Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Z Jakubem Gaweckim, prezesem zarządu DOM Polska oraz Metalplast-Częstochowa, rozmawia Teresa Karczmarzyk

Printer Friendly and PDF

Umiejętność dopasowania ludzi do firmy i czasami firmy do pracowników to sztuka. Bo tworzymy jeden organizm z nie zawsze doskonałych elementów. W końcowym efekcie firma odniesie sukces.

Jakub Gawecki, prezes DOM Polska

Kieruje Pan firmą DOM Polska. Czym różni się ta firma od innych działających w tym samym segmencie rynku?

Firma DOM Polska specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży systemów kontroli klucza, czyli tzw. systemów Master Key. Ponadto posiadamy w swojej ofercie systemy elektronicznej kontroli dostępu. Dla tych odbiorców, którzy potrzebują dodatkowych produktów związanych z zamknięciami, np. zamki, zaczepy, jesteśmy w stanie skompletować praktycznie pełną ofertę. To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim możliwość dopasowania oferty do każdych wymogów bezpieczeństwa, kompetencje pracowników i wiedza na temat rynku. Za nami stoi wieloletnie doświadczenie firmy DOM – firmy legendy w dziedzinie systemów kontroli klucza, doskonałe zaplecze techniczne tu na miejscu, w Polsce, i przede wszystkim ludzie, z którymi mam przyjemność pracować.
W ostatnim czasie zaszły duże zmiany w naszej firmie, spowodowane przejęciem DOM Sicherheitstechnik przez grupę Securidev, notabene właściciela Metalplast-Częstochowa – fabryki o bardzo mocnej i ugruntowanej pozycji na polskim rynku. Działając teraz wspólnie, obie firmy wspierają się i wzajemnie uzupełniają.

Jest Pan także prezesem zarządu Metalplast-Częstochowa. Czy zarządzanie dwoma firmami jednocześnie jest trudne? Czy jest efektywne?

Wydaje mi się, że nie jest to trudne. Niejednokrotnie podkreślałem w rozmowach: najważniejsze jest ustawienie priorytetów i umiejętne włączenie pracowników firmy w wydajną i kompetentną strukturę organizacyjną – tak, aby każdy dobrze znał swoją rolę w firmie, aby nie dochodziło do wzajemnego wchodzenia sobie w kompetencje. Co do efektywności, to muszę stwierdzić, że jest to bardzo wydajne, gdyż każda z firm specjalizuje się w czymś innym, a jednocześnie obie uzupełniają się wzajemnie na rynku. Poza tym DOM Polska jest firmą handlowo-usługową, a Metalplast-Częstochowa firmą produkcyjną. Oddzielenie tych dwóch obszarów przy jednoosobowej kontroli pozwala lepiej sprawdzać wydajność, pozycję na rynku i w konsekwencji – stawać się jeszcze lepszym.

Co według Pana szczególnie przyczynia się do skutecznego zarządzania firmą i, w efekcie, do osiągnięcia sukcesu na rynku?

Odpowiedni dobór pracowników i umiejscowienie ich w optymalnym miejscu – optymalnym zarówno dla nich samych, jak i dla firmy. Każdy z nas posiada pozytywne cechy i wiedzę, które należy umiejętnie połączyć z zajmowanym stanowiskiem. W praktyce nie ma idealnych sytuacji. Każdy z nas w pewnych działaniach jest bardzo dobry, w innych słabszy. Firma też nie zawsze jest tak perfekcyjna, jakbyśmy tego oczekiwali. Umiejętność dopasowania ludzi do firmy i czasami firmy do pracowników to sztuka. Bo tworzymy jeden organizm z nie zawsze doskonałych elementów. Myślę też, że bardzo istotne jest to, aby wszyscy w danej firmie uznawali podobne wartości. Wtedy komunikacja jest lepsza, a sposób zarządzania jest akceptowany przez wszystkich. W końcowym efekcie firma odniesie sukces.

Co jeszcze jest ważne – poza ludźmi, strukturą firmy?

Odpowiednia, dopasowana do potrzeb rynku oferta, doskonała logistyka i wsparcie techniczne. Tak jak wspomniałem wcześniej, mamy ogromne możliwości działania przez to, że jesteśmy razem z Metalplast-Częstochowa i korzystamy z tego zaplecza.

Obecnie sprawowane przez Pana dzisiaj funkcje nie są Pana pierwszymi doświadczeniami zawodowymi. Czy może Pan powiedzieć, że dochodzi Pan do coraz większej sprawności i wiedzy w zarządzaniu?

Do swoich aktualnych przemyśleń doszedłem po latach pracy na kierowniczych stanowiskach. Jak każdy człowiek uczyłem się na własnych błędach, starając się ich później nie powielać. Myślę, że dzisiejsza sytuacja finansowo-ekonomiczna obu kierowanych przez mnie firm jest tego najlepszym dowodem.

Życzę wielu sukcesów Panu oraz całej załodze kierowanych przez Pana firm. Dziękuję za rozmowę.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony