eksploatacji istniejących systemów CCTV. To jasne, że najskuteczniejszym sposobem na przekształcenie analogowego systemu CCTV w cyfrowy system dozorowy jest wymiana wszystkich urządzeń oraz okablowania, jednak z przyczyn finansowych nie zawsze jest to możliwe. Co prawda można wykorzystać kodery sieciowe, pozwalające na transmisję danych cyfrowych poprzez kable koncentryczne, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami i pociąga za sobą konieczność zakupu rejestratorów NVR lub sieciowych jednostek pamięciowych, co również nie jest uzasadnione ekonomicznie. Tymczasem można wykorzystać od razu kamery WiseNetIII i kontynuować modernizację później, w miarę zwiększenia się potrzeb i możliwości finansowych. Dzięki planowej wymianie kamer analogowych i zastąpieniu ich kamerami WiseNetIII, na przykład w ramach umowy konserwacyjnej z lokalną firmą serwisową, użytkownik od razu zyskuje rozdzielczość HD obrazów zarejestrowanych w pamięciach kamer, zaś cały system będzie można w przyszłości zmodernizować i zmienić w system sieciowy. Często takie rozwiązanie jest określane jako HD ready.

Jak przebiegała ewolucja tego typu produktów na naszym rynku?

M.K.: Ciągle wzrastały oczekiwania użytkowników dotyczące jakości obrazu. Dotyczyło to w szczególności istniejących systemów analogowych. Wysokie miejsce na liście wymagań zajmowała łatwość instalacji kamer. W odpowiedzi firma Samsung Techwin zaoferowała nowe modele kamer IP o podwyższonych parametrach, z wieloma nowymi funkcjami umożliwiającymi przeglądanie i zapis obrazów niezależnie od tego, czy będą one pracowały w systemach analogowych czy sieciowych. Wprowadzenie na rynek cyfrowych kamer WiseNetIII okazało się trafnym rozwiązaniem i zakończyło się sukcesem. Nowe kamery o rozdzielczości Full HD, w tym także kamery szybkoobrotowe, stały się najistotniejszym debiutem rynkowym firmy Samsung w roku 2013. Ich wprowadzenie było konsekwencją badań rynkowych i działań marketingowych. Jak widać, kamery sieciowe stały się nieodzownym elementem zarówno nowych systemów dozorowych, jak i zmodernizowanych analogowych systemów CCTV.

 

Zabezpieczenia 5/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony